Kas kils įvedus eurą: kainos ar algos?

Publikavimo data: 2014-06-13 Kas kils įvedus eurą: kainos ar algos? Nuo ateinančių metų pradžios Lietuvoje planuojama įvesti eurą. Dėl to Lietuvos gyventojai gana smarkiai nerimauja – labai bijo galimo kainų šuolio, kuris gali ištikti pasikeitus valiutai. Vis dėlto neretas pamiršta, kad augant ekonomikai auga ir darbo užmokestis. Taigi, pasvarstykime, ko iš tikrųjų galima tikėtis įsivedus Lietuvoje eurą ir kas augs labiau bei greičiau: atlyginimai ar prekių ir paslaugų kainos?

 

Pokyčiai Europos šalyse po euro įvedimo

Lietuvos banko pateiktuose duomenyse matyti, kad nuo eurų įvedimo iš 17 šalių tik keturiose kainos ūgtelėjo daugiau už vidutinį darbo užmokestį. Kitaip sakant, didžiojoje dalyje euro zonos valstybių reali gyventojų perkamoji galia tik augo. Pagal Lietuvos banko pateikiamus duomenis, realus darbo užmokestis nuo euro įvedimo iki 2012 m. labiausiai išaugo Suomijoje (26,5 %) ir Airijoje (14,6 %) bei Slovėnijoje (10,6 %). Kai kuriose šalyse, t. y. Kipre, Maltoje bei Portugalijoje skaičiuojama sumažėjusi perkamoji galia atitinkamai 0,9 %, 1,5 % ir 1,2 %. Šiai sumažėjusiai perkamajai galiai nemažai įtakos turėjo paskutinioji krizė, per pastaruosius keletą metų paskatinusi šių šalių verslą sumažinti sąnaudas ir padidinti konkurencingumą. Ypatingai dideliu realaus darbo užmokesčio mažėjimu išsiskyrė Graikija. Jis siekė net 9,6 %. Šiai šaliai paskutinioji ekonominė krizė smogė skaudžiausiai.

Svarbu nepamiršti, kad Euro įvedimo įtaka šalies kainų dydžiui, yra tik vienas ir gana trumpalaikis veiksnys. Lietuvos banko atliktas kiekybinis vertinimas, skirtas Euro įvedimo poveikiui šalies ekonomikai parodo, jog nauja valiuta Lietuvoje greičiausiai turės trumpalaikį ir vienkartinį poveikį kainų lygiui. Specialistai teigia, kad nuo kitų metų įsivedus eurą, dėl paties įvedimo pirmaisiais mėnesiais kainos greičiausiai išaugs 0,2–0,3 %.

 

Darbo užmokesčio pakitimai Europos šalyse po euro įvedimo
 

darbo užmekesčio pakitimai

Lietuvos banko duomenys

 

Valiutos pakeitimo įtaka šalies ekonomikai

Kai 2002 m. euras buvo įvestas dvylikoje valstybių, „Eurostat“ paskelbė įžvalgas apie naujos valiutos įvedimo įtaką euro zonos kainų indeksams. Vis dėlto ekspertai konstatuoja, kad iš tikrųjų yra beveik neįmanoma tiksliai nustatyti valiutos pakeitimo įtakos visam bendram šalies prekių krepšelio kainų pokyčiui. Juk nėra jokios galimybės tiksliais įvardinti, kokia būtų buvusi tiksli infliacija, jeigu euras šalyje nebūtų įvestas.

Vis dėlto ekspertai išskyrė keletą prekių grupių, kurių kainos, įsivedus šaliai eurą, staiga pasikeitė, (vienas tokių pavyzdžių – drabužių kainos). Tvirtinama, jog pats didžiausias euro įvedimo poveikis infliacijai buvo pastebimas pačiu euro įvedimo metu. Po faktinio įvedimo tai prasitęsė tik tam tikrose prekių ar paslaugų grupėse, pavyzdžiui, restoranuose, kavinėse, grožio salonuose, sveikatinimo įstaigose.

Euro įvedimas taip pat gali turėti įtakos kainoms bei infliacijai prieš pat fizinį pinigų įvedimą. Pavyzdžiui, šalyse, kuriose jau įvestas euras, pačioje pradžioje didieji gamintojai galėjo didinti bei mažinti kainas skirtingose šalyse, tam kad panaikintų tarp šalių susidariusį kainų skirtumą. Taip pat tam tikri pardavėjai keisdami kainas galėjo pasinaudoti galimybe kiek priartėti prie psichologiškai labiau patrauklių kainų eurais. Vis dėlto, minėtoji kompanija „Eurostat“ nesiryžo euro įvedimo susieti su kai kurių prekių kainų išaugimu, nepaisant to, kad ir įvedus naują valiutą buvo daug neįprastų ir nenumatytų kainų pokyčių.

Kalbant apie kitas šalis, reikėtų akcentuoti Slovėnijos, Slovakijos bei Kipro ir Maltos situaciją įsivedant eurą. Prieš gerus septynerius metus (2007 m.) savo valiutą į eurus pakeitė Slovėnija. Euro įvedimas šioje šalyje infliaciją galėjo padidinti apie  0,3 %. Vis dėlto 2006 m. pabaigoje pastebėti dideli kainų šuoliai restoranų bei kavinių sektoriuje. Jie prie infliacijos augimo prisidėjo 0,12 %. 2009 m. Slovakijai įsiliejus į euro zoną, šalies infliacija taip pat paaugo 0,3 %. Vis dėlto pastebėtas ir netikėtas kai kurių produktų bei paslaugų kainų augimas 2008 m. gruodį–2009 m. sausį (pavyzdžiui, tam tikrų maisto produktų bei gėrimų, transporto ir namų ūkio paslaugų, sveikatos produktų bei restoranų). 2008 m., kai eurą įsivedė Kipras ir Malta, „Eurostat“ konstatavo, kad naujos valiutos įvedimo procesas šių šalių infliacijai turi mažai įtakos – vos 0,2–0,3 %. Statistikos specialistai savo ataskaitoje paminėjo, jog Kipre 2007 m. gruodį–2008 m. sausį buvo pastebėtas gana neįprastas kainų augimas restoranų bei kavinių, sveikatinimo paslaugas teikiančių įstaigų ir grožio salonų sektoriuose. Maltoje – automobilių, telekomunikacijos, alkoholio bei kai kuriuose kituose paslaugų sektoriuose.

Taigi, sakyti, jog euro įvedimas turės tiesioginę neigiamą įtaką realaus darbo užmokesčio pokyčiui arba prekių ir paslaugų kainų kilimui. nebūtų racionalu. Kiekvienos šalies situacija yra skirtinga ir neretai sakomos prognozės nepasitvirtina.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Finansai