Randai - atsiradimo priežastys bei gydymas

Publikavimo data: 2017-09-15 Randai - atsiradimo priežastys bei gydymas

Randas tai fibrozinio audinio darinys susidaręs sugijus odos pažeidimui. Randėjimas yra natūrali žaizdos gijimo proceso dalis. Randai susidaro, kai odoje sugyja žaizdos, atsiradusios po įvairių traumų (nudegimų, gilių nubrozdinimų, pjūvių), chirurginių intervencijų ar ligų. Randų maturacija (formavimasis) trunka nuo 18 iki 36 mėn.

Normali, nepažeista oda savo struktūroje turi elastino ir kolageno skaidulų. Jų kiekybinis santykis yra panašus. Šios skaidulos normalioje odoje išsidėsčiusios tvarkingai, lygiagrečiai kūno paviršiui. Pažeistoje, randėjančioje odoje vyksta kolageno skaidulų išvešėjimas, jų išsidėstymas tampa chaotiškas. Dėl to randas gali atrodyti grubus, iškilęs ir kietas.

randas

Randų susidarymo priežastys

Kuo ilgiau užtrunka žaizdos gijimas, tuo didesnė tikimybė, kad susidarys grubus randas. Žaizdos gijimas užtrunka dėl žaizdos gylio, formos, infekcijos, lokalizacijos. Gilios, traiškytinos, plėštinės. kąstinės, infekuotos žaizdos gyja žymiai ilgiau, todėl rando susidarymo tikimybė yra didesnė. Dėl kraujotakos ypatumų plaukuotosios galvos dalies, veido, kaklo, rankų žaizdos gyja geriau ir greičiau, negu apatinių galūnių žaizdos. Randų atsiradimas priklauso ir nuo odos tipo (pvz., afrikiečiams ar azijiečiams dažniau susidaro grubūs, keloidiniai randai). Randų susidarymui reikšmės turi ir pati pažeidimo vieta, ne tik dėl anksčiau minėtų kraujotakos skirtumų, bet ir dėl pažeistos srities funkcinio aktyvumo, pvz., jei žaizda yra sąnarių, pečių juostos, kojų, kaklo, plaštakos srityje, yra didesnė tikimybė vėliau susidaryti platesniems, labiau matomiems randams. Randų formavimuisi įtakos turi ir individo amžius. Labiau randėti linkę vaikai iki 5-7 metų. Ypatingai randėja vaikai po nudegimų traumos. Po gilaus 2B-3 laipsnio nudegimo visuomet lieka grubūs, platūs, kieti, raudoni randai. Vaikui augant jie didėja, todėl reikia atkreipti ypatingą dėmesį į randų pasikeitimus. 

 

 

Randų tipai

Užgijus žaizdoms gali susidaryti įvairių tipų randai. Dažniausiai susidaro 3 tipų randai.

  1. Hipertrofiniai randai.

Dažniausiai sutinkama randų rūšis. Jie susidaro po termino ar cheminio nudegimo, ypatingai vaikų amžiuje. Tokie randai būna platūs, ryškai raudoni, kieti, iškilę. Dažnai kankina niežulys, kartais skausmas. Hipertrofiniai randai pradeda formuotis praėjus 2-6 savaitėms po odos pažeidimo. Procesas trunka vidutiniškai 18-20 mėnesių.

  1. Keloidiniai randai.

Jie yra retesni, bet gali susidaryti įvairaus amžiaus žmonėms. Jie būna labai grubūs, tamsiai raudoni, kieti, ryškiai iškilę virš odos. Turi savybę plisti ant sveikos, prieš tai nepažeistos odos. Tokio tipo randai linkę recidyvuoti (po jų pašalinimo operacijos vėl susiformuoti).

  1. Atrofiniai randai.

Tokie randai atrodo kaip mažos įdubos odoje. Jie gali susidaryti sergant acne vulgaris, persirgus vėjaraupiais. Jų priežastis – nepakankamas jungiamojo audinio kiekis, išnykus spuogams.

 

Randų gydymas

Randų gydymo tikslas – juos padaryti kuo mažiau matomus, lyginant su šalia esančia nepažeista oda, ir atkurti pažeistos vietos funkciją. Estetinis gydymo tikslas dažnai būna aktualiausias, ypač kai oda pažeista matomoje vietoje.

Geriausias rezultatas pasiekiamas, kai randai pradedami gydyti iškarto po to, kai sugyja pažeidimas - ankstyvuoju randėjimo periodu.

Randų gydymas yra kompleksinis. Taikomi įvairūs gydymo metodai ir jų deriniai.Pagrindiniai randų gydymo metodai: konservatyvus ir operacinis.

 

Konservatyvaus gydymo metodai

  1. Silikono geliai, pleistrai, plokštelės: naudojami ne trumpiau 6-12 mėn.

  2. Presoterapija: naudojami specialūs spaudžiamieji rūbai ne trumpiau 12 mėn.

  3. Randų injekavimas steroidais: taikomas visų randų tipams, dažniausiai atliekamos 3-6 procedūros kas 4-6 savaites.

  4. Lazerio terapija: taikoma visiems randams, keliais etapais, kas 4-6 savaites.

 

Operacinis gydymas

Dažniausiai naudojamas, kuomet yra funkciniai sutrikimai (dėl randų negali normaliai judinti galūnių) arba esant grubiems kosmetiniams defektams.

Atliekamos įvairios plastinės rekonstrukcinės operacijos.

Randų gydymas yra ilgas, sudėtingas, daug pastangų ir kantrybės reikalaujantis procesas. Ką daryti žmonėms, turintiems randus? Geriausia pasitarti su randų gydymo specialistu.


 

Gyd. Dainius Geležauskas

 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Medicinos paslaugos
SVEIKA ODA, UAB Visų odos problemų sprendimas vienoje vietoje!
Balsavo: 13
Adresas:
Savanorių pr. 79, Kaunas
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Klinikos
Medicinos paslaugos
Klinika „Sveika oda’’ – specializuota odos ligų ir estetinės medicinos klinika. Pasitelkus modernius šiuolaikinius diagnostikos ir gydymo(...)
Balsavo: 29
Adresas:
M. Valančiaus g. 7 -51, VILNIUS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Interneto parduotuvės
Klinikos
Medicinos paslaugos
ERA ESTHETIC Estetinės ir Lazerinės medicinos klinikos Vilniuje ir Kaune.Klinikose odos ligų diagnostika ir gydymas atliekamas(...)
Balsavo: 8
Adresas:
Savanorių pr. 287 -329, KAUNAS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Klinikos
Medicinos paslaugos
Vidaus ligų diagnostika ir gydymas. Skydliaukės mazgų gydymas be operacijos. Šeimos gydytojo paslaugos.
www.gpspartneris.lt
www.mokesciulabirintai.lt
www.gpspartneris.lt
www.mokesciulabirintai.lt