Melanoma - tyli, bet grėsminga odos liga

Publikavimo data: 2016-06-20 Melanoma - tyli, bet grėsminga odos liga

Melanoma - tai vienas iš vėžinių susirgimų, kuris gali atsirasti bet kuriam iš mūsų. Be to statistika rodo, kad melanoma sergančiųjų amžius jaunėja, o vienas iš didžiausių rizikos faktorių, žinoma, yra odos nudegimai saulėje.

Melanoma – tai piktybinis melanocitų navikas. Melanocitai – ląstelės, gaminančios tamsų pigmentą - melaniną, atsakingą už kūno odos spalvą ir apsaugą nuo žalingų ultravioletinių spindulių.

Melanoma

Pasaulyje gydytojai diagnozuoja apie 160.000 naujų melanomos atvejų per metus. Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, daugėja sergančiųjų šia liga.

Melanoma tarp visų odos piktybinių navikų sudaro tik 11 %, tačiau nuo jos miršta iki 75 % odos piktybiniais navikais sergančių pacientų. Tai agresyviausia odos vėžio forma. Vis dėlto, ligą nustačius dar ankstyvoje stadijoje, išgydyti galima apie 95- 97 % pacientų.

Melanoma dažniausiai išsivysto odoje, daug rečiau akyse ir itin retai tiesioje žarnoje. Moterims dažniausiai randama kojų, o vyrams- liemens odos melanoma, todėl tas vietas verta stebėti įdėmiai.

Melanomos susirgimams įtakos turi genetika ir paveldimumas. Jei šeimoje buvo sergama melanoma, tai didėja ir artimų

jų susirgimo rizika. Taip pat šia liga dažniau serga I-jo ar II-jo odos tipo žmonės – baltaodžiai, šviesiaplaukiai, raudonplaukiai, mėlynakiai.

Žinomas rizikos veiksnys – vaikystėje patirti nudegimai iki pūslių, o reguliariai besilankant soliarumuose tikimybė susirgti melanoma padidėja net 75%. Vienkartinis stiprus nudegimas sukelia didesnę riziką nei nuo nuolatinis deginimasis saulėje.

Melanomos simptomai gali būti vietiniai (lokalūs) ir bendri. Lokalūs odos simptomai geriausiai apibūdinami ABCD kriterijais.

ABCD diagnostika:

A – (assimetry) - asimetrija

B – (border) - nelygūs kraštai

C – (color) - nevienoda spalva- margumas

D – (diameter) - > 6 mm skersmuo

E – (evoliution) - pigmentinio darinio pokyčiai

Melanomos rizikos faktoriai

Melanomos skirtumai nuo įprastos odos
 

• Melanomos atvejai šeimoje

Didelis apgamų skaičius (įgimtų ir įgytų).

• Fenotipas: baltaodžiai, šviesiaplaukiai, raudonplaukiai, mėlynakiai

• UV spindulių poveikis. Melanomos atveju reikšmingas ne kumuliacinis UV poveikis, o UV spindulių sukelti ūmūs nudegimai pūslėmis, nuolat pasikartojanti intensyvi UV ekspozicija.

Moteriška lytis (2 kartus didesnė rizika).

• Aukštesnė socialinė-ekonominė padėtis, pomėgis atostogauti šiltuose kraštuose ne sezono metu.

Norint išvengti melanomos arba pastebėti ją laiku, reikia nuolat save stebėti ir periodiškai apžiūrėti visą savo ir vaikų bei artimųjų odą tiek iš priekio, tiek iš nugaros.

Jei esate veikiami tiesioginių saulės spindulių, visada naudokite apsauginius kremus nuo saulės. Taip pat apsaugokite veido odą ir akis galvos apdangalais, akiniais nuo saulės. Ypač nuo saulės saugokime vaikus.

Leiskite odai įdegti palaipsniui, be nudegimų.Venkite nudegimo!

Jei aptikote įtartiną odos darinį, staiga atsirado ar pasikeitė apgamas, kreipkitės į gydytoją-dermatologą. Svarbu nedelsti, nes kuo anksčiau diagnozuojama liga, tuo didesnė sėkmingo gydymo tikimybė.

Melanoma – tai santykinai nedažna, bet grėsminga, neretai mirtina liga. Ji reikalauja ypatingo dėmesio ir atidumo. Diagnozavus anksti – lengvai išgydoma, uždelsus melanoma tampa aukštų mirtingumo rodyklių priežastimi (kasmet pasaulyje nuo melanomos miršta 37000 žmonių). Dėl to svarbu skatinti žmonių sąmoningumą rūpintis savo sveikata.

 

Gyd. dermatologė Nadežda Jarušina.

 
Patalpinta rubrikoje(-ose): Medicinos paslaugos
SVEIKA ODA, UAB Visų odos problemų sprendimas vienoje vietoje!
Balsavo: 13
Adresas:
Savanorių pr. 79, Kaunas
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Klinikos
Medicinos paslaugos
Klinika „Sveika oda’’ – specializuota odos ligų ir estetinės medicinos klinika. Pasitelkus modernius šiuolaikinius diagnostikos ir gydymo(...)
Balsavo: 29
Adresas:
M. Valančiaus g. 7 -51, VILNIUS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Interneto parduotuvės
Klinikos
Medicinos paslaugos
ERA ESTHETIC Estetinės ir Lazerinės medicinos klinikos Vilniuje ir Kaune.Klinikose odos ligų diagnostika ir gydymas atliekamas(...)
Balsavo: 8
Adresas:
Savanorių pr. 287 -329, KAUNAS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Klinikos
Medicinos paslaugos
Vidaus ligų diagnostika ir gydymas. Skydliaukės mazgų gydymas be operacijos. Šeimos gydytojo paslaugos.
miskinta.lt
www.kopicentras.lt
miskinta.lt
www.kopicentras.lt