Kaip pasirinkti profesiją

Publikavimo data: 2019-04-09 Kaip pasirinkti profesiją

Profesijos pasirinkimas – ypač svarbus gyvenimo momentas, daugelio žmonių gyvenimuose. Tinkamai pasirinkta profesija leis uždirbti pakankamai pinigų pragyvenimui, suteiks stimulą nuolatiniam tobulėjimui bei leis džiaugtis kiekviena darbo diena. O štai netinkamai pasirinkta profesija virs savotišku prakeiksmu, kai net uždirbant didelius pinigus, kiekviena darbo diena taps kone kančia. Žinoma, pasirinkus netinkamai – profesiją galima pakeisti. Kai kurie žmonės per gyvenimą tai padaro net keletą kartų. Ir vis dėlto, kuo ankščiau atrasite sau tinkamą bei patinkamą veiklą – tuo daugiau laiko sutaupysite, išvengdami neįdomaus darbo. Tad, kaip gi pasirinkti tinkamiausią profesiją?

Užsiimkite papildomomis veiklomis

Tiems, kas dar lanko mokyklą ar studijuoja – patariama užsiimti kuo daugiau bei įvairesne popamokine veikla. Kuo daugiau sričių išbandysite – tuo greičiau atrasite, kas jums yra įdomu, kam esate gabūs bei ką veikdami jaučiate malonumą. O atradę mėgstamą veiklą – nesunkiai galėsite nukeipti savo profesijos pasirinkimo procesą tinkama linkme.

Net jei esate mokslus jau pabaigęs ir turite darbą, bet jaučiatės, kad jis jums nepatinka, kad nesate savo vietoje – niekada nėra vėlu kažką pakeisti. O jei nežinote, ko norėtumėte – galioja lygiai tas pats patarimas – išbandykite naujas veiklas, užsiėmimus, bendraukite su kitais žmonėmis. Kuo būsite aktyvesni bei žingeidesni – tuo greičiau atrasite sau tinkamiausią nišą darbo rinkoje. Nenusiteikite, kad jei vieną kartą profesiją pasirinkote – su ja turite gyventi visą likusį gyvenimą, net tada, jei ji nėra miela jūsų širdžiai.

Apsilankykite pas profesionalų profesijos pasirinkimo konsultantą

Jei net nenumanote, kokia profesija jums yra tinkamiausia – žvilgsnis ar patarimas iš šalies, nešališko asmens gali būti itin naudingas. Profesijos pasirinkimo konsultantai turi tinkamus įgūdžius bei įrankius, kurie padės atskleisti jūsų gabumus bei leis pastebėti, kas jus domina. Dažnai kasdienė rutina trukdo pastebėti tikrąsias aistras bei pomėgius. Jei jaučiate, kad jums būtent taip nutiko – nieko nelaukite ir kreipkitės pagalbos į profesionalą. Nors tokio pobūdžio konsultacijos dažniausiai yra mokamos, bet jei jos jums padės atrasti savo profesinį kelia – ilgainiui atsipirks šimteriopai.

Domėkitės darbo rinkos tendencijomis

Spaudoje nuolat galima rasti daugybę straipsnių apie tai, kokios specialybės bus paklausiausios netolimoje ateityje. Tokio pobūdžio prognozės gali jums pasufleruoti, kuria linkme profesijos atžvilgiu jums sukti bus naudingiausia. Tačiau nepasiduokite tendencijų įtakai – net ir labiausiai prestižinė bei gerai apmokama profesija jums neteiks džiaugsmo, jei nemėgsite to, ką darote. Darbo rinkos tendencijas priimkite tik kaip patarimą, jokiu būdu aklai jų nesekite.

Įsivaizduokite savo tobulą darbo dieną

Leidimas sau pasvajoti gali duoti itin teigiamos įtakos ir renkantis profesiją. Tiesiog pamėginkite įsivaizduoti, kaip turėtų atrodyti jūsų tobula darbo diena. Tai padės atrasti tam tikras vieno ar kito darbo savybes, kurios jums bus svarbios. Pavyzdžiui, ar jums yra svarbu dirbti laisvu grafiku, ar geriau jausitės turėdami konkretų darbo laiką. Galbūt jums geriausiai sektųsi dirbti individualiai, o gal komandoje?  Ar Jums svarbi visiška veiksmų laisvė, ar saugiausiai jausitės  tada, kai konkrečiai žinosite savo užduotis, kaip ir iki kada jas atlikti. Atsakęs į šiuos klausimus bei įsivaizdavę, kaip turėtų atrodyti tokia darbo diena, kuri jums teiktų malonumą – turėsite šiokias tokias gaires supratimui to, kas jums labiausiai tinka.

Nors profesijos pasirinkimas yra itin svarbus gyvenimo sprendimas – pasistenkite atsipalaiduoti ir nejausti įtampos. Tai nėra tas sprendimas, kur žengus žingsnį - nebėra kelio atgal. Kartais net ir netinkamai pasirinkta profesija suteiks naudingų įgūdžių, patirties ir leis atrasti sau tinkamiausią kelią.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Interneto paslaugos