Galite pasirinkti kelias veiklas bei miestus
8 - -
Pasirinkti

Problemos įmonėje: kaip jas spręsti?

Publikavimo data: 2015-08-25 Problemos įmonėje: kaip jas spręsti?

Problemos įmonėje, kaip jas spręstiVerslas gali atverti neribotas galimybes, tačiau dažnai pažeria ir įvairių, nebūtinai malonių, staigmenų. Įmonės neretai susiduria su finansiniais sunkumais, tam tikrų išteklių trūkumu, staiga pasikeitusia rinkos situacija, gerų darbuotojų stygiumi ir t.t. Dirbant ir tarpusavyje bendraujant skirtingų charakterių žmonėms, nesusipratimai tarp kolegų taip pat neišvengiami. O jei dar kolektyve pasitaiko tikrai talentingų žmonių, tačiau gebančių sukurti ir pridaryti problemų net ir ten, kur jų nėra, tuomet situacija tik paaštrėja ir gali įtakoti blogus kolegų santykius, tiesiogiai pakenkti verslo sėkmei. Kaip spręsti iškilusias problemas, kurios gali turėti neigiamos įtakos įmonei?

Įvertinkite problemos rimtumą

Pirmiausia apgalvokite, ar atsiradusi ir Jus palietusi problema, gali būti kontroliuojama ir priklausoma nuo Jūsų sprendimų. Jeigu Jūs niekaip negalite įtakoti kitokių galutinių rezultatų, tuomet nustokite jaudintis. Juk vien dėl to, kad vėluodami šauksite ant kitų vairuotojų, pyksite ant raudonos šviesoforo signalo spalvos, Jūs neperjungsite jos į žalią ir greičiau nenuvyksite į darbą. Taigi, mažiau jaudinkitės dėl tų dalykų, kurių Jūs paprasčiausiai negalite kontroliuoti. Susikoncentruokite ir spręskite tas įmonės problemas, kurios yra aktualios ir atitinka Jūsų kompetenciją.  Dažnai problema gali apimti ne vieno, o kelių skyrių darbą, todėl reikalingi kompleksiški sprendimai. Tuomet būtina bendradarbiauti su kolegomis, tik jokiu būdu nenuvertinant jų darbo ir pastangų, net jei šie užima žemesnes pareigas. Pagarba grįstais santykiais pasieksite geresnių rezultatų ir tikėtina, jog daug greičiau.

Būkite nešališkas

Susidūrus su problema bandykite slopinti savo egocentriškumą ir nesivadovaukite emocijomis. Net jei susidariusi įmonėje susidariusi situacija Jums neatrodo itin rimta, pasistenkite ją įvertinti kritiškai. Nepriimkite greitų, intuityvių, neapgalvotų sprendimų, kai esate kuo nors užsiėmęs. Jei problema kilo tarp įmonės kolegų, norint pelnyti darbuotojų pagarbą, vadovas ir kiti darbuotojai turėtų išlikti nešališki. Svarbu nesivadovauti išankstine nuomone, problemą nagrinėti objektyviai, atsižvelgiant į daugelio nuomonę, išklausant ir kitus ginčą mačiusius ar girdėjusius asmenis. Dažnai problemos atsiranda tiesiog dėl paprasto nesusikalbėjimo, todėl aktualu tiksliai išaiškinti, kas ir kodėl įvyko. Todėl ne tik išklausykite, bet ir kelkite reikalingus klausimus, kurie padėtų suprasti situaciją. Visada apgalvokite, kaip siūlomas problemos sprendimas paveiks su tuo susijusius asmenis, kitus darbuotojus. Jei reikia, geriau ilgiau viską apsvarstykite, ieškokite alternatyvų. Suteikite grįžtamąjį ryšį asmenimis, susijusiems su įvykiu, bei tiems, kuriems tai gali būti aktuali patirtis.

Ieškokite gilesnių problemos šaknų

Problemos sprendimas priklauso nuo jos sudėtingumo, pasikartojimo. Jei tokia pati situacija atsitiko ne vieną, o keletą kartų, tuomet neužteks paprasčiausiai išanalizuoti dabartinę padėtį, bet teks jos šaknų paieškoti giliau. Labai tikėtina, jog aiškinantis pasikartojančią situaciją, pamatysite ir daugiau kitų, užslėptų problemų, kurios susidariusios jau seniai. Tuomet pravartu numatyti veiksmų seką, kurie padės tikslingai vykdyti savo sumanymus. Analizuodami neskubėkite priimti tam tikrų sprendimų, geriau išklausius kitų nuomonių, pasilikti vienam ir apgalvoti, kokie bus tolesni žingsniai. Prieš kalbėdami visada gerai apgalvokite, ką sakote. Pasikarščiavus priimti sprendimai gali pridaryti dar daugiau žalos.

Žinokite savo galimybes

Nemanykite, jog aktuali problema išsispręs savaime, jei jau nusprendėte, imkitės ryžtingų veiksmų ir visada įgyvendinkite suplanuotus žingsnius. Išspręsti daugelį problemų kartais būna pakankamai lengva, tačiau galite susidurti su daug sudėtingesnėmis situacijomis. Kiekvieną problemą svarbu įvertinti atskirai, palyginti jų poveikį įmonei. Priklausomai nuo situacijos rimtumo, įtakos organizacijos sėkmei ar nesėkmei, spręskite tuo metu aktualiausias problemas, apgalvokite, kiek dėmesio ir įmonės išteklių galite tam skirti.  

Į problemą pažvelkite kūrybiškai

Pasistenkite į susidariusią situaciją pažvelgti iš šalies, įvertinkite ją platesniu mastu. Galbūt tai padės objektyviau analizuoti problemą, priimti nestandartinius sprendimus. Bandykite sugalvoti naujų idėjų ir taikyti iki šiol neišbandytus metodus. Dažnai sprendžiant tą pačią ar panašią problemą naudojami seni būdai, taip prislopinant situaciją tik tam tikram laikotarpiui, bet neišsprendžiant jos. Ieškokite naujų, nestandartiškų priemonių, kurios padėtų visam laikui pamiršti vieną ar kitą rūpestį. Tik svarbu priimti aiškius, pagrįstus, atsakingai apgalvotus sprendimus.

Dažniausiai užbėgti problemoms už akių nepavyksta, tačiau jas spręsti būtina. Sudėtingų situacijų valdymas labai priklauso nuo kolektyvo, žmonių charakterių savybių, vadovo sugebėjimo nešališkai, nesusikoncentravus į save priimti reikalingus sprendimus, numatant galimus jų padarinius. Gebėjimas greitai, tikslingai susigaudyti sudėtingose situacijose ir sprendimo būdų radimas dažniausiai ateina būtent su patirtimi Todėl net jei dabar susidūrėte su dideliu iššūkiu, prisiminkite, kad šis laikotarpis kažkada praeis, o Jūs įgysite vertingų įgūdžių ateičiai. 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos