Viskas, ką reikia žinoti apie sodo tvenkinio priežiūrą

Publikavimo data: 2022-06-30 Viskas, ką reikia žinoti apie sodo tvenkinio priežiūrą

 

Kiekvienas savo sodą puošia savaip. Vieni sode augina medžius, gėles, stato šiltnamius, kuriuose augina daržoves ir vaisius, kiti - sodo erdves puošia tvenkiniais. Iš tiesų, tvenkinys sodui suteikia grožio, originalumo ir išskirtinumo. Jame galima auginti žuveles, vandens augalus ar tiesiog naudoti kaip vietą fontanui. Tvenkinys net gali tapti pagrindiniu sodo akcentu, traukos objektus. Vis dėlto, vien tik pakloti hidroizoliacinę plėvelę ir pripildyti iškastą duobę vandeniu - nepakanka. Norint, kad sodo tvenkinys džiugintų ne tik savo buvimu, bet ir puikia išvaizda, būtina tinkamai ir reguliariai jį prižiūrėti. Tam reikalingos specialios, tvenkinių priežiūrai skirtos priemonės ir įrenginiai. Būtent juos ir tai, ką naudinga žinoti apie sodo tvenkinių priežiūrą šiame straipsnyje ir aptarsime. 

Aeracija - skaidriam tvenkinio vandeniui ir puikiai žuvų būklei palaikyti 

Tvenkinys - graži ir originali sodo dalis, puikiai papildanti aplinką, suteikianti jai savotiško žavesio. Tačiau, norint, kad tvenkinys ne tik būtų sode, bet ir atrodytų tvarkingai, suteiktų puikią aplinką augalų ir žuvelių auginimui būtina jį aertuoti. Iš esmės, tvenkinys, kaip darinys, pats nesugeba pagaminti pakankamai deguonies, kad vanduo būtų laikomas geros kokybės, pasižymėtų skaidrumu, o ir augalams bei žuvims būtų sukuriama tinkama aplinka gyvuoti. Tai įvairūs burbuliatoriai ir orapūtės tvenkiniams, kurie suteikia tvenkiniui pakankamai švaraus deguonies. Burbuliatoriai išjudina vandens paviršių, palaiko vandens cirkuliaciją. Orapūtės yra laikomos naujesne technologija. Tai oro kompresoriai, kurie veikimui nenaudoja tepalų ir visiškai saugiai bei efektyviai pripildo tvenkinių vandenį deguonimi. Tvenkinio aeravimui, neretai, naudojami ir fontanai. Jie ne tik palaiko reikiamą ir tinkamą vandens cirkuliaciją, bet ir gražiai papildo tvenkinį, suteikia jam visai kitokią išvaizdą. Tiesa, naudinga paminėti ir tai, kad tvenkinio vandens aeravimas yra būtinas jei tvenkinyje yra auginamos žiemojančios žuvys. Tokiu būdu, net ir tvenkiniui užšalus, žuvytės gaus reikiamą kiekį deguonies.

Tvenkinio filtravimas - švariam, skaidriam ir saugiam tvenkinio vandeniui palaikyti 

Svarbu, kad tvenkinio vanduo būtų ne tik prisotintas deguonimi, bet ir švarus, skaidrus ir saugus. Norint palaikyti tokią vandens būklę būtina jį filmuoti. Be filtrų ir filtravimo sistemų tvenkinio vanduo gali tapti kenksminga vieta augalų ir vandens gyvių auginimui. Taip pat, vandens nefiltruojant, tvenkinyje ims daugintis dumbliai, kurie nudažys vandenį, jis praras skaidrumą. Naudinga žinoti, kad tvenkinių filtravimas gali būti skirstomas į du tipus: mechaninį arba biologinį. Mechaniniai filtrai pašalina lapus ir kitus nešvarumus, kurie įkrenta į tvenkinį. Tuo tarpu, biologinių filtrų darbas yra skatinti azoto gamybą tvenkinyje, kad būtų pašalinamas kenksmingas amoniakas, kuris susidaro nuo žuvų ir kitų yrančių nešvarumų ir dalelių. Iš suskaidyto amoniako susidaro nitratai, kurie nėra kenksmingi nei tvenkinio žuvims, nei augalams. 

Augalai ir žuvys: natūralūs filtrai ir spalvingi, žavingi tvenkinio priedai 

Vandens augalai yra neatsiejama sodo tvenkinio ir jo ekosistemos dalis. Jie maitinasi medžiagomis, kurios susidaro vandenyje ir prie ekosistemos prisideda dvejopai. Medžiagos, kurias jie pašalina, ne tik leidžia jiems žaliuoti, bijoti ir efektyviai augti, bet ir veikia kaip natūralus filtras. Augalai geba pašalinti itin mažas medžiagų daleles, kurios kitu atveju nepalaikytų vandens švariu ir skaidriu. Teigiama, kad augalai turėtų užimti apie 60 % tvenkinio ploto. Tačiau, svarbūs yra ne tik augalai. Dauguma žmonių savo tvenkiniuose augina ir žuvis. Jos tvenkiniui suteikia ryškumo, spalvingumo ir išskirtinumo, puikiai puošia tvenkinį. Vis dėlto, jų kiekis turėtų būti pasirenkamas atsakingai, kadangi, per didelis žuvų kiekis gali sukelti vandens kokybės problemų. Kelių žuvelių, nedideliame tvenkinyje, kieme, tikrai pakaks - nepersistenkite. 

Nuolatinis valymas ir priežiūra - puikiam balansui išlaikyti 

Sodo tvenkinio filtravimas, aeracija, augalai ir žuvys tikrai padeda sukurti subalansuota ekosistemą. Vis dėlto, net ir puikiausiai prižiūrimas tvenkinys gali užsiteršti nuo krintančių lapų, į jį patenkančio purvo, žuvų sudaromų atliekų, lietaus, įvairių cheminių medžiagų svyravimų. Tokie veiksniai gali lemti dumblių, drumsto vandens atsiradimą bei kitas vandens problemas, kurios nesuteiks tvenkiniui nei grožio, nei leis jame auginti augalus ar žuvis. Dėl šios priežasties, tvenkinį būtina valyti, naudoti bakterijas, kurios pašalins maistinių medžiagų perteklių, atliekas ir nešvarumus ir taip palaikys nepriekaištingą vandens būklę. Tik tokiu būdu išlaikysite puikų tvenkinio ekosistemos balansą. 

Jei vieni savo soduose stato šiltnamius, kurių platų pasirinkimą galima rasti varle.lt svetainėje: https://www.varle.lt/siltnamiai/, sodina medžius ir gėles, kiti sodus puošia tvenkiniais. Tiesa, nepriekaištingai tvenkinio išvaizdai ir būklei būtina priežiūra. Varle.lt tikrai rasite platų prekių, skirtų tvenkinių priežiūrai, asortimentą bei itin draugiškas kainas!

 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Baseinai
, Filtrai
, Tvenkiniai
Balsavo: 45
Adresas:
Žeimenos g. 81, KAUNAS
Telefonas:
El. paštas:
Dovanos
Filtrai
Indai, stalo įrankiai
daugiau veiklų >
Įmonė parduoda, įrengia ir aptarnauja vandens filtravimo sistemas ir vandens filtrus. Mes atstovaujame JAV įmonės Aquafilter prekinį ženklą.(...)
www.gpspartneris.lt
kamelota.lt
www.gpspartneris.lt
kamelota.lt