Mažoji bendrija - MB steigimas ir valdymas

Publikavimo data: 2019-01-02 Mažoji bendrija - MB steigimas ir valdymas

Mažoji bendrija (MB) – tai juridinės veiklos forma, kurią įsteigti gali daugiau kaip vienas asmuo.  Kaip ir bet kuri kita veiklos forma – ji taip pat turi tiek savų privalumų, tiek ir trūkumų, todėl prieš steigiant mažąją bendriją, svarbu sužinoti kuo daugiau informacijos. Reikiamos žinios padeda iš anksto pasirengti įvairioms situacijoms bei išvengti galimų nepatogumų

Kodėl verta rinktis mažąją bendriją?

Nors mažosios bendrijos sąvoka atsirado ne taip jau seniai, tačiau vis daugiau pradedančiųjų verslininkų pasirenka būtent šią veiklos formą. Ir tam yra net keletas priežasčių:

Mažai bendrijai nėra reikalingas įstatinis kapitalas

Tai viena pagrindinių priežasčių, kodėl neretai pasirenkama būtent ši veiklos forma. Veiklos vykdymo pradžioje, tikrai ne kiekvienas turi galimybę įsteigti UAB, kuriai būtinas nemažas įstatinis kapitalas. Tad mažo ar vidutinio verslo savininkui kur kas naudingesnis variantas pasirinkti būtent mažąją bendriją.

Mažoji bendrija – ribotos atsakomybės juridinis vienetas

Tai antroji, tačiau tikrai ne mažiau patraukti priežastis, kodėl mažoji bendrija yra tokia populiari. Jei veikla patirtų finansinių sunkumų ar net kiltų bankroto grėsmė – steigėjai atsakytų tik pačios bendrijos kapitalu. Jei palygintume su individualia įmone – tai vienas didžiausių mažosios bendrijos pranašumų, mat individualios įmonė steigėjai atsako visu savo turtu, o mažosios bendrijos steigėjų asmeninis turtas lieka apsaugotas.

Mažąją bendriją gali steigti daugiau kaip vienas asmuo

Mažosios bendrijos steigėjų skaičius nėra apribojamas ties vienu asmeniu – tai dar vienas privalumas. Pavyzdžiui, steigiant individualią įmonę, steigėjas gali būti tik vienas, o štai steigiant uždarąją akcinę bendrovę – akcininkų gali būti iki 249.

Mažajai bendrijai nėra būtinas vadovas

Net jei mažąją bendriją steigia daugiau kaip vienas asmuo – jai vadovas nėra būtinas. Užtenka, kad būtų išrinktas atstovaujantis asmuo. Tai padeda sutaupyti lėšų, man nėra būtinas atskiras vadovo etatas, kuriam būtų mokamas atlyginimas bei mokesčiai.

Pelno išmokėjimas avansu

Dar vienas mažosios bendrijos privalumas, palyginus su uždarąja akcine bendrove – galimybė pelno mokestį išsimokėti avansu net kelis kartus per metus. Taip pat verta žinoti, kad iš mažosios bendrijos yra pakankamai lengva pasitraukti ir kartu atsiimti savo investuotus pinigus. Nesudėtingai galima ir savo teises tiesiog perleisti kitam asmeniui.

Vis dėlto pelno išsimokėjimas avansu tam tikrais atvejais gali virsti ir trūkumu. Pavyzdžiui, jei metų pabaigoje paaiškėja, kad mažoji bendrija patyrė nuostolius – steigėjai tuos nuostolius privalo padengti grąžindami visą ar dalį avansu išsimokėto pelno.

Mažoji bendrija turi ir trūkumų

Nors mažosios bendrijos privalumai gali atrodyti itin patraukliai, svarbu žinoti, kad ši veiklos forma turi ir savo trūkumų, dėl kurių ne kiekvienam pradedančiajam verslininkui ji bus tinkama. Todėl svarbu gerai įvertinti visus aspektus, dar iki pradedant registruoti naują veiklą.

Mažąją bendriją steigti gali tik fizinis asmuo

Juridinis asmuo MB steigėju būti negali. Taip pat svarbu žinoti, kad ir steigėjų skaičius yra ribojamas – jų gali būti iki 10-ies. Žinoma, 10 steigėjų – tai sąlyginai didelis skaičius, tačiau jei jūsų planuose yra didesnis į verslą įsitrauksiančių asmenų skaičius, planuojate plėsti veiklą ar pritraukti vis naujų  investuotojų – tada, galbūt, verta pagalvoti apie kitą veiklos formą.

Darbo santykiai su steigėjais

Dar vienas šios veiklos trūkumas – tai, kad steigėjai negali būti mažosios bendrijos darbuotojai, o tai reiškia, kad jie negali būti siejami darbo santykiais su bendrija. Nesant darbo santykiams – nėra ir socialinių garantijų. Teks patiems susimokėti privalomą sveikatos draudimo mokestį,  nėra kaupiamos lėšos būsimai pensijai (nebent tai daroma savarankiškai, pasirenkant privatų pensijos kaupimo fondą), taip pat nariai nėra draudžiami ligos ar motinystės draudimu, tad susirgus ar išėjus motinystės atostogų – nėra gaunama pašalpa. Išimtis – jei bendrijos nariai patys moka socialinio draudimo įmokas kiekvieną mėnesį, pasirinkę draustis savanoriškuoju socialiniu draudimu.

Sudėtingiau spręsti nesutarimus

Kadangi steigiant mažąją bendriją visi nutarimai, kaip bus vykdoma veikla, kaip vyks balsavimas ir kaip bus dalinamas pelnas bei kiti aktualūs klausimai nutariami bendrijos viduje, kilus nesutarimams tarp narių – juos išspręsti gali būti gana keblu.

Kuriant mažą ar vidutinį verslą – daugeliu atveju pasirinkti mažąją bendriją yra naudinga. O jei nėra samdomų darbuotojų ir bendrija netampa PVM mokėtojų (kai pelnas neviršija 45 tūkst. Eurų sumos) ir buhalterinės apskaitos tvarkymas yra kur kas lengvesnis.

Susiję straipsniai:

Kas yra Uždaroji akcinė bendrovė

Kas yra Akcinė bendrovė

Kas yra Individuali įmonė

Kas yra Viešoji įstaiga

Kas yra Dukterinė įmonė

Patalpinta rubrikoje(-ose): Interneto paslaugos