Galite pasirinkti kelias veiklas bei miestus
8 - -
Pasirinkti

Kalėdinės premijos: svajonė ar realybė?

Publikavimo data: 2014-12-22 Kalėdinės premijos: svajonė ar realybė? Metams besiritant į pabaigą dažną apima kalėdinių pirkinių karštinė. O tam, be abejo, reikia papildomų lėšų. Vieni tam linkę taupyti, kiti tikisi, kad darbovietė nepašykštės piniginės išraiškos kalėdinių dovanų. Anksčiau metų pabaiga buvo laikoma turtingiausiu laikotarpiu, nes artėjant didžiosioms metų šventėms tiek valstybinėse, tiek ir privačiose įmonėse darbuotojai bene visą laiką gaudavo kasmetines premijas – vadinamąjį 13-ąjį atlyginimą. Šiandien darbdaviai savo darbuotojus piniginėmis dovanomis džiugina vis rečiau. Kas tai lemia: finansiniai sunkumai ar pasikeitęs požiūris?

 

Tryliktasis atlyginimas – sovietinė atgyvena?
Darbdaviai teigia, jog tradicija mokėti kalėdines premijas pamažu nyksta, kadangi besikeičianti darbo rinkos situacija vadovus skatina galvoti apie savo darbuotojų motyvavimą ištisus metus. Be to, kartais nutinka ir taip, kad darbuotojams kintama atlyginimo dalis yra išmokama jau pasibaigus finansiniams metams, t. y. kitų metų pradžioje.

Vis dėlto ekonomikos ekspertai tikina, kad iš esmės pats tryliktasis atlyginimas yra gerokai atgyvenusi sovietinė tradicija, nors kai kurios įmonės ją vis dar praktikuoja. Vis dėl to, tai jau gana retai sutinkama praktika. Daug dažniau pastebima, kad įmonės savo darbuotojus motyvuoja atsižvelgdamos į pasiektus rezultatus ir tai daro dažniau nei kartą per matus, pvz., kas mėnesį ar kas ketvirtį. Kalėdinių premijų nebuvimas tikrai nereiškia, kad darbdaviai neskiria pakankamai daug dėmesio savo darbuotojų motyvavimui. Darbuotojų motyvavimas, ypatingai gerai kvalifikuotų arba tų, kurių trūksta, yra smarkiai išaugęs, tačiau tai daroma ne prieš Kalėdas. Nepaisant pastangų nuolat motyvuoti darbuotojus, vis dėlto įmonėms būna labai sunku rasti motyvuotus, dirbti norinčius žmones.

Jei jau kalėdinės premijos būna mokamos, jas dažniausiai gauna tie darbuotojai, kurie dirba su tam tikrais trumpalaikiais projektais. Masinio kalėdinių  premijų dalijimo tikai nėra. Jos neretai išmokamos tose įmonėse, kurios nuolat dirba su įvairiais dideliais projektais, pavyzdžiui, IT ir panašiose.
 

Premija priklauso nuo darbo rezultatų
Dažnas darbdavys teigia, kad kalėdinės premijos yra reliktinė praktika. Dauguma įmonių to po truputį stengiasi atsisakyti ir sieja kintamą darbuotojų atlygį su konkrečiu jų pasiektu rezultatu. Dėl šios priežasties vis daugiau įmonių savo darbuotojams kintamą atlyginimą išmoka ne gruodį, o kiek vėliau – sausį, vasarį arba net kovą, kai jau būna suskaičiuoti visi praėjusių metų rezultatai. Profesionalai teigia, kad šiuo metu daugiau nei 90 % Lietuvos verslo įmonių darbuotojams moka kintamą atlyginimą. Žinoma, ji gali būti taikoma ne visiems darbuotojams. Dažniausiai kintamą atlygį gauna vadovai, žemesnės grandies darbuotojai jį gauna rečiau.

Pastaraisiais metais pastebėta tendencija, jog paprastiems darbuotojams papildomą atlyginimo dalį uždirbti yra vis sunkiau. Nors ir įmonės atrodo, gana dosnios ir lyg ir leidžia savo darbuotojams per metus papildomai uždirbti 1–3 vidutinius gaunamus atlyginimus arba net dar daugiau, vis dėlto įmonės numato ir vis daugiau saugiklių, siekdamos subalansuoti trumpalaikius bei ilgalaikius tikslus. Pavyzdžiui, gali būti nustatomas ne tik tam tikras būtinų pardavimų kiekis, bet ir tai, kad nebūtų nė vieno nepatenkinto, besiskundžiančio kliento. O tai savo ruoštu reiškia, jog darbuotojams darosi vis sudėtingiau išpildyti visus reikalavimus norint gauti visą žadėtą premiją. Taigi, dėl tam tikros įmonių politikos realios išmokos dažniausiai būna bene perpus mažesnės negu darbuotojui žadama.
 

Statistika rodo premijas
Vis dėlto, nepaisant kritiškos specialistų nuomonės dėl kalėdinių premijų, statistika rodo, jog darbuotojai vis dėlto gauna vienkartines pinigines dovanas. Statistikos departamentas skelbia, jog pernai ketvirtąjį ketvirtį, prieš pat didžiąsias metų šventes, vidutinis mėnesinis bruto darbo užmokestis padidėjo 1,5 %. Tai nulėmė išmokėtos kiek didesnės vienkartinės premijos, taip pat priedai, priemokos bei piniginės išmokos, išaugęs valstybės tarnautojų atlyginimas ir kitos priežastys. Be to su vienkartinėmis premijomis, išmokėtomis metams baigiantis, buvo susieta ir tai, kad pirmąjį šių metų ketvirtį palyginus su praėjusių metų pabaiga darbo užmokestis sumažėjo 1 %.

Šiandien Lietuvoje vidutinis atlyginimas atskaičius mokesčius yra 1868,3 Lt. Naujausioje apžvalgoje Lietuvos banko ekonomistai drąsiai prognozuoja, jog šalyje įvedus eurą realios gyventojų pajamos padidės ir vidutinis gaunamas atlyginimas išaugs 5,1 %. Tikėtina, kad dėl šių priežasčių metų gale gauti kalėdinę premiją vargu, ar reikėtų tikėtis.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos