Automobilio techninė apžiūra. Ką reikia žinoti?

Publikavimo data: 2014-08-14 Automobilio techninė apžiūra. Ką reikia žinoti? Rūpinantis savo saugumu ir laikantis įstatymų būtina pasirūpinti, kad jūsų automobilis būtų techniškai tvarkingas ir atitiktų tam tikrus reikalavimus. Transporto priemonių savininkai kartą per dvejus metus privalo atlikti valstybinę automobilių techninę apžiūrą. Vairuotojai, kurie važinėja nauju automobiliu, nebijo šios procedūros, tačiau turintiems dešimties metų ir senesnius automobilius, ji neretai sukelia papildomų rūpesčių, ypač tuo atveju, jei prieš techninę apžiūrą automobilis nebuvo patikrintas ir tinkamai jai paruoštas. Taigi, pakalbėkime kiek išsamiau, kokie yra reikalavimai atliekant automobilio techninę apžiūra ir kokie pakeitimai įsigaliojo nuo šios vasaros.

Automobilio būklė

Prieš keliaujant į techninės apžiūros stotį, įvertinkite savo automobilio būklę. Patikėkite savo automobilį pasirinktam autoservisui, kuris teikia transporto priemonių paruošimo techninei apžiūrai paslaugą ir puikiai žino į ką būtina atkreipti dėmesį.

Jei išmanote automobilio sistemas ir nutarėte patys įvertinti savo mašinos techninę būklę, tuomet nepamirškite atkreipti dėmesio į saugos diržus ir jų užsegimo mechanizmus, garso signalą ir valytuvus, langų apiplovimo sistemą. Pasižiūrėkite, ar gerai sureguliuoti žibintai, ar jie gerai šviečia. Tikrinkite artimas ir tolimas šviesas, rūko žibintus, posūkių ir atbulinės eigos signalus, valstybinio numerio apšvietimą. Patikrinkite pakabos būklę – apžiūrėkite šarnyrus, amortizatorius, apsaugines gumas ir t. t. Nepamirškite pažiūrėti, ar akumuliatorius yra gerai pritvirtintas, ar padangos nevisiškai sudilusios.

Stabdžių būklės ir stabdymo efektyvumo patiems įvertinti greičiausiai nepavyks, tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar vienodai stabdo priekiniai bei galiniai ratai, ar veikia rankinis stabdis. Reikia įsitikinti, ar kiti stabdžių sistemos elementai (vamzdeliai, žarnelės ir kt.) yra tvarkingi. Būtina pasirūpinti, kad jūsų automobilis neturėtų akivaizdžiai matomų kėbulo pažeidimų: itin didelių rūdžių židinių, įlenkimų ar įtrūkimų.

Transporto priemonės stiklai negali turėti defektų, kurie trukdo gerai matyti kelią, žibintai turi būti nesuskilę ir neišblukę. Dujų išmetimo sistema turi būti tinkamai pritvirtinta, nepaveikta didelės korozijos, o išmetamų kenksmingų medžiagų kiekis negali viršyti leistinų normų. Jeigu visi išvardyti dalykai yra tvarkingi, tuomet techninė apžiūra neturėtų jūsų apsunkinti ir sukelti streso.

Pakeitimai patvirtinti nuo 2014 m. liepos 1 d.

Šių metų liepos 1 dieną buvo patvirtinti tam tikri pakeitimai, susiję su motorinių transporto priemonių reikalavimais, atliekant techninę apžiūrą.

Visų pirma, esminis pakeitimas yra tas, jog transporto priemonė privalo turėti galiojančią techninę apžiūrą dar iki ją įregistruojant. Vadinasi, įsigijus Lietuvoje neregistruotą automobilį arba tokį, kurio techninės apžiūros talonas jau nebegalioja, visų pirma reikia nuvykti į techninės apžiūros stotį ir tik vėliau galima važiuoti jį registruoti.

Dar vienas svarbus pakeitimas – motorinių transporto priemonių vairuotojams, kurie nesilaiko reikalavimų, techninės apžiūros taloną gali panaikinti ir policijos ar Valstybinės kelių transporto inspekcijos pareigūnai. Jie nuo šiol turi teisę patikrinti įvairių automobilių techninę būklę keliuose. Įstatyme yra nurodyti punktai, kurių nesilaikant, iškils grėsmė prarasti galiojančius transporto priemonės privalomosios techninės apžiūros dokumentus.

Transporto priemonės techninės apžiūros talono galiojimas bus panaikintas jeigu neveiks transporto priemonės pagrindinis stabdys ir vairo mechanizmas, jei bus netvarkingas priekabos sukabinimo įtaisas, o lyjant lietui ar sningant arba esant rūkui neveiks stiklo valytuvas vairuotojo pusėje. Techninės apžiūros dokumentai naikinami, jeigu tamsiuoju paros metu ar esant blogam matomumui nedega priekinis kairysis žibintas (nei artimosios ar tolimosios, nei priešrūkinės šviesos), o sugedus galiniam gabarito žibintui neveikia transporto priemonės avarinės šviesos ar gale nėra pritvirtinto avarinio sustojimo ženklo.

Transporto priemonės privalomosios techninės apžiūros dokumentai taip pat bus panaikinti jeigu automobilių stiklų, kurie patenka į priekinį vairuotojo matymo lauką (180 laipsnių), šviesos pralaidumas yra nepakankamas. Jeigu žiemą automobilis, kurio bendroji masė iki 3,5 t, ar jo priekaba (jei joje įrengti stabdžiai) yra eksploatuojamas su vasarinėmis padangomis,  o vasarą -  su dygliuotomis, arba transporto priemonės padangų protektoriaus rašto gylis yra mažesnis nei nustatyta techniniuose reikalavimuose, tuomet techninės apžiūros talono galiojimas taip pat bus panaikintas. Tai daroma ir tuo atveju, jei automobilio žibinte panaudotas gamintojo nenumatytas šviesos šaltinis, o stovinčios mašinos su dirbančiu varikliu skleidžiamas triukšmas viršija nurodytus dydžius. Techninė apžiūra panaikinama ir tada, kai po autoįvykio automobilis yra sugadintas, neatitinka techninių reikalavimų. Jei po eismo įvykio automobilis yra neberemontuojamas (tai patvirtina draudimo kompanija), tuomet transporto priemonė gali būti automatiškai išregistruota.

Jei automobilio techninės apžiūros talonas panaikinamas, tuomet savininkas turi galimybę per vieną parą pašalinti gedimą ar neatitikimą reikalavimams ir nuvykti į techninės apžiūros stotį jo atgauti. Tokį patį leidimą turi ir tie transporto priemonių savininkai, kurių automobilio techninės apžiūros talono galiojimas yra pasibaigęs. Per parą jie savo automobilį gali nuvaryti į techninės apžiūros stotį.

Dar vienas naujas dalykas, atsiradęs nuo 2014 m. liepos 1 d., yra tai, kad automobilis, kuris neturi galiojančios techninės apžiūros talono ar (ir) privalomojo civilinės atsakomybės draudimo, bus sustabdomas ir jam bus draudžiama dalyvauti eisme. Išspręsti šias problemas automobilių savininkai galės per 90 dienų. Jei tai nebus padaryta, tuomet automobilis bus automatiškai išregistruotas, jo valstybiniai numeriai grąžinti į „Regitrą“. Jei savininkas norės toliau naudotis automobilių, jį reikės iš naujo užregistruoti.

Techninė apžiūra gali būti atlikta anksčiau

Akcentuotina, kad atlikus privalomąją techninę apžiūrą mėnesiu (30 dienų) anksčiau nei ji galioja, terminas pratęsiamas tiek, kiek jo ir buvo likę iki techninės apžiūros galiojimo pabaigos. Be abejo, tai galioja tik tuo atveju, jeigu anksčiau techninės apžiūros atlikti atvykęs automobilis yra tvarkingas. Priešingu atveju, savininkui reikės pašalinti visus trūkumus ir tuo metu jis galės eksploatuoti automobilį su vis dar galiojančia technine apžiūra.

Jei į automobilio techninę apžiūrą atvykstama paskutinę jos galiojimo dieną ir automobilis būna netvarkingas, tuomet patekama į tokią situaciją, kai transporto priemonę eksploatuoti draudžiama, tačiau savininkas, tai daro, kadangi nori jį paruošti pakartotinei apžiūrai. Dėl šios priežasties į techninės apžiūros stotį reikėtų atvykti dar tada, kai nėra pasibaigęs senosios apžiūros terminas. Taip pasiliksite pakankamai  laiko įvairiems atsiradusiems trūkumams panaikinti.

 

Visus automobilių dalių pardavėjus galite rasti mūsų įmonių kataloge:

Automobilių dalys Vilniuje

Automobilių dalys Kaune

Automobilių dalys Klaipėdoje

Patalpinta rubrikoje(-ose): Automobiliai