Statybos darbų vadovas
Publikavimo data: 2019-03-16Statybos darbų vadovas – tai asmuo, kuris planuoja bei vadovauja statybų projektams. Jo pagrindinės pareigybės ir tikslai – užtikrinti sklandų bei saugų darbų atlikimą statybos aikštelėje, statybos planų įgyvendinimą, darbų komandoje paskirstymą. Tai yra nurodoma ir statybos techniniame reglamente (STR) , kuris yra teisinis aktas, nustatantis specifinius statybos darbų reikalavimus. Tad su kokiais dar iššūkiais susiduria asmuo, norintis eiti statybos darbų vadovo pareigas?
Statybos darbų vadovo pareigos
Statybos darbų vadovas turi užtikrinti, kad visi statybos darbai vyktų sklandžiai ir tinkamai. Jis ne tik reguliuoja darbus, stebi progresą, bet ir reguliariai peržiūri visus techninius dokumentus bei architektūrinius brėžinius, siekdamas užtikrinti, kad visi darbai atliekami pagal planą, atitinkant visus keliamus kokybės reikalavimus. Jis skirsto darbus darbuotojams, atsižvelgdamas į jų kompetencijas bei sugebėjimus. Taip pat statybos darbų vadovas yra atsakingas už tai, kad visi darbai būtų atliekami laikantis tam nustatytų laiko terminų bei privalomojo eiliškumo: pradedant nuo nulinio ciklo ir baigiant gerbūvio gerinimo statybos darbais.
Statybos darbų vadovas yra atsakingas ir už statybų aikštelėje dirbančius asmenis. Jis turi užtikrinti, kad laikomasi visų privalomų darbų saugos priemonių, privalo puikiai išmanyti ne tik visus darbų saugos reikalavimus, bet ir priešgaisrinės saugos reikalavimus, higienos normas, nelaimingų atsitikimų darbe tyrimo nuostatas. Jis privalo užtikrinti, kad darbo vietoje dirbantys darbuotojai, gali atlikti savo pareigas, t.y. jie nėra apsvaigę nuo alkoholio, narkotinių ar kitų psichotropinių medžiagų, kas padidintų nelaimingo atsitikimo tikimybę, keltų pavojų jų pačių bei kitų darbuotojų gyvybei. Paprastesniais žodžiais tariant, statybos darbų vadovas turi užtikrinti ir nuolat stebėti darbo sąlygas, kad aikštelėje dirbantys darbuotojai būtų saugūs bei jis privalo žinoti, kaip elgtis, nutikus nelaimingam atsitikimui darbo vietoje.
Statybos darbų vadovo atsakomybės
Statybos darbu vadovo pareigos yra itin atsakingos bei reikalaujančios tinkamo pasirengimo. Pastato statybos – daug atsakingumo reikalaujantis procesas. Neturint tinkamo pasirengimo, didėja nelaimės tikimybė tiek statybų aikštelėje, tiek ir jau po statybų, kai naujame pastate įsikurs žmonės, todėl statybos darbų vadovas yra atsakingas už tai, kad viskas būtų atliekama tinkamai bei atsako už kiekvieną darbų nukrypimą nuo normos. Taip pat statybos darbų vadovas atsako už blogai atliktą darbą bei su tuo susijusias pasekmes ne tik faktiniu statybos darbų atlikimo metu, bet ir vėliau, per visą garantinį darbų atlikimo laikotarpį.
Reikalavimai statybos darbų vadovui
Statybos darbų vadovas dar prieš pradėdamas eiti savo pareigas, privalo gauti kvalifikacinį atestatą. Iki 2017-ųjų metų toks atestatas buvo reikalingas tik tiems vadovams kurie dirba su ypatingais statiniais (statinio ypatingumas nustatomas pagal tam tikrus parametrus, techninius duomenis, konstrukcijų sudėtingumą bei kitus požymius). Tačiau nuo šiol specialius sertifikatus privalo gauti net ir tie statybos darbų vadovai, kurie dirba išskirtinai tik su neypatingais statiniais.
Tačiau svarbu paminėti, kad pagal tai ar statybos darbų vadovas dirba su ypatingais statiniais ar tik su neypatingais – skiriasi jo išsilavinimui keliami reikalavimai:
Dirbant su neypatingais statiniais, užtenka statybų inžinieriaus aukštojo mokslo diplomo bei bent dviejų metų darbo patirties. Jei einamos pareigos yra statybos techninės priežiūros vadovas – tada reikalaujama darbo patirtis yra ne mažiau kaip trys metai.
Norint dirbti su ypatingais statiniais, reikalavimai didėja – šiuo atveju statybos darbų vadovo pareigas eiti gali tik atestuoti architektai bei statybos inžinieriai. Darbas su tokio tipo statiniais reikalauja specifinių, gilesnių šios srities žinių, todėl ir reikalavimų kartelė kyla.