Spermos šaldymas – galimybė išsaugoti vaisingumą sunkių sveikatos sutrikimų atvejais

Publikavimo data: 2014-11-11 Spermos šaldymas – galimybė išsaugoti vaisingumą sunkių sveikatos sutrikimų atvejais Yra tam tikrų ligų ir būklių, kurių metu gali būti pažeistas spermatozoidų vystymasis, sutrikti spermos gamyba, dėl ko gali sumažėti vyrų vaisingumas arba išsivysyti nevaisingumas. Tačiau dabartinės biomedicininės technologijos gali pasiūlyti tam tikrus būdus, kaip išsaugoti vyrų vaisingumą po sudėtingų ligų gydymo, kad jie galėtų susilaukti savo genetinių palikuonių ateityje. Labiausiai pasaulyje paplitusi biotechnologija – spermatozoidų apdorojimas konservuojančiomis medžiagomis, jų užšaldymas ir ilgalaikis saugojimas specialiose sąlygose iki jos panaudojimo. Tačiau yra labai svarbu nedelsti, kuo greičiau priimti sprendimą ir spermos užšaldymą atlikti iš karto po sudėtingos ligos pasireiškimo ir diagnozės nustatymo.

Organizmo sveikatos sutrikimai ir ligos, sukeliančios vyrų nevaisingumą
Yra tam tikros ligos ir organizmo būklės, kuriomis sergant yra pažeidžiamas sėklidžių audinys, suržtrinka spermatozoidų gamyba arba spermatozoidai tampa nepilnaverčiais, dėl ko gali sutrikti vyrų vaisingumas ar jie tampa nevaisingais. Tokios ligos diagnozuojamos ir jauname amžiuje, ar net paauglystėje, kai apie šeimos planavimą, kūrimą, o tuo labiau apie vaikus dar negalvojama. Problemos gali išryškėti daug vėliau, jau siekiant tikslingai susilaukti vaikų.

Kai kurios ligos gali jau labai anksti, dar vaikystėje, pažeisti spermatozoidų gamybą. Tai dažniausiai gali būti visiems žinomas epideminis parotitas (liaudyje žinomas kiaulytės pavadinimu), kuriuo persirgus gali būti pažeista spermatozoidų gamyba iki visiško jų nebuvimo ejakuliate. Spermos gamybą gali sutrikdyti ir kitos infekcinės ligos. Tačiau čia apie jas plačiai nekalbėsime.

Šiame straipsnyje plačiau pakalbėsime apie tam tikras ligas ir būkles, kurios gali įvykti jauniems vyrams, apie šių ligų riziką vaisingumui ir galimybę jį išsaugoti – spermos užšaldymą ir išsaugojimą ateičiai.

Taigi, tokios ligos ir būklės, galinčios užklupti netikėtai jauną žmogų – netikėta onkologinė liga ar sunkios traumos su nugaros smegenų pažeidimu.
 

ONKOLOGINĖS LIGOS IR NEVAISINGUMO RIZIKA
Onkologinė liga dažniausiai užklumpa asmenis netikėtai, dažnai esant aktyviausiems jų gyvenimo periodams darbe ir siekiant karjeros. Taip pat vėžys vis dažniau diagnozuojamas jauno amžiaus asmenims. Kadangi liga yra pakankamai agresyvi, todėl gydymas dažniausiai pradedamas tuoj pat, nedelsiant. Pagrindiniai onkologinės ligos gydymo metodai yra chirurgija, chemoterapija ar spindulinis gydymas. Visi šie gydymo metodai gali turėti neigiamos įtakos spermatogenezei ir vyro vaisingumui. Esant sėklidžių vėžiui, pavyzdžiui, skiriamas operacinis gydymas, gali būti šalinama viena, o kartais ir abi sėklidės, jei procesas yra abipusis (tokie atvejai labai reti). Vėliau gali būti skiriami papildomi vėžio gydymo metodai – spindulinis gydymas ar chemoterapija. Svarbu pažymėti, kad po kelerių metų spermos gamyba normalizuojasi, tačiau spermatozoidų funkcija gali būti nepilnavertė. Esant prostatos ar šlapimo pūslės vėžiui, operacijos metu gali būti šalinamos ir kitos vyro organizmo liaukos, būtinos spermos gamybai. Vėliau gaminasi nepakankamas ejakuliato kiekis.

Spindulinė terapija, net ir skiriama ne tiesiogiai į sėklidžių plotą, dėl gydymui skiriamų spindulių didelio skvarbumo, dažnai pažeidžia sėklides ir spermatozoidų gamybą. Esant kai kurioms hematologinėms ligoms ar prieš kaulų čiulpų transplantaciją skiriama viso kūno apšvita, labai ženkliai žalojanti spermatozoidų gamybą, dažniausiai iki absoliutaus nevaisingumo. Švitinant galvos sritis, pažeidžiama tam tikrų hormonų, reguliuojančių vyriškųjų hormonų gamybą, sekrecija.

Žalojančiu poveikiu pasižymi ir chemoterapija. Kai kurie skiriami vaistai pažeidžia ir spermatozoidų, ir testosterono (vyriškojo lytinio hotžrmono) gamybą sėklidėse.
 

Kodėl reikia kalbėti apie spermos šaldymą ir ateitį, nustačius onkologinę ligą?
Visuomenėje vis dar gyvuoja nuomonė, kad diagnozė „vėžys“ prilyginama mirties nuosprendžiui. Tačiau tai nėra tiesa. Pastaraisiais dešimtmečiais ženkliai tobulėjo vėžio diagnostika ir gydymas. Vėžys vis dažniau diagnozuojamas ankstyvose stadijose. O kuo anksčiau diagnozuojamas vėžys, tuo geresni yra jo gydymo rezutati, vis daugiau pacientų išgyvena po šios ligos ar visiškai pasveiksta. Todėl jau pačioje pradžioje reikia galvoti ir apie gyvenimą po vėžio ligos, o ypač gyvenimo kokybę ir visavertiškumą. Dažnai šeimos ir savo genetinių vaikų turėjimas yra siejamas su gera psichologine asmens būsena, gera gyvenimo kokybe. Todėl net ir atrodo toks nesvarbus dalykas išgirdus diagnozę „vėžys“, kaip lytinių ląstelių užšaldymas ateičiai, jau galėtų nukreitpti paciento mintis į ateities planavimą ir tikėjimą sėkmingu vėžio gydymu bei pilnu pasveikimu nuo jo.
 

Kada galima siūlyti šaldyti spermą?
Apie šią galimybę reikėtų informuoti pacientą iš karto nustačius onkologinės ligos diagnozę. Kadangi dažniausiai spermos mėginys yra gaunamas masturbacijos būdu, todėl tai gali atlikti tik vyrai ar tokio amžiaus paaugliai, kuriems jau pasireiškia erekcija (maždaug nuo 12-13 metų).
 

TRAUMOS SU NUGAROS SMEGENŲ PAŽEIDIMAIS IR NEVAISINGUMAS
Kitos būklės, kai gali sutrikti vyrų vaisingumas ar jie tapti nevaisingais – rimtos traumos su nugaros smegenų pažeidimais. Statistiniai duomenys rodo, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) kasmet registruojama apie 10.000 naujų nugaros smegenų traumų kasmet. Šias traumas dažniausiai patiria sveiki, jauni, reprodukcinio amžiaus (apie 30 metų) vyrai.  Dažniausiai tai gali nutikti sportuojant, treniruočių, varžybų metu, aktyviai leidžiant laisvalaikį, įvykus automobilio avarijoms keliuose ar kitais būdais. Tokie pažeidimai gali sukelti rimtų seksualumo, lytinio gyvenimo sutrikimų, ir galiausiai sumažinti vyro vaisingumą.

Lietuvoje šiuo metu situacija taip pat yra grėsminga. Keliuose vis didėja avarijų skaičius, jų metu susižaloja jauni vyrai ir vaikinai. Esant sunkiems pažeidimams jie gali likti dalinai ar pilnai nevaisingi. O tai vėliau sukelia nemažai psichologinių problemų.

Priklausomai nuo nugaros smegenų sužalojimo laipsnio, vyrai dažnai patiria sumažėjusį lytinį potraukį, turi problemų su erekcija ir ejakuliacija, todėl galimybė jiems turėti vaikų tampa neįmanoma.

Kodėl taip nutinka? Dėl nugaros smegenų pažeidimų sulėtėja kraujo apykaita mažajame dubenyje ir lytiniuose organuose, tokia būklė ilgainiui ženkliai blogina spermos kokybę. Po keleto metų spermos gamyba visai sulėtėja arba nutrūksta. Pirmiausiai sutrinka ejakuliacija, vėliau stebima sutrikusi spermos gamyba, dar vėliau pradeda vystytis lėtinės infekcijos, užanka sėklidžių latakėliai, kas apsunkina spermatozoidų pratekėjimą. Visiškai užakus latakams, ilgainiui spermatozoidų spermoje visai nerandama. Diagnozuojamas visiškas nevaisingumas.

Taigi, praėjus šokui po patirtos traumos, pabaigus gydymą ir reabilitaciją, tačiau pacientams supratus, kad jiems yra sutrikusi erekcija ir eajkuliacija, dažnai kyla klausimų.
 

Ar, po tokios patirtos traumos, aš dar galėsiu susilaukti vaikų? Kokios nevaisingumo gydymo galimybės galės būti pritaikytos man ateityje?
Taip, naudojant šiuolaikines biotechnologijas, poroms galima pagelbėti daugeliu atvejų, net ir po sunkių ligų, susilaukti vaikų. Esant nugaros smegenų traumai galimi keli būdai gauti ejakuliatą ir jį užšaldyti. Užšaldžius spermą, vėliau gali būti atliekamos įvairios pagalbinio apvaisinimo procedūros. Procedūros parenkamos pagal atšildytos spermos kokybę. Jos gali būti ir mažiau sudėtingos (esant pakankamai spermatozoidų koncentracijai), ir sudėtingesnės (jei spermos kokybė labai bloga).

Esant sunkaus laipsnio nugaros smegenų pažeidimui, ejakuliatas taip pat gali būti gaunamas panaudojant įvairius instrumentinius metodus.

Vibracijos technika
Jei nugaros smegenų pažeidimas yra T-12 slankstelių aukštyje ar aukščiau. Tuomet galima naudoti vibracinį stimuliatorių ir stimuliuoti varpos kūną ar galvutę. Metodas mažiau sėkmingas, jei yra pažeisti žemesnieji motoriniai neuronai (arefleksijos atvejais).

Tiesiosios žarnos Probe ElectroEjakuliacija (EEJ)
Naudojant šį metodą mažo galingumo elektros srove yra stimuliuojama prostatos zona (per tiesiąją žarną), tokiu būdu skatinama ejakuliacija ir spermos išsiliejimas. Tačiau gali būti ir pašalinis poveikis, tai tiesiosios žarnos gleivinės uždegimas elektros stimuliacijos vietoje. Dažnas šalutinis poveikis yra uždegimas tiesiosios žarnos gleivinę. Pacientams su spazminiais pažeidimais tokia procedūra gali sukelti vegetacinę disrefleksiją (refleksų reguliacijos sutrikimai).

Sėklidžių biopsija arba aspiracija
Tai yra invaziniai spermos paėmimo būdai dažniausiai naudojami pacientams su įgytomis ar įgimtomis mechaninėmis kliūtimis lytiniuose organuose. Spermatozoidai gaunami mikrochirurginių intervencijų būdu iš sėklinio latako, sėklidės prielipo arba tiesiogiai iš sėklidžių. Metodai yra žinomas kaip MESA (mikrochirurginė spermatozoidų aspiracija) TESA (sėklidžių spermatozoidų aspiracija) ir PESA (perkutaninė antsėklidžio spermatozoidų aspiracija).
 

Kokie nevaisingumo būdai gali būti naudojami su šaldyta sperma?
Gavus ejakuliatą, jį galima naudoti iš karto, arba užšaldžius ir ateityje, panaudojant vieną iš galimų pagalbinio (dirbtinio) apvaisinimo būdų.

Apvaisinimas moters kūne, intrauterininė inseminacija (IUI)
IUI yra nesudėtinga procedūra. Jai atlikti nereikalinga narkozė ar kitas specialus partnerės (moters) paruošimas. Naudojama arba šviežia, ejakuliacijos metu gauta sperma, arba šaldyta ir saugota ilgą laiką. Sperma yra specialiai paruošiama pagalbinio (dirbtinio) apvaisinimo laboratorijoje. Paruošimas užtrunka apie 1 val. laiko. Tokia paruošta sperma sperma yra iš karto sušvirkščiama moteriai tiesiogiai į gimdą.

Apvaisinimas mėgintuvėlyje (in vitro fertilization, IVF) arba  Intracitoplazminė spermatozoido injekcija (ICSI)
Atliekant IVF arba ICSI jau reikalingas specialus moters paruošimas procedūrai. Moteriai yra stimuliuojamos kiaušidės siekiant gauti ne vieną, o daugiau kiaušialąsčių. Stimuliacija atliekama hormoniniais vaistais, pati procedūra (kiaušialąsčių paėmimas) atliekama narkozės metu. Tuomet kiaušialąstės laboratorijoje yra sujungiamos su spermatozoidais, gaunami embrionai, kurie keletą parų auginami inkubatoriuje, o vėliau atsargiai perkeliami į moters gimdą. Esant tik pavieniams spermatozoidams ejakuliate atliekama ICSI, kurio metu kiekvienas individualus spermatozoidas yra sujungiamas su atskira kiaušialąste.
 

UAB Medicinos biotechnologijų centras (www.medbio.center) gali padėti onkologiniams pacientams ir asmenims po stuburo smegenų traumos įgyvendinti savo svajones susilaukti vaikų. Centre atliekami spermos tyrimai, šaldymas, mėginių analizė bei visos pagalbinio (dirbtinio) apvaisinimo procedūros.  Ilgametė nevaisingumo specialistų patirtis užtikrina puikius rezultatus. Prieš užšaldant spermą bus atliktas kompiuterinis jos ištyrimas, įvertinta kokybė, mėginys  kruopščiai paruoštas ir atsakingai saugomas ilgą laiką.

Plėtojamos ir diegiamos naujos technologijos – visos sėklidės audinio gabalėlių užšaldymas. Po gydymo gabalėliai transplantuojami atgal į sėklidžių vietą ir atstatoma spermatozoidų gamyba.

Dažnai mūsų pacientų užduodamas klausimas – kiek laiko galima saugoti užšaldytus mėginius? Pasaulio patirtis rodo, kad tokie mėginiai gali būti saugomi ilgą laiką – 20-30 metų ir ilgiau, kol išlieka gyvybingų spermatozoidų.

Spermos šaldymas

Apibendrinant galima sakyti, kad šiuolaikinės biotechnologijos sparčiai vystosi ir tobulėja, jas naudojant galima pagelbėti daugumoje atvejų. Tačiau, nežiūrint pradinio šoko išgirdus sunkios ligos diagnozę, būtina pacientus informuoti ir apie jų ateities perspektyvas bei galimybes jomis pasinaudoti. Tokia informacija turi būti suteikta pacientui nedelsiant. Lytinių ląstelių užšaldymas turi būti atliktas prieš onkologinės ligos gydymą, o po patirtos sunkios traumos – kuo greičiau, kol dar nesutriko spermatozoidų gamyba.

 

Živilė Gudlevičienė
Medicinos mokslų daktarė
Medicinos biotechnologijų centro direktorė

Patalpinta rubrikoje(-ose): Medicinos paslaugos
SVEIKA ODA, UAB Visų odos problemų sprendimas vienoje vietoje!
Balsavo: 19
Adresas:
Tvirtovės al. 41, Kaunas, Kaunas
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Klinikos
Medicinos paslaugos
Klinika „Sveika oda’’ – specializuota odos ligų ir estetinės medicinos klinika. Klinikos lankytojai konsultuojami, tiriami ir gydomi dėl(...)
Balsavo: 50
Adresas:
Gumbinės g. 33C, ŠIAULIAI
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Laboratorijos
Medicinos įstaigos (valstybinės)
Medicinos paslaugos
„Rezus.lt“ – auganti ir nuolat ieškanti įmonė. Rezus.lt teikia medicinos laboratorines paslaugas, gydytojų specialistų konsultacijas,(...)
Balsavo: 9
Adresas:
Savanorių pr. 287 -329, KAUNAS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Klinikos
Medicinos paslaugos
Vidaus ligų diagnostika ir gydymas. Skydliaukės mazgų gydymas be operacijos. Šeimos gydytojo paslaugos.
www.pasromanopaolo.lt
miskinta.lt
www.pasromanopaolo.lt
miskinta.lt