Dantų gydymas ir burnos higiena. Kaip buvo anksčiau?

Publikavimo data: 2014-03-22 Dantų gydymas ir burnos higiena. Kaip buvo anksčiau? Odontologija apima visa mokslą apie dantis, jų ligas ir tų žinių taikymą praktikoje. Eidami į odontologo kabinetą dažniausiais galvojame, kiek šis apsilankymas kainuos, nes, kaip žinia, dantų taisymo kainos milžiniškos, ir kaip iškentėti skausmą. Šiais laikais dantisto prisilietimai nebėra labai skausmingi, kadangi turime įvairiausių nuskausminamųjų vaistų. Visai ką kita galima sakyti, kai kalbame apie odontologijos istoriją. Juk visada žmonėms skaudėjo dantis, jie gedo.

 

Pirmosios žinios apie tokį dalyką, kaip burnos higiena, ir gydymą rastos senovės civilizacijų: šumero ir Egipto dokumentuose. Juk tiems žmonėms, taip pat kaip ir mums, skaudėjo dantis, rūpėjo jų švara. Žinoma, higienos standartai prieš tūkstančius metų buvo kitokie, tačiau dantų skausmas buvo lygiai toks pat nemalonus. Gydytojai, pas kuriuos ateidavo dantų skausmu besiskundžiantys žmonės, lygiai taip pat kaip ir šiuolaikiniai dantistai sprendė, ką daryti: gydyti ar tiesiog išrauti dantį. Jau tuomet buvo sukurti pirmieji protezai, jie dažniausiai būdavo mediniai. Galima tik įsivaizduoti, koks menkas malonumas burnoje turėti medinį dantį.

Dabartinio dantų šepetuko, kuriuo naudojamės kas rytą ir vakarą, gimtine yra Kinija. Ten prieš daugiau kaip 1500 metų buvo pradėti naudoti iš bambukiniai dantų šepetukai, prie kurių buvo pritvirtinami įvairių gyvūnų kailiai, dažniausiai laukinių šernų, nes jie buvo patys tvirčiausi ir tinkamiausi valyti dantis. Panašūs įrenginiai buvo sukurti ir Senovės Egipte, bet ten jie neįsitvirtino. Taigi, būtent Kinijoje sukurtas dantų šepetukas yra dabartinio, mūsų naudojamo, protėvis.

Atėjus Renesansui kartu su idėjom ėmė plisti mada ir reikiamybė būti švariems ir tvarkingiems. Žmonės pradėjo dažniau praustis, valytis dantis, rūpintis higiena ir išvaizda. Dėl šių dalykų odontologija buvo stipriai paveikta: pradėti gaminti geresni dantų šepetukai, tobulėjo protezavimas, buvo pradėta labiau rūpintis dantų ligų prevencija.

šiandieniniai odontologai teikia įvairiausiais paslaugas, kurios neretai labai paplonina pinigines. Tačiau tai ta sritis, į kurią investuoti reikia, nes nesveiki dantys kelia dar didesnes sveikatos problemas, o neestetiška jų išvaizda suformuoja labai neigiamą nuomonę apie žmogų.

Bene kiekviename odontologo kabinete rasime tokias dantų sveikatinimo ar burnos higienos paslaugas: įprastą dantų ligų gydymą, estetinį plombavimą, šaknų kanalų gydymą, protezavimą, implantacijos paslaugas, plokštelių ir breketų pritaikymą, dantenų ligų gydymas, kartais netgi daromos kaulo persodinimo operacijos, panoraminės rentgeno nuotraukos ir kt. Be būtinojo gydymo odontologija klientams siūlo ir profilaktines bei grožio procedūras: profesionalią burnos higieną ir dantų balinimą.

Pastaruoju metu labai populiaru pasidarė darytis burnos higienos procedūras siekiant užkirsti kelią apnašų sukeliamoms ligoms. Visų pirma tai burnos ertmės priežiūra ir dantų apnašų šalinimas. Darant profesionalią burnos higieną, atliekamos procedūros, kurių metu šalinamos mineralizuotos ir nemineralizuotos apnašos, poliruojami dantų ir plombų paviršiai, pacientai mokomi asmens higienos, atliekamos gydomųjų preparatų aplikacijos.

šiais laikais taip pat labai išpopuliarėjo dantų balinimas. Jis gali būti atliekamas specialiomis pastomis, naudojant balinančias juosteles, želė ar kapas. Stomatologijos kabinete ši procedūra atliekama lazeriu arba UV spinduliais. Toks balinimas sulaukia labai skirtingų nuomonių. Vieni mano, kad tai puikus dalykas, suteikiantis nepriekaiškingą dantų estetinį vaizdą, kiti visgi teigia, kad balinimas kenkia dantims, juos žaloja. Reikėtų prisiminti, kad kosmetikos kabinete dantys balinami naudojant lazerį. Vienas iš didžiausių dantų balinimo trūkumų yra danties emalio žalojimas, nes minėtos procedūros metu lazeris aktyvuoja cheminę medžiagą (karbamido peroksidą), kuri procedūros metu yra užtepama ant dantų. Be to, būtina atkreipti dėmesį į tai, kad su lazeriu dantų balinimas atliekamas labai greitai, o tai reiškia, kad karbamido peroksido koncentracija minėtos procedūros metu būna didžiulė ir atitinkamai daro neigiamą įtaką dantų jautrumui.

Taigi, sveiki dantys yra labai svarbi žmogaus įvaizdžio dalis, o tuo visi rūpinamės skirtingai. Vieni norėdami turėti gražius ir baltus dantis, juos nuosekliai puoselėja patys, tuo tarpu kiti renkasi lengvesnį kelią – dantų balinimą. Bet kokiu atveju, odontologai ir odontologija yra skirta tam, kad jie būtų sveiki, todėl rekomenduojama profilaktiškai lankytis pas odontologą, tikrintis ar burnos higiena yra puiki, nes uždelsus, dantų taisymas gali kainuoti ne tik daug pinigų, bet ir daug laiko, jėgų bei sveikatos.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Odontologai
AUKI SVEIKAS, VšĮ Skambinti šiandien
Balsavo: 12
Adresas:
Savanorių pr. 66/Žemaičių g. 31, Kaunas
Telefonas:
Tinklalapis:
Klinikos
Medicinos įstaigos (valstybinės)
Medicinos paslaugos
daugiau veiklų >
Moderni klinika, aukštos kvalifikacijos profesionalai: šeimos bendrosios praktikos gydytojai, odontologai, kardiologai ir kiti specialistai.(...)
Balsavo: 7
Adresas:
Švyturio g. 7A, KAUNAS
Telefonas:
Klinikos
Medicinos paslaugos
Odontologai
daugiau veiklų >
Mob.Tel.: 8 670 18071. Teikiame odontologines paslaugas: Profilaktika ir burnos higiena;Dantų gydymas:suaugusiems ir vaikams; Endodontija- kanalų(...)
Balsavo: 6
Adresas:
Baltijos g. 42, KAUNAS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Klinikos
Odontologai
Odontologijos klinika ProDentas atlieka visas odontologijos paslaugas nuo 1999m. BPG ir gyd. odontologai specialistai pasiūlys Jums: dantų gydymo,(...)
www.bronza.eu
kamelota.lt
www.bronza.eu
kamelota.lt