Individuali įmonė - steigimas ir valdymas

Publikavimo data: 2019-01-05 Individuali įmonė - steigimas ir valdymas

Individuali įmonė – tai vykdomos veiklos įforminimo būdas, kai įmonė priklauso vienam fiziniam asmeniui arba šeimai. Individuali įmonė išsiskiria tuo, kad jos savininkui yra taikoma neribota turtinė atsakomybė. Tai reiškia, kad jei įmonė patirtų finansinių sunkumų arba bankroto atveju – savininkas už visus finansinius įsipareigojimus bei skolas atsakys ne tik įmonės, bet ir savo asmeniniu turtu.

Individualios įmonės privalumai

Vienas didžiausių privalumų – steigiant individualią įmonę, nėra reikalingas įstatinis kapitalas. Tai ypač aktualu pradedantiesiems verslininkams, nes, pavyzdžiui, steigiant uždarąją akcinę bendrovę – privalomas minimalus įstatinis kapitalas siekia net 2500 eurų. Verslo pradžioje ne kiekvienas pradedantysis turi tokią sumą, ypač žinant faktą, kad pradžioje pats verslas pareikalauja nemažai išlaidų (pavyzdžiui, įrangos pirkimas, darbuotojų darbo užmokesčio mokėjimas, patalpų nuoma ir t.t.)

Dar vienas privalumas – paprastesnis pelno išėmimas. Savininkas labai paprastai ir bet kuriuo metu gali pasiimti lėšas iš individualios įmonės sąskaitos ir panaudoti savo asmeninėms reikmėms. Palyginus su UAB taikoma tvarka – tai padaryti būtų kur kas sudėtingiau. Taip pat savininkas bet kuriuo metu gali įnešti savo lėšas į įmonės sąskaitas – tai gali praversti tokiose situacijose, kai įmonėje vienu ar kitu metu nėra apyvartinių lėšų, o reikia padengti  turimus finansinius įsipareigojimus. Taip galima išvengti skolų atsiradimo.

Taip pat individuali įmonė turi lengvatų, susijusių su darbo santykių įforminimu. Pavyzdžiui, jei savininkas dirba vienas, savarankiškai – jam nėra būtina darbo sutartis, tad sumokama mažiau mokesčių. Taip pat jei individualioje įmonėje dirba ne daugiau kaip 10 darbuotojų ir mokestinio laikotarpio pajamos neviršija 300 000 EUR sumos – yra taikoma 5% lengvata pelno mokesčiui.

Dar vienas privalumas – tai, kad savininkas turi visą įmonės veiklos sprendimų laisvę. Jis vienas gali priimti visus sprendimus, kurti strategijas ir spręsti, kaip vykdys savo veiklą. Tai reiškia, kad ir visas uždirbamas pelnas priklauso savininkui – jo nereikia dalintis. O jei vėliau atsirastų poreikis individualią įmonę pertvarkyti į uždarąją akcinę bendrovę, akcinę bendrovę ar viešąją įstaigą – tai atlikti būtų pakankamai nesudėtinga procedūra. Individualios įmonės likvidavimas taip pat pakankamai lengvas procesas.

Individualios įmonės trūkumai

Vienas iš didžiausių individualios įmonės trūkumų – tai, kad savininkas steigdamas ją, rizikuoja visu savo turtu. Ne tik tuo, kurį investuoja į vykdomą veiklą, bet ir asmeniniu, tokiu, kaip asmeninės lėšos, nekilnojamas turtas ir t.t. Įmonei nevykdant savo finansinių įsipareigojimų – skolos dengiamos ir iš asmeninių lėšų. Įmonės bankroto atveju – savininkas atsakytų visu savo turtu.

Dar vienas trūkumas – individualios įmonės savininkas gali būti tik vienas asmuo. Nėra galimybės turėti partnerių iš šalies, taip pat nėra galimybės prekiauti naujai išleistomis akcijomis, kurios padėtų padidinti įmonės kapitalą. Svarbu paminėti, kad vienu metu galima būti tik vienos individualios įmonės steigėju bei savininku.

Kaip trūkumą galima įvardinti ir faktą, kad individualios įmonės negalima perleisti, parduoti, padovanoti ar kokia nors kita forma perduoti valdyti kitam asmeniui.

Individualios įmonės steigimas ir valdymas

Individuali įmonė laikoma įsteigta nuo jos įregistravimo judrinių asmenų registre dienos. Steigėju gali būti tik veiksnus asmuo. Individualios įmonės steigėjas ir vadovas gali būti ne tas pats asmuo, svarbu, kad paskirtas vadovas nebūtų kitos individualios įmonės savininku. Su juo sudaroma darbo arba civilinė paslaugų teikimo sutartis. Tačiau verta žinoti, kad steigiant individualią įmonę, tiek vadovas, tiek ir buhalteris nėra būtini - su šiomis pareigybėmis gali susitvarkyti pats steigėjas. Tai galima laikyti dar vienu papildomu privalumu, mat yra galimybė sutaupyti pinigų atsisakius šių etatų.

Susiję straipsniai:

Kas yra Uždaroji akcinė bendrovė

Kas yra Akcinė bendrovė

Kas yra Mažoji bendrija

Kas yra Viešoji įstaiga

Kas yra Dukterinė įmonė

Patalpinta rubrikoje(-ose): Interneto paslaugos