Labai mažos įmonės - iššūkiai 2019 metams

Publikavimo data: 2019-01-20 Labai mažos įmonės - iššūkiai 2019 metams

Kiekvienas verslas susiduria su tam tikrais iššūkiais, tiek veiklos pradžioje tiek ir jos eigoje. Nemažai iššūkių laukia ir labai mažų įmonių, todėl šį kartą apžvelgsime, su kokiais jais dažniausiai susiduria ir 2019-aiais metais susidurs labai mažos Įmonės Lietuvoje.

Nestabilios finansinės įplaukos

Vienas iš didžiausių iššūkių, su kuriuo tenka susidurti labai mažoms įmonėms, ypač veiklos pradžioje – tai nestabilios finansinės įplaukos. Vieną mėnesį gali būti gaunamos didesnės nei planuota pajamos, o štai kitą – jų tiesiog nebūti. Todėl finansinis balansas, nuolatinis jo stebėjimas bei kontroliavimas – viena iš rimčiausių užduočių bei didžiausių iššūkių daugeliui labai mažų įmonių Lietuvoje.

Gerų specialistų stoka

Taip pat itin rimtas iššūkis, su kuriuo tenka susidurti smulkioms įmonėms – tai gerų specialistų stoka. Lietuvoje esant dideliems emigracijos srautams, populiarėjant laisvai samdomo darbuotojo darbo pozicijoms, įmonėms vis sunkiau rasti gerus specialistus, kurie pas juos dirbtų pagal darbo sutartį. Su šiuo iššūkiu tenka susidurti ir didesnėms bei net didžiausioms Lietuvos įmonėms. Tačiau mažos įmonės susiduria su papildoma  problema – jos dažniausiai negali stipriai konkuruoti atlyginimo klausimu su didelėmis bendrovėmis, kurios generuoja dideles pajamas. Tad jei dėl gero specialisto varžosi labai maža įmonė ir didelė bendrovė – dažniausiai laimės pastaroji.

Prognozuojama, kad panaši problema išliks aktuali ir 2019-aiais metais. Kvalifikuotos darbo jėgos trūkumas ženkliai auga, tad darbo rinkoje esantys darbuotojai turi galimybę rinktis. Ir pasirenka tas įmones, kurios geba pateikti geresnes darbo sąlygas bei patrauklesnį užmokestį.

Mokesčių našta

Kiekviena įmonė turi mokėti įvairius mokesčius valstybei: pelno mokestis, kuris sudaro 15% gaunamo metinio pelno, PVM mokestis, kuris siekia 21%, GPM, mokamas nuo darbuotojo atlyginimo ir siekiantis 15% bei Sodros mokesčiai. Visi šie mokesčiai yra nemaža našta daugeliui įmonių, tačiau ypač skaudžiai jie paliečia labai mažas įmones, kurių generuojamas pelnas įprastai nėra itin didelis.

Sudėtingiau gauti finansavimą

Siekiant plėsti veiklą, dažniausiai įmonėje esančių apyvartinių lėšų nepakaks. Neretai įmonėms prireikia papildomo finansavimo, kurio pati patogiausia ir greičiausiai įgyvendinama forma – paskola iš banko ar kitų finansavimo šaltinių. Tačiau mažoms įmonėms, kurių pajamos nėra didelės – šis procesas gali labai pasunkėti. Neretai bankai gali pasiūlyti kur kas mažesnę sumą, nei yra reikalinga. Pasitaiko ir atveju, kai bankai tiesiog atsisako teikti finansavimą. Tada labai mažos įmonės tarsi patenka į užburtą ratą: norint plėstis – bankas reikalauja didesnių pajamų, o norint jas padidinti – reikalinga plėtra.

Didelė konkurencija rinkoje

Ši problema aktuali nebūtinai kiekvienai labai mažai įmonei. Jei ji atranda savo specializuotą nišą, teikia tam tikras prekes ar paslaugas, kurių niekas kitas pasiūlyti negali ir sugeba pritraukti savo specifinį vartotoją – greičiausiai problemos nepajus.

Vis dėlto, didžioji dalis labai mažų įmonių, parduodamos prekes ar teikdamos paslaugas, konkuruoja su vidutinėmis bei didelėmis įmonėmis. Pastarosios turi didesnius biudžetus, kuriuos gali skirti reklamai, marketingui, jiems lengviau prieiti prie vartotojo. Labai mažos įmonės neretai susiduria su šiuo iššūkiu, tiesiog dėl mažesnio biudžeto.

Sunkiau rasti potencialius partnerius bei investuotojus

Kai labai mažos įmonės atstovai ieško potencialių partnerių ar investuotojų, kad galėtų plėsti savo veiklą, jie neretai susiduria su dar viena problema. Potencialūs investuotojai dažnai į smulkų verslą žiūri skeptiškai, kartais net pesimistiškai. Taip pat ir patiems smulkaus verslo atstovams sunku pagrįsti, kaip greitai ir kaip ženkliai potencialios investicijos gali atsipirkti. Todėl investavimo paieškos smulkiam verslui yra itin jautri tema.

Kiekviena įmonė susiduria su vienais ar kitais sunkumais. Su tam tikrai iššūkiais kasdien kovoja net ir didelės korporacijos. Tačiau svarbiausia į kiekvieną iššūkį pažiūrėti kūrybiškai ir suprasti, kad nėra nieko neįveikiamo.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Interneto paslaugos