Statybinių plytų rūšių ypatumai

Publikavimo data: 2014-03-22 Statybinių plytų rūšių ypatumai Už plytas senesnės statybinės medžiagos yra tik medis ir akmuo. Archeologai Mesopotamijoje, Egipte ir kitur rado milžiniškų statinių iš molinių gabalų, pastatytų prieš mūsų erą. Senovės Egipte ir Mesopotamijoje plytų degimu užsiimdavo jau prieš 5 tūkst. metų. Po to keraminių plytų gamybos technika išplito visame pasaulyje. Pasak mokslininkų, vienas pasaulio stebuklų, Babelio bokštas, buvo septynių aukštų pastatas, pastatytas iš molinių, o puoštas, pasak istoriko Herodoto, mėlynos spalvos glazūruotomis plytomis. Jos buvo naudojamos ir kitiems pastatams ir taip atnešė šlovę Babilonui ir jo karaliui Nebukadnezarui.

Senovės Romoje iš plytų buvo statomos šventyklos, puoštos terakotinėmis detalėmis. Tuo laiku plytos po truputi pradeda įgauti mums įprastas pailgas formas. Dėl modernių šiuolaikinių technologijų, plytos jau seniai nėra tik amatininkų rankų darbo gaminys. Tai automatizuoto, nuolatos kontroliuojamo gamybinio proceso rezultatas. Didžiausi technologiniai pokyčiai šioje srityje įvyko 19 a. pabaigoje.

Pagal savo sudėtį ir gamybos būdą plytos įprastai yra skiriamos į keramines ir silikatines. Keraminės gaunamos degant molį ir jo mišinius. Jos yra tradicinė Lietuvos pastatų sienų statybinė medžiaga, nuo senų laikų naudojama statant pilis, įtvirtinimus, bažnyčias. Ypač daug plytų mūsų šalyje buvo pagaminta praėjusiame šimtmetyje, tačiau dėl didelio poreikio ir netobulų technologijų jos neretai būdavo itin prastos kokybės. Paskutiniaisiais metais išaugo keraminių plytų gamintojų konkurencija, todėl technologijos nuolat tobulėja, didėja gaminių pasirinkimas, griežtėja kokybės tikrinimo sistema. šiandien keraminės plytos daugiausia naudojamos fasadų apbaidai. Jos yra stiprios, ilgaamžės, atsparios neigiamam aplinkos poveikiui, išsiskiria puikiomis dekoratyvinėmis savybėmis, akumuliuoja šilumą, yra patvaresnės už fasadinių paviršių tinką, jų kaina gana patraukli.

Silikatinių plytų sudėtį sudaro smėlis (90 proc.) ir vanduo (10 proc.), taip pat dedama šiek tiek klinčių ir kitų priedų. Toks mišinys kaitinamas autoklave, o ne degamas krosnyje, naudojant 200 °C temperatūros suspaustus vandens garus. Taigi, silikatinių plytų gamyboje sunaudojama nedaug energijos ir mažiau teršiama gamta. Dėl šių gaminių šilumą taupančių savybių, praėjus dvejiems metams, sutaupoma daugiau pirminės energijos, nei jos reikėjo gamybos procese. Silikatinės plytos, lyginant su keraminėmis, atsirado gana neseniai, bet dėl nesudėtingo gamybos proceso ir kitų gerųjų savybių užima labai svarbią vietą statybinių medžiagų rinkoje. Be to silikatinės plytos yra pigesnės, lyginant su kitomis statybinėmis medžiagomis. Pridėjus atitinkamų pigmentų galima gauti bet kokią jų spalvą. Tokios plytos ir blokeliai yra ekologiški, švarūs, ilgaamžiai, turintys gilias tradicijas Lietuvoje.

Pagal naudojimo paskirtį keraminės plytos būna statybines ir apdailos. Statybinės naudojamos vidinėms eilėms, arba išorinėms sienos, kurios dar bus tinkuojamos. Jų šonuose būna plyšelis, dėl kurio geriau kimba skiedinys. Apdailos plytos yra vienalytės spalvos su dviem lygiais fasadiniais paviršiais, kurių viduje dažnai būna kiaurymės, sulaikančios sienų šilumą. Apdailai naudojamos arba figūrinės arba  faktūrinės,  turinčios reljefinį piešinį, plytos.

Norint statyti krosnį ar židinį būtina naudoti šamotinės plytas, pagamintos iš ugniai atsparaus molio, pakeliančio aukštesnę nei 1000 laipsnių temperatūrą. Jos dažniausiai būna gelsvos spalvos ir grūdėtos. Dažniausiai išdegus molį įgaunama visiems įprasta raudona spalva, tačiau priklausomai nuo jo rūšies keraminės plytos gali būti geltonos, abrikosų ar baltos spalvos. Kartais naudojami pigmentiniai priedai, pvz., gaminant rudas plytas.

Yra skylėtų ir pilnavidurių plytų. Kuo jose daugiau tuštumos, tuo jos šiltesnė. Naudojant skylėtąsias šilumos izoliacija nenukenčia net statant ploną sieną. Be to, tokia plyta yra lengvesnė, todėl mažiau apkraunami pamatai. Kita vertus, jas mūrijant plyšiai gali užsipilti skiediniu ir jos taps šaltesnės. Norint to išvengti, reikia naudoti tirštesnį skiedinį ir rinktis plytas, su mažo skersmens tuštumomis. Na, o kalbant apie namo išorę, taip pat kaip plytos, namo dekoravimui  puikiai tinka klinkerinės plytelės. Nors tiesa sakant, labai dažnai jos yra naudojamos ir patalpų vidaus dekoravimui. 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Statybinės medžiagos
Balsavo: 23
Adresas:
Dubysos g. 31, KLAIPĖDA
Telefonas:
Tinklalapis:
Betono gaminiai
Daugiasluoksnės plokštės
Grindų dangos
daugiau veiklų >
Keraminiai, silikatiniai, keramzito, akytojo betono blokeliai. Silikatinės ir keraminės plytos, apdailos, klinkerinės plytos, klinkerinės(...)
Balsavo: 11
Adresas:
Veiverių g. 139, KAUNAS
Telefonas:
El. paštas:
Betono gaminiai
Chemijos pramonė
Dažai
daugiau veiklų >
Klientams siūlome didelį pasirinkimą statybinių medžiagų. Parduodamos įvairios statybinės medžiagos: Hidroizoliacijai ir restauracijai;(...)
Balsavo: 21
Adresas:
Žirnių g. 4A, VILNIUS
Telefonas:
El. paštas:
Betono gaminiai
Langai
Metalas, metalo gaminiai
daugiau veiklų >
Prekyba stogo dangomis,priedais ir medžiagomis.Siūlome platų prekių asortimentą: Šlaitinių stogų dangas: čerpes,skalūninę(...)
www.baltijosmarmuras.lt
www.mokesciulabirintai.lt
www.baltijosmarmuras.lt
www.mokesciulabirintai.lt