Didėjantis cigarečių akcizas: mažėjantis rūkančiųjų skaičius

Publikavimo data: 2014-03-22 Didėjantis cigarečių akcizas: mažėjantis rūkančiųjų skaičius Pagal Lietuvos Respublikos Akcizų įstatymą, kuris galiojo iki 2002 m. birželio 30 d., tabakui buvo taikomas specialus tarifas: 36 litai už 1 000 cigarečių. Stojant į Europos Sąjungą, buvo sutarta, kad cigarečių akcizai atitiks Europos Sąjungos numatytus reikalavimus – tai nulėmė vertybinio akcizų elemento atsiradimą. Negalima pamiršti, kad siekiant prisitaikyti prie Europos Sąjungos akcizų minimumo normų, akcizas Lietuvoje privalėjo (ir vis dar privalo) kilti. Pagal pirmą akcizų įstatymo variantą, įsigaliojusį nuo 2002 m. liepos 1 d., cigaretėms buvo taikomi 30,2 litų specifinis ir 10 proc. vertybinis akcizai, o netrukus (nuo 2003 m. kovo 1 d.) specifinis akcizas padidėjo ir iki 42,6 litų. Galima sakyti, kad nuo tos dienos akcizai kasmet auga. Akcizų mokestis turės būti didinamas iki 2018 m., siekiant atitikti net ir minimalius Europos Sąjungos reikalavimus, kuriuose numatoma, kad nuo 2018 m. cigarečių akcizo tarifas Lietuvoje turės būti ne mažesnis nei 311 litų už 1 000 cigarečių (šiuo metu yra apie 240 litų už 1 000 cigarečių).

 

Didėjantys akcizai

Daugelyje šalių pajamos iš akcizų sudaro didelę valstybės biudžeto lėšų dalį. šiemet cigarečių pakelis vidutiniškai pabrango apie 30 centų. Be to, padidėjo akcizas cigarams ir cigarilėms (nuo 84 iki 88 Lt už kilogramą). Pabrango ir rūkomojo tabako kilogramo kaina – akcizas padidintas iki 163 Lt. Pasikeitusios tabako kainos valstybės biudžetui šiemet turėtų papildomai atnešti beveik 20 mln. litų. 2002 m. Lietuvos pajamos už tabako akcizą siekė beveik 2 proc., 2007 m. – 2,4 proc., o 2009 m. akcizai iš tabako gaminių sudarė beveik 5 proc. visų valstybės biudžeto pajamų. 2009 metais akcizas cigaretėms buvo didinamas net du kartus (kovo ir rugsėjo mėnesį). Tais metais kai kurių cigarečių pakelio kaina pabrango net 2,19 Lt. Numatoma, kad akcizas rūkalams bus didinamas dar penkerius metus – siekdami įgyvendinti Europos Sąjungos reikalavimus ir iki 2018 m. pasiekti minimalų akcizo tarifą cigaretėms, privalome laikytis akcizo kėlimo plano. Tai reiškia, kad, neįskaičiavus šiemetinio brangimo, iki 2018 metų cigarečių pakelis turėtų pabrangti apie 1,7 Lt. šiuo metu artimiausias akcizo didinimas numatomas 2014 m. kovo 1 d. – cigarečių akcizo mokestis padidės maždaug 6 proc.

 

Kilnus tikslas

Surūkomų cigarečių kiekis Europoje yra milžiniškas. „Eurobarometro“ tyrimo duomenimis  daugiausiai cigarečių surūkoma Kipre ir Graikijoje. Nors lietuviai rūko palyginti mažai (vidutiniškai 13 cigarečių per dieną), vis dėlto neturėtume dėl to labai džiūgauti – kasmet Europos Sąjungoje nuo rūkymo miršta apie 700 tūkst. žmonių, o apie 13 mln. kenčia nuo lėtinių ligų, kurias sukelia tabakas.

 

Valstybės tarnautojai įsitikinę, kad cigarečių akcizų didinimas yra vienas efektyviausių būdų, padedančių atsisakyti šio žalingo įpročio. Rūkančiųjų apklausos patvirtina, kad didžioji dalis žmonių (maždaug 80 proc.) nori mesti rūkyti, tačiau tam pritrūksta ryžto. šiuo atveju kainų didinimas gali būti puikus postūmis link tikslo – brangstančios cigaretės yra paskata, skatinanti gyventi sveikiau. Lietuvos statistikos departamento duomenimis vyrų, rūkančių kasdien, skaičius nuo 2006 m. iki 2012 m. sumažėjo 10 proc., o moterų – 1 proc. Tai reiškia, kad pagrindinis tabako akcizo didinimo tikslas – sumažėjęs rūkančiųjų skaičius – yra pasiektas. Tiesa, net ir toks kilnus tikslas turi tamsiąją pusę – pasigirsta vis daugiau kalbų, kad nors akcizas didėja, biudžeto pajamos nepasiekia numatytų tikslų, kadangi mokesčių didinimas atveria kelią kontrabandai. Naujausi tyrimai teigia, kad beveik trečdalis rūkalų Lietuvoje yra nelegalūs.

Akcizo didinimas – kontrabandos skatinimas?

šiuo metu Lietuva yra antra Europos Sąjungos šalis pagal kontrabandinių ir padirbtų cigarečių suvartojimą, todėl Seimo salėje vis dažniau kalbama, kad cigarečių akcizo didinimas yra skubotas sprendimas, skatinantis mūsų kaimynių – Baltarusijos ir Rusijos – biudžeto įplaukas. Ne paslaptis, kad Baltarusijos pasienio ruožas yra beveik nesaugomas (nėra modernių pasienio pažeidėjų fiksavimo priemonių), todėl didėjantys akcizai didina ir kontrabandinių cigarečių mastus – Baltarusijos ir Rusijos rinka cigaretes parduoda beveik 10 kartų pigiau. Nelegaliai įvežus vos vieną konteinerį cigarečių į Lietuvą, valstybei padaroma beveik 2 mln. eurų žala – apsaugos tarnybos darbuotojai pripažįsta, kad po akcizų padidinimo kontrabandininkai visuomet suaktyvėja.

Nors Lietuvos teritorija yra nedidelė, turime beveik 1 000 km sieną su Europos Sąjungai nepriklausančiomis šalimis, todėl esame itin patrauklūs nelegaliai prekybai. Be to, su cigarečių kontrabanda išvien žengia ir kiti nusikaltimai – vagystės, korupcija, žmogžudystės, prekyba narkotikais ir t. t. Beveik 80 proc. per Lietuvą gabenamų cigarečių yra skirtos kitoms Europos Sąjungos valstybėms. Turėtume prisiminti, kad mokėdami už nelegalių cigarečių pakelį, atitinkamą procentą sumokame nusikalstamo pasaulio atstovams ir atimame gana padorią dalį ne tik iš savo tėvų, bet ir savo būsimos pensijos.

Stiprėjantis pasipriešinimas

Dabartinė situacija Lietuvoje nesugeba pasiekti nei sveikatos gerinimo, nei papildomų pajamų surinkimo tikslų. Kontrabanda Lietuvoje tokia stipri, kad iš svetimų šalių gabenamų cigarečių galima nesunkiai rasti kiekvienoje turgavietėje. Vis dėlto pastaruoju metu ir kontrabandininkai turi problemų – kelias per muitinės sieną tampa vis sudėtingesnis, o cigarečių kaina vis labiau auga. Be to, nuo nelegalios prekybos baido ir didėjančios baudos. šiuo metu sulaikytiesiems asmenims, pardavinėjantiems didesnį nelegalių cigarečių kiekį, gresia bauda arba laisvės atėmimas iki septynerių metų. Mažesnį kiekį parduodantiems asmenims gresia 20 000 litų bauda ir nelegalių cigarečių konfiskavimas. Be to, negalima pamiršti, kad asmenys, perkantys tokias cigaretes, taip pat rizikuoja – už nelegalių cigarečių rūkymą gresia administracinė bauda ir įsigytų rūkalų konfiskavimas.

Ekspertai tikina, kad šiuo metu kontrabandinių cigarečių rinka sudaro beveik 40 procentų visos tabako rinkos – akivaizdu, kad būtina imtis priemonių, mažinančių nelegalių cigarečių mastus. Siekiant geriausių rezultatų, didžiausias dėmesys turėtų būti skiriamas valstybės sienų apsaugos stiprinimui. Specialistai tvirtina, kad pasienio ruožuose su Rusija ir Baltarusija įdiegus naujas technines priemones, kontrabandos mastai sumažėtų beveik tris kartus. Deja, skaitytuvams, rentgeno aparatams, kameroms ir kitiems prietaisams įsigyti reikalingos didelės lėšos. Siekiant gauti atitinkamą finansavimą, pastaruoju metu vis daugiau kalbama apie glaudesnį bendradarbiavimą su Europos kovos su sukčiavimu tarnyba (OLAF), kuri šiuo metu yra atsakinga už Europos Sąjungos sienų apsaugą bei finansavimą.

Manoma, kad daug naudos atneštų ir pareigūnų, sulaikiusių kontrabandininkus, skatinamas. Siekiant aukščiausių rezultatų, turėtų būti sukurtas skatinimo modelis, pvz., pareigūnui reikėtų skirti 5 proc. nuo sulaikytos kontrabandos vertės. Tačiau įgyvendinant šį modelį susiduriama su jau minėta problema – lėšų trūkumu. Dar daugiau klausimų kelia nuoširdus valstybės ryžtas kovoti su nelegalia prekyba. Nors daugelis pareigūnų ir valstybės tarnautojų teigia, kad mielai prisidėtų prie kontrabandos stabdymo, tačiau minėti asmenys pasigenda iniciatyvos ir nuoširdaus noro veikti iš Valstybės.

Tabako vartojimą ribojančios priemonės

Džiugu tai, kad priemonės, skatinančios riboti tabaką, vis labiau artėja prie realybės. Greitu metu asmenys, norintys įsigyti mėtinių arba kitokio skonio cigarečių Europoje, tokių gaminių parduotuvėje neberas (Europos Parlamentas nusprendė uždrausti cigaretes su skoniu, kadangi jos pratina jaunimą rūkyti), o el. cigaretės greitu metu bus parduodamos tik kaip gydomoji priemonė. šiuo metu tabako produkcijos vartojimas pradedamas riboti ne tik Europoje – mėtinės cigaretės greitai turėtų būti uždraustos ir JAV.

Lietuvoje jau yra paruoštas įstatymo projektas, griežtinantis tabako vartojimą. Vienas svarbiausių šio projekto punktų – ant visų cigarečių pakelių skelbti apie rūkymo žalą sveikatai. Vienoje cigarečių pakelio pusėje perspėjimai apie galimą žalą turi užimti 47 proc., kitoje – 53 proc. paviršiaus. Be to, siekiama uždrausti pardavinėti cigaretes itin prieinamais būdais (pvz., bendroje parduotuvės kasoje), tai reiškia, kad rūkalų bus galima įsigyti tik specialiuose skyriuose.

Nors minėti sprendimai žavi savo kilnia idėja, vis dėlto tyrimai rodo, kad uždraudus mėtines ar kitokio skonio cigaretes, kontrabanda gerokai padidės. Lietuvos laisvosios rinkos instituto duomenimis toks draudimas dar daugiau žmonių paskatins pereiti prie kontrabandinių prekių – daugelis apklausoje dalyvavusių moterų teigia, kad uždraudus mėtines cigaretes, rūkymo neatsisakys ir mėgstamą tabaką bandys gauti kitais būdais.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Medicinos paslaugos
SVEIKA ODA, UAB Visų odos problemų sprendimas vienoje vietoje!
Balsavo: 19
Adresas:
Tvirtovės al. 41, Kaunas, Kaunas
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Klinikos
Medicinos paslaugos
Klinika „Sveika oda’’ – specializuota odos ligų ir estetinės medicinos klinika. Klinikos lankytojai konsultuojami, tiriami ir gydomi dėl(...)
Balsavo: 50
Adresas:
Gumbinės g. 33C, ŠIAULIAI
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Laboratorijos
Medicinos įstaigos (valstybinės)
Medicinos paslaugos
„Rezus.lt“ – auganti ir nuolat ieškanti įmonė. Rezus.lt teikia medicinos laboratorines paslaugas, gydytojų specialistų konsultacijas,(...)
Balsavo: 9
Adresas:
Savanorių pr. 287 -329, KAUNAS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Klinikos
Medicinos paslaugos
Vidaus ligų diagnostika ir gydymas. Skydliaukės mazgų gydymas be operacijos. Šeimos gydytojo paslaugos.
www.mokesciulabirintai.lt
www.numeri.lt
www.mokesciulabirintai.lt
www.numeri.lt