Tobulėjanti farmacijos rinka: vaistų pasiūla ir kintančios kainos

Publikavimo data: 2014-06-27 Tobulėjanti farmacijos rinka: vaistų pasiūla ir kintančios kainos Naujai besikuriančios farmacijos įmonės klientus vilioja patraukliomis akcijomis ir išskirtine vaistų pasiūla. Ši industrija yra pelningiausia verslo sritis, nurungianti naftos, automobilių ar nekilnojamo turto sektorius. Vis dėlto dažni įstatymų pokyčiai, nuolatinis kainų reguliavimas ir trumpa suteikiamų patentų trukmė verčia permąstyti ir keisti strategines veiklos kryptis, siūlyti klientams naujus gaminius ir mažinti produkcijos įkainius.

 

Prekės ženklo svarba

Didžioji dalis Lietuvos gyventojų, ieškodami gydytojo rekomenduoto vaisto, pirmenybę skiria garsiam prekės ženklui. Antroje pasirinkimo vietoje lieka gaminio kaina, trečioje – pakuotė, t. y. daugeliui vartotojų svarbus vaisto įpakavimas ar parduodamo buteliuko dydis: vieni žavisi didesnėmis dėžutėmis, ypač, jei pasirinkto vaisto vartojimo laikas yra ilgas, kiti renkasi nedidelę pakuotę, skirtą konkrečiam atvejui. Įdomu tai, kad tik maža gyventojų dalis vertina vaistų sudėtį ar galima šalutinį poveikį. Daugelis sergančiųjų yra linkę pasitikėti gerai žinomais ir nuolatos reklamuojamais prekių ženklais, nors tiksliai negali pasakyti, kaip vaistas veikia, ir ar pasirinktos priemonės sudėtyje yra natūralių komponentų. Nepamirškite, kad kai kurie skausmą mažinantys vaistai turi papildomų augalinės kilmės priedų, itin naudingų mūsų organizmui.

 

Galimybė rinktis

Apie konkrečiai jums rekomenduojamus vaistus būtina pasikalbėti su juos išrašančiu gydytoju ar vaistinės darbuotoju. Jei jums aktuali gaminio kaina, paklauskite gydytojo, kokia šių vaistų kainos dalis yra kompensuojama. Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis gali būti padengta 100, 90, 80 ar 50 procentų bazinės vaisto kainos, tačiau gydytojas privalo paaiškinti, kokios yra galimos jums išrašyto gaminio priemokos.

Turbūt esate pastebėję, kad net ir už visiškai kompensuojamus vaistus, turinčius tą patį bendrinį pavadinimą, kai kuriais atvejais reikia primokėti. Šią priemoką nulemia skirtumas tarp mažmeninės ir bazinės konkretaus vaisto kainos dalies, kuri atitinka valstybės nustatytą procentą, t. y. kompensavimo dalį. Tai reiškia, kad vieną vaistą, turintį tą pačią veikliąją medžiagą, gali sukurti keli gamintojai, siūlantys skirtingas produkto pardavimo kainas, tačiau jiems visiems yra numatyta vienoda bazinė kaina, nulemiantį besiskiriančią paciento priemoką. Klientas, pasikalbėjęs su gydytoju ar vaistininku, gali pasirinkti pigiausios priemokos reikalaujantį vaistą, turintį tą pačią veikliąją medžiagą. Deja, šiuo metu už vaistus pacientai sumoka daugiau nei 150 mln. litų priemokų per metus.

Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad pacientai privalo būti informuoti apie pigiausią jų lūkesčius atitinkančią produkciją, be to, jei konkretaus gaminio vaistinėje nėra, klientui pageidaujant, reikiami medikamentai privalo būti užsakyti. Mieste ši procedūra turi būti atlikta per kelias darbo dienas, miesteliuose ir kaimuose – per 4 darbo dienas. Bet kuriuo atveju pacientai turi būti tikri, kad jiems suteikiama galimybė rinktis ir įsigyti pigiausią rekomenduojamos veikliosios medžiagos gaminį.

 

Ar kainos mažės?

Kelis metus netylančios diskusijos apie milžiniškas vaistų kainas, paskatino imtis rimtų veiksmų – nuo šių metų balandžio 29 dienos buvo sumažintos daugelio kompensuojamų vaistų kainos. Naujai patvirtintame kainyne buvo įtraukta beveik 100 pigesnių generinių vaistų. Be to, sumažėjo daugiau nei 1 000 vaistų bazinės kainos. Deja, būtiniausių medikamentų priemokos vis dar kelia daug rūpesčių, ypač pacientams, sergantiems diabetu ir onkologinėmis ligomis. Tiesa, Sveikatos apsaugos ministerija tikina nesitrauksianti nuo kainų reguliavimo ir aktyviai dirbsianti ties galimybe klientams siūlyti pigesnias alternatyvas.

Įsigaliojus naujajam kainynui tikimasi, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto išlaidų mažėjimas per metus turėtų siekti daugiau nei 40 mln. litų. Sutaupytos lėšos turėtų būti skiriamos naujiems vaistams ar būtinoms medicininėms paslaugoms. Be to, nereikėtų pamiršti, kad kompensuojamų vaistų kainynas yra nuolatos tikrinamas ir naujai peržiūrimas, siekiant į jį įtraukti naujų ir pigesnių vaistų. Nors įprasta tvarka minėtasis kainynas yra tvirtinamas kartą per metus, tačiau prireikus jis gali būti koreguojamas ir dažniau, pavyzdžiui, kas keturis mėnesius. Džiugu tai, kad kompensuojamųjų vaistų daugėja kasmet. 2013 m. jų buvo daugiau nei 1 800, šiais metais – daugiau nei 2 000.

 

Nauji vaistai sunkiai skinasi kelią

Rimtam kainų mažėjimui trukdo ir sustabarėjęs pirkėjų požiūris – nauji produktai sulaukia itin mažo pirkėjų dėmesio, nors jų kaina yra gerokai žemesnė, o sudedamosios dalys nesiskiria nuo analogiško žinomo prekės ženklo gaminio.

 

Klestinti nelegalių vaistų rinka

Lietuvoje, priešingai nei daugelyje kitų Europos Sąjungos valstybių, prekyba nelegaliais vaistais klesti lyg ant mielių. Gretimose šalyse pagaminti medikamentai vertinami dėl itin žemos kainos ir puikiai žinomų pavadinimų. Nelegalūs vaistai parduodami tiek didesnių, tiek mažesnių miestų turgavietėse, be to, pageidaujamų medikamentų galima įsigyti ir internete.

Didžiausio pirkėjų dėmesio sulaukia garsiosios „Viagra“ tabletės, parduodamos už itin žemą kainą. Ypatingai vertinama ir Rusijoje bei Baltarusijoje pagaminta produkcija, pvz., „Analginas“, „Citramonas“ „Korvalolis“, „Validolis“ ir t. t. Deja, pirkdami nelegaliai parduodamus vaistus, negalėsite būti tikri, kad neįsigijote klastotės. Nepamirškite, kad kai kurių juodojoje rinkoje parduodamų medikamentų vartojimas gali baigtis mirtimi. Prieš įsigydami itin pigiai kainuojantį nelegalų produktą, labai gerai pagalvokite, ar jūsų organizmas nusipelnė tokios rizikos – juk nežinote, nei kur šie vaistai buvo laikyti, nei kaip atvežti, nei kokios medžiagos buvo panaudotos jų gamybai. Galiausiai, tokių vaistų efektyvumas yra nepatvirtintas, o jų galiojimo laikas gali būti pasibaigęs.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Farmacija
Balsavo: 7
Adresas:
A. Mickevičiaus g. 46 -1, KAUNAS
Telefonas:
Farmacija
Vaistinės
Didėjant aplinkos užterštumui, spartėjant gyvenimo tempui, vis didesnę reikšmę žmogaus sveikatai ir jo stiprumui įgauna natūralūs gydymo(...)
www.faguru.lt
miskinta.lt
www.faguru.lt
miskinta.lt