Ar butų nuomininkų lūkesčiai sutampa su nuomos rinkos pasiūla?

Publikavimo data: 2014-03-22 Ar butų nuomininkų lūkesčiai sutampa su nuomos rinkos pasiūla? Didžioji dalis žmonių, ieškančių butų nuomai arba besidominčiųjų nuomos rinka, mano, kad šiuo metu didžiausiuose šalies miestuose naudojamasi padėtimi, kadangi nuoma yra itin paklausi – net prasti objektai yra nuomojami už ypač didelę kainą.

 

Pastebima, jog nuomos rinka pati aktyviausia yra vasarą, kai į didžiuosius šalies miestus atvyksta daug studentų, kurie ieško, kur galėtų gyventi, dėl šios priežasties randasi niša nuomotojams nuolat didinti butų nuomos kainas.

Butų nuomos aktualumas

Didžiausias Lietuvoje nekilnojamojo turto portalas aruodas.lt atlikto apklausą, kurioje klausė vartotojų, ar šiandien jiems yra aktualūs butų nuomos pasiūlymai. Apklausos rezultatai parodė, kad net pusė visų dalyvių šiuo metu ieško būsto nuomai ir dar trečdalis tokių pasiūlymų žvalgosi, kadangi tikisi, jog atėjęs šildymo sezonas pakoreguos butų nuomos kainas nuomininko naudai. Taip pat nemaža dalis, beveik penktadalis, apklaustųjų prisipažino, kad domisi nuoma tik dėl smalsumo. Jiems yra įdomu, kokios šiuo metu vyrauja kainos, ar kokiu greičiu išnuomojami butai. Visiškai nuomos rinka neaktuali buvo vos vienam procentui šios apklausos dalyvių.

Akcentuotina, jog patys populiariausi butai nuomai yra dviejų kambarių – juos norėtų nuomotis 45 proc. apklausos dalybių. 35 proc. respondentų ieško vieno kambario buto ir tik dešimtadalis rinktųsi trijų kambarių. Vos 4 procentai norėtų nuomotis ne visą butą, o kambarį, ir gyventi kartu su šeimininkais, 2 proc. respondentų pageidauja gyventi bendrabutyje, o likę 4 proc. ieškosi nuomojamo namo arba kotedžo.

Su kokiomis bėdomis susiduria nuomininkai?

Nuomojantis butą didžiuosiuose šalies miestuose neretai iškyla nemažų problemų. Visų pirma, reikėtų orientuotis rinkoje, ir būstą nuomotis tinkamu metu, pvz., vasaros pabaigoje kainos yra pastebimai didesnės negu žiemą, kadangi didžiulė paklausa suteikia galimybę turto savininkams žymiai pakelti kainą. Nepaisant to, visada atsiranda nuomininkų, kurie sutinka apsigyventi ir daugiau kainuojančiame, bet ne būtinai kainą atitinkančiame bute. Be to šiuo metu rinkoje labai maža pigių butų nuomos pasirinkimų. Dažniausiai ką tik suremontuotas butas ir senas, su senais baldais, kainuoja beveik tiek pat. Sunkumų nuomininkams sukelia ir tai, kad radę patinkantį ir tinkantį butą, jie negali delsti nė dienos, reikia apsispręsti iš karto. Norint kiek pagalvoti pasiūlymo nebelieka ir būstą išsinuomoja kiti. Taip pat Lietuvoje šiuo metu trūksta didelių butų, kurie būtų tvarkingi ir patogiai įrengti gyventi keliems nesusijusiems žmonėms, t. y., ne porai arba šeimai, o draugams, kolegoms ir panašiai.

Butų nuomos kainos

Didžiausio Lietuvoje nekilnojamojo turto tinklalapio aruodas.lt apklausos duomenimis, daugumai (40 proc.) didžiausia suma, kokią galėtų skirti už būsto nuomą yra 800 Lt. Trečdalio respondentų galimybės kiek kuklesnės – jiems tinka tik tie nuomos pasiūlymai, kai už būstą prašoma ne daugiau nei 500 Lt per mėnesį. 20 proc. apklaustųjų gali rinktis ir kiek daugiau nei 800 Lt per mėnesį kainuojančius nuomojamus būstus.

Kalbant apie tai, kokią asmeninių pinigų dalį per mėnesį respondentai yra pasiruošę skirti nuomai, ryškiausiai išsiskiria dvi pagrindinės nuomonės: vieni apklaustieji už nuomą gali skirti iki 500, o kiti žymiai daugiau –750–1000 Lt. Pirmieji norėtų gyventi ne vieni, kad galėtų dar labiau sumažinti nuomos išlaidas, todėl dažniausiai gyvena kartu su draugais, o antrieji, pasiryžę gyventi vieni ar su antrąja puse.

Be abejo neretai tai, ką gali nuomai skirti nuomininkas, nesutampa su rinkoje esančiomis kainomis. Apžvelkime kiek plačiau dabartinę nuomojamų butų rinką didžiuosiuose šalies miestuose.

Nekilnojamojo turto tinklalapio aruodas.lt statistika rodo, jog šiuo metu centrinėje sostinės dalyje, t. y., Senamiestyje, Naujamiestyje, šnipiškėse, Žvėryne, norint išsinuomoti vieno kambario butą vidutiniškai tektų sumokėti apie 1300 Lt per mėnesį., už du kambarius 1800–2000 Lt,  o už tris apie 2200– 2500 Lt per mėnesį.

Toliau nuo miesto centro esančiuose mikrorajonuose, kuriuose siūloma nemažai naujos statybos butų, pvz., šiaurės miestelyje, Žirmūnuose, Jeruzalėje, Baltupiuose, Pilaitėje, vidutinė nuomos kaina už vieno kambario butą siekia apie 900–1000 Lt per mėnesį, už dviejų kambarių – apie 1300–1400 Lt, o už trijų kambarių – apie 1800 Lt per mėnesį. Kituose tolimesniuose mikrorajonuose, kuriuose daugiausia siūlomi senos statybos butai, pavyzdžiui, Justiniškėse, Karoliniškėse, Fabijoniškėse, Viršuliškėse, šeškinėje, siūlomos butų nuomos kainos yra žymiai mažesnės. Čia vieno kambario butą vidutiniškai galima išsinuomoti už 700 Lt, dviejų kambarių – už 900 Lt, o trijų – už 1000–1100 Lt per mėnesį.

Norint nuomotis butą Kaune, toliau nuo miesto centro esančiuose mikrorajonuose, už vieno kambario butą vidutiniškai per mėnesį teks sumokėti 500–600 Lt, dviejų kambarių – 750 Lt, o trijų – apie 700–800 Lt.
Lietuvos pajūryje, Klaipėdoje, butų nuomos kainos panašios kaip ir Kaune. Čia miegamuosiuose rajonuose, dviejų kambarių butą galima išsinuomoti vidutiniškai už 600 Lt, o trijų kambarių – už 800 Lt.
Be abejo šios pateiktos butų nuomos kainos gali skirti priklausomai nuo kiekvieno siūlomo nuomotis objekto. Reikia įvertinti jo būklę, vietą, visą įrengimą, taip pat  šildymo tipą ir kitus svarbius aspektus.

Studentai pagyvina butų nuomos rinką

Bene patys aktyviausi butų nuomininkai didžiuosiuose mūsų šalies miestuose yra studentai. Tačiau butų savininkai tokius nuomininkus vertina itin atsargiai. Iš dalies jie yra teisūs.  Nuomojamo buto savininkas visada labiau linkęs gyventi priimti paskutiniųjų kursų, dirbančius studentus, kurie gali laiku sumokėti buto nuomos mokestį ir atsiskaityti už komunalines paslaugas. Labiausiai vengiama pirmakursių, kadangi vyrauja nuomonė, jog jie ypač neatsakingi, butuose rengia įvairius vakarėlius, nėra linkę gyventi tvarkingai. Kita vertus, savininkai, kurių butai nėra idealios būklės, supranta, jog jie labiausiai tinka būtent studentams. Tokiuose būstuose nėra prabangos, dažnai trūksta reikalingų daiktų ar paprasčiausios buitinės technikos: šaldytuvo, skalbyklės, viryklės. Akcentuotina ir tai, kad butai, kuriuos ilgą laika nuomojasi pirmųjų kursų studentai, nusidėvi žymiai greičiau nei dirbančių žmonių. Todėl tvarkingų ir prabangesnių butų savininkai dažniausiai vengia juos nuomoti studentams. Juk jeigu kas nutiktų, iš jų vargiai bus galima ko nors išsireikalauti.

Studentai taip pat ne visada būna patenkinti buto savininkais. Gyventojus erzina dažni jų apsilankymai. Jiem nepatinka, jog yra nuolat tikrinami: ar butas tinkamai prižiūrėtas, ar laiku sumokami komunaliniai mokesčiai ir panašiai.

Butų savininkai, kurie nuomoja butą studentams, visų pirma nori įsitikinti, kad jie bus mokūs, kad tinkamai elgsis su butu ir jame esančiais daiktais, kad laiku sumokės visus mokesčius. Juk ką tik tėvus palikę studentai dažniausiai nežino, kiek daug pinigų reikia norint išlaikyti nuomojamą butą, ypač šaltuoju metų laiku, kai ateina didžiulės sąskaitos. Dėl šios priežasties, nuomojant butą studentams, dažniausiai būna reikalaujama depozito, kuris įprastai siekia kelių mėnesių nuomos sumą. Depozitas būna grąžinamas tada, kai baigiasi nuomos sutartis ir įsitikinama, jog butas liko tvarkingas.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Nekilnojamojo turto agentūros