Kaip būti produktyviam darbe ir dėmesingam namuose?

Publikavimo data: 2015-11-13 Kaip būti produktyviam darbe ir dėmesingam namuose?

Kaip būti produktyviam darbe ir dėmesingam namuose?Daugelis žmonių vis skundžiasi nuolatiniu nuovargiu, laiko stoka, pervargimu, tačiau ar ką nors daro, jog tai pakeistų į gerąją pusę? Dažniausiai priešingai – dar labiau save alina ir pavargsta prisiimdami per didelį krūvį darbe, namuose visus darbus taip pat atliekant vienam, be šeimos pagalbos, stengiantis viską sutvarkyti ar padaryti preciziškai ir dar norint namuose pabaigti darbo užduotis. Kaip sugebėti viską suderinti ir būti tiek geru darbuotoju, tiek rūpestingu namų žmogumi? Atrodo atsakymas paprastas – darbe galvoti tik apie darbo užduotis, namuose – apie šeimą. Deja, ne visada taip lengva padaryti, kaip pasakyti. Kaip sau padėti?

Vienu metu – viena veikla

Daugelis mano, jog tuo pačiu metu sugeba daryti bent keletą darbų. Deja, tai tėra iliuzija: atliekant kelias užduotis sunku susikoncentruoti į kiekvieną iš jų, tuomet nukenčia tiek vienos, tiek kitos. Dažniausiai dar ir galutiniai darbų terminai sutampa, todėl vienu metu reikia dirbti su visais projektais iš karto, pasiliekant po darbo ar jį atliekant vakare, naktį namuose. Tuomet net ir pusryčiaujant ar prie vakarienės stalo dirbantysis atsineša kompiuterį, kur stengiasi daryti darbus ir bendrauti su šeima. Tačiau reikia susimąstyti, ar tikrai bendraudami su šeima susikoncentruojame į užduotį, o atlikdami ją ar girdime, ką pasakoja, kokiais įspūdžiais dalijasi sutuoktinis, vaikai? Gal visgi verta kelias valandas grįžus po darbo sutelkti dėmesį šeimai, pailsėti, ir tik tuomet grįžti prie darbo?

Darbų pasiskirstymas

Dažniausiai namų ruoša dalijamasi su sutuoktiniu, tačiau priklausomai nuo vaikų amžiaus, jiems taip pat galima patikėti tam tikras užduotis. Pavyzdžiui, su mažaisiais, lankančiais darželį, grįžus vakare namo galima kartu tvarkytis, juos įtraukiant į veiklą ir leidžiant pajusti, ką reiškia padėti mamai ar tėčiui. Jei paskiriate konkrečią užduotį (kuri nebūtų per sunki ir mažasis būtų pajėgus ją atlikti pats), tuomet ir leiskite jam visada tai daryti. Taip jis įgaus pasitikėjimo savimi, jaus atsakomybės jausmą, todėl bėgant laikui galėsite skirti rimtesnes užduotis ir šis nebandys jų išvengti, nes bus visiškai suprantama.

Žinote, kad būsite užsiėmęs – sugalvokite veiklos vaikams

Jei reikia atlikti tam tikras darbo užduotis namuose, pasistenkite sugalvoti užsiėmimų atžaloms. Jei šeimoje abu tėvai yra dirbantys, tuomet pravartu pasiskirstyti namų ruošos ar vaikų priežiūros darbais. Vieną vakarą su vaikais gali praleisti vienas iš kitų – kitą vakarą – kitas, tačiau tuo metu darbo reikalus būtina atidėti į šalį. Jei vaiką augina vienas iš tėvų ir dar kartais turintis dirbti papildomai po darbo, tuomet svarbu sugalvoti vaikams papildomos veiklos, kad šie laiką praleistų naudingai. Auklę–kompiuterį reikėtų keisti įdomiais užsiėmimais, būreliais. Daugelis tėvų teisinasi, jog vaikams leidžia ilgai sėdėti prie kompiuterio, esą jo reikia pamokoms, projektams ir pan. Be abejo, kompiuteris dažnai reikalingas ruošiant užduotus namų darbus, tačiau reikėtų limituoti laiką, kiek vaikas kasdien gali prie jo praleisti.

Svarbiausia – dabartis

Dažnai žmonės itin susikoncentruoja ties praeitimi ir įstringa joje taip stipriai, jog ši net pradeda trukdyti, ar deda visas pastangas vardan geresnės ateities, visiškai pamiršdami dabartinį gyvenimo momentą. Jei tai trunka ilgiau ne kelis mėnesius ar net kelerius metus, susimąstykite. Taip rizikuojama nepastebėti aplink vykstančių nuostabių dalykų, augančių vaikų, jų pasiekimų, visą dėmesį tik sutelkus į būsimą ateitį. Prarasto ryšio su vaikais ir sutuoktiniu didesni pinigai, deja, nekompensuos... 

Ramybė

Visi esame skirtingi ir į kiekvieną situaciją, naujieną reaguojame vis kitaip: vieni svarbią žinią gali priimti visiškai be emocijų, kai kiti tuo tarpu sureaguos itin jautriai. Norint atrasti tinkamą darbo ir asmeninio gyvenimo santykį, visada verta pasilikti šiek tiek laiko sau, jog būtų galima ramiai apmąstyti asmeniškai svarbius dalykus ir pradėti mokytis nebesijaudinti dėl nuo mūsų nepriklausančių situacijų, susitaikyti su tuo, kas neišvengiama. Tik įsivyravus vidinei ramybei gali susitvarkyti ir pati gyvenimo kokybė: tiek darbe, tiek namuose. 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos