Kontaktiniai lęšiai: privalumai, trūkumai ir pasirinkimo galimybės

Publikavimo data: 2014-03-22 Kontaktiniai lęšiai: privalumai, trūkumai ir pasirinkimo galimybės Trumparegystė kankina vis daugiau žmonių. Nuolatos girdime įvairiausių kalbų apie tai, kas gadina mūsų regėjimą ir kaip su šia problema reikėtų kovoti. Ne paslaptis, kad didžiausias trumparegystės bumas atėjo kartu su naujausiomis technologijomis. Nuo seniausių laikų visos trumparegystės problemos buvo sprendžiamos pasitelkiant akinius, tačiau šiandien populiarumo viršūnėje ilsisi kontaktiniai lęšiai, maksimaliai padidinantys matomumo lauką.

 

Kasdien varginamos akys

Trumparegystės atvejų kasmet užfiksuojama vis daugiau. Gydytojai tvirtina, kad ši situacija yra tiesiogiai susijusi su smarkiai padidėjusia akių apkrova – mes be perstojo naudojamės kompiuteriais ir mobiliaisiais telefonais, t. y. nuolatos stebime objektus, esančius šalia akių, nesivargindami žiūrėti į tolį. Tiesa, artimiausiu metu apkrovos akims išliks tokios pačios, vadinasi tinkamai išmokę kovoti su trumparegystės problema šiandien, dėl smarkiai suprastėjusio regėjimo ateityje skųstis neturėtume.

Nors kalbos apie kompiuterio žalą netyla, vis dėlto specialistai tikina, kad jei su šiuo prietaisu dirbsime laikydamiesi visų saugos reikalavimų, t. y. kas 45 min. pailsinsime akis žiūrėdami į tolį, mūsų regėjimas nesilps (jausime tik nuovargį). Žinoma, tai nereiškia, kad prie kompiuterio galime sėdėti tiek, kiek norime. Akims labai svarbu ir grynas oras bei natūrali saulės šviesa. Atlikti tyrimai patvirtina, kad žmonės, bent kelias valandas per dieną pabuvę lauke, gali pasigirti kur kas geresniu regėjimu nei tie, kurie didžiąją dienos dalį praleidžia uždaroje patalpoje.

 

Kaip išsirinkti kontaktinius lęšius?

Jei nusprendėte nešioti kontaktinius lęšius, visų pirma pasikonsultuokite su šios srities specialistais. Kadangi kontaktiniai lęšiai gali sukelti įvairių sveikatos problemų, akių gydytojas jūs apžiūrės ir nuspręs, kokie lęšiai atitiks visus jūsų poreikius. Su gydytoju turėtumėte aptarti ir elementarius lęšių nešiojimo klausimus, pvz., kodėl nusprendėte nešioti kontaktinius lęšius, kaip dažnai planuojate juos keisti ir t. t.

Visi kontaktiniai lęšiai skirstomi į dvi pagrindines grupes: kietieji ir minkštieji lęšiai. Kai kurie kontaktiniai lęšiai nešiojami gydymo arba kosmetiniais tikslais. Šiuo metu didžiausio klientų dėmesio sulaukia minkštieji kontaktiniai lęšiai ir kietieji kontaktiniai lęšiai, pralaidūs dujoms (RGP). Šie lęšiai tarpusavyje skiriasi tam tikrais specifiniais požymiais, nešiojimo ir priežiūros ypatumais. Kietieji lęšiai yra mažiau patogūs, reikalauja specialios priežiūros, be to, jie yra brangesni, tačiau tam tikrai žmonių grupei šie lęšiai tampa idealia regėjimo gerinimo priemone. Paprastai tokie lęšiai rekomenduojami žmonėms, kuriems būtina stabilizuoti savaiminį ragenos plonėjimą ir išsigaubimą (keratokonusą). Minkštieji kontaktiniai lęšiai gali būti skirti vienai dienai, savaitei, mėnesiui ar ilgesniam laikotarpiui. Specialistai tvirtina, kad kuo dažniau keičiame lęšius, tuo mūsų akys mažiau varginamos, nes kartu su lęšiais pašalinamos ir visos apnašos. Tiesa, kai kurie žmonės nemėgsta liesti akies obuolio, todėl patys negali pasikeisti lęšio. Tokiu atveju rekomenduojami rečiau keičiami kontaktiniai lęšiai. Nepamirškite, kad jei nesilaikysite gydytojo nurodymų, pvz., vienadienius lęšius nešiosite kelias savaites, rizikuosite savo sveikata.

 

Kaip prižiūrėti kontaktinius lęšius?

Jei kontaktiniai lęšiai prižiūrimi tinkamai, rimtesnių komplikacijų jie nesukels. Šiandien kontaktiniai lęšiai yra ne tik pralaidūs deguoniui, bet ir visoms medžiagoms, maitinančioms akies rageną.

Nešiodami kontaktinius lęšius, privalote laikytis visų higienos reikalavimų. Švara yra svarbiausias faktorius, apsaugantis jus nuo uždegimų ir rimtesnių regėjimo sutrikimų. Niekuomet nelieskite lęšių purvinomis rankomis. Nepamirškite, kad skirtingi lęšiai reikalauja skirtingos priežiūros, todėl valykite juos laikydamiesi visų gydytojo instrukcijų. Nevalytas ir ilgai nekeistas lęšis tampa bakterijų ir grybelio šaltiniu. Itin dažna klaida – savos gamybos tirpalų naudojimas. Be to, net ir pirkdami skalavimo skystį parduotuvėje, turėtume nepamiršti, kad ne visi tirpalai tinka visiems lęšiams – kai kurių sudėtyje gali būti komponentų, kurių jūsų akis netoleruoja. Itin dažna klaida – lęšių valymas seilėmis, kai šalia nėra specialaus tirpalo. Toks elgesys gali sukelti aklumą. Geriau visuomet su savimi turėkite nedidelį buteliuką lęšių skalavimo skysčio.

 

Kontaktinių lęšių privalumai

Kontaktiniai lęšiai vertinami dėl savo išvaizdos. Jie nepastebimi, neuždengia veido ir jo nedarko. Be to, kontaktiniai lęšiai suteikia platų matymo lauką. Akiniai vaizdą apriboja, t. y. mes matome tik tai, kas yra prieš mus, tačiau jei žvilgsnį nukreipiame į šoną ar pakeliame akis aukščiau rėmelio, matome sulietą vaizdą. Su lęšiais jaučiamės laisvai ir galime apžiūrėti šalia mūsų esančius objektus nepasukdami galvos. Be to, nešiodami kontaktinius lęšius matome natūralaus dydžio objektus, tuo tarpu akiniai vaizdą šiek tiek iškreipia: trumparegių akinių stiklas objektus sumažina, toliaregių – padidina. Kitas neabejotinas kontaktinių lęšių privalumas yra jų patogumas. Šie lęšiai nerasoja, nesidrumsčia ir leidžia nevaržomai sportuoti. Žinoma, yra tam tikrų situacijų, kuomet lęšių turėtume atsisakyti, pvz., pirtyje geriau turėti akinius, kadangi karštis džiovins ir tirpdys lęšį. Nepatartina su lęšiais maudytis. Mikrobų turintys vanduo, patekęs po lęšiu, gali sukelti rimtą uždegimą.

 

Kontaktinių lęšių trūkumai

Kontaktinių lęšių sukeliamos problemos yra labai skirtingos ir priklauso nuo daugybės faktorių, pvz., higienos normų laikymosi, priežiūros priemonių naudojimo ir t. t. Dažniausios kontaktinių lęšių sukeliamos problemos yra akių suerzinimas ir jų paraudimas. Paprastai minėtieji pojūčiai atsiranda lęšiui susidėvėjus ar jam įplyšus. Neignoruokite šių simptomų. Nors jie atrodo laikini, tačiau iš tiesų gali pranešti apie ragenos opas arba kylančią infekciją. Susirūpinti turėtumėte ir tuo atveju, jei nešiodami lęšius tapote jautresni šviesai arba matomas vaizdas pradėjo lietis. Jei po lęšiu patenka purvo ar kitų smulkių detalių, galite susibraižyti ragenos viršutinį sluoksnį. Šie įbrėžimai gali būti ne tik labai skausmingi, bet ir sukelti infekciją, galinčią pasibaigti aklumu.

Nešiodami kontaktinius lęšius galite patirti sunkumų, susijusių su lęšių įdėjimu bei išėmimu. Daugelis išsigąsta, kai lęšis nuslysta nuo lėliukės. Jei taip įvyko ir jums, nepanikuokite. Greičiausiai lęšis yra palindęs po voku, todėl lengvai jį sugrąžinsite į vietą. Jei lęšio ištraukti nepavyksta, nieko nelaukdami kreipkitės į okulistą.

Nepamirškite, kad visi nusiskundimai gali būti nesusiję su kontaktiniais lęšiais ir signalizuoti apie kitas akių ligas, pvz., kataraktą arba glaukomą. Siekdami išvengti bet kokių nemalonumų ateityje, pajutę pirmuosius simptomus, kreipkitės į šios srities specialistą, kuris nustatys diagnozę ir parinks jums tinkamą gydymą.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Optikos salonai