Kaip taisyklingai sėdėti prie kompiuterio?

Publikavimo data: 2014-10-27 Kaip taisyklingai sėdėti prie kompiuterio? Biurų darbuotojai, dirbantys sėdimą darbą, palinkę prie kompiuterių prasėdi aštuonias ar net dar daugiau valandų. Po darbo tenka sėsti į automobilį važiuoti namo, o grįžus prisėsti į fotelį prie televizorius. Toks sėdėjimas tęsiasi savaites, mėnesius metus… Nuo tokio gyvenimo būdo žmonėms ilgainiui ima stingti raumenys, pradeda skaudėti kaklą, sprandą, pečių juostą, nugarą, jaučiamas akių nuovargis. Statiški arba nuolat pasikartojantys nedidelės amplitudės darbai, pvz., naudojimasis klaviatūra ar pele – tai pagrindinės priežastys, kurios dėl nuolatinės apkrovos skatina atsirasti mikrotraumas ir po truputį dėvėtis organizmui. Tiems, kurie ilga laiką praleidžia biure dirbdami kompiuteriu, būtina pasirūpinti tinkama kėde ir laikysena. Jei kėdė nepatogi, ant jos nebus įmanoma taisyklingai sėdėti, todėl ilgainiui jus ims varginti įvairūs skausmai.

 

Nuovargis be fizinio darbo
Ne vienas, kuris dirba aktyvų fizinį darbą mano, jog žmonės, kurie sėdi prie kompiuterių nepavargsta. Tačiau kalbant apie įstaigų darbuotojus, tai tikrai yra netiesa. Intelektuali veikla būna paremta bendravimu su žmonėmis ir sprendimų priėmimu, o kartais tai išsunkia gerokai daugiau nei darbas kastuvu ar kūju. Biuro darbuotojai smarkiai pavargsta emociškai. Tai ypač būdinga dirbantiems nemėgstamą darbą.

Didelę neigiamą įtaką darbui biure turi ir emocinis klimatas. Jeigu žmogui jo darbas patinka, ir bet kokius iškilusius sunkumus jis priima kaip iššūkius ir stengiasi mąstyti pozityviai, tuomet jis mažiau pavargsta ir neretai padaro daugiau negu manė galįs padaryti. Tačiau jei darbuotojas susiduria su dideliais psichologiniais reikalavimais, emociniu spaudimu ir neturi veiksmų laisvės, tuomet jam iškyla didžiausias emocinio nuovargio pavojus. Nuolatos emocinį nuovargį darbe patiria tie žmonės, kurie nuolat bendrauja ir kurių darbas yra itin intensyvus bei atsakingas. Nustatyta, kad idealistai, kurie siekia didelių tikslų, darboholikai ir žmonės, kurie pavesto darbo nemoka atlikti kitaip, o tik itin sąžiningai, yra labiausiai pažeidžiami. Nors pareigingi, trykštantys energija, aktyvūs, kitus savo pavyzdžiu uždegantys žmonės darbe yra didžiulis turtas, tačiau jie yra linkę greičiau emociškai išsekti.

Be abejonės, sėdėdamas žmogus gali pailsėti, jei pasirinks patogią padėtį, laisvai ją keis, atsiloš, galės ištiesti ar užkelti kojas, prie šono pasidėti minkštą pagalvę. Tačiau dirbantieji su kompiuteriu dažniausiai prie darbo stalo ilgai sėdi viena statiška poza, todėl tuo metu kūnas patiria tam tikrą mechaninį krūvį, raumenys būna įtempti ir į audinius patenka per mažai deguonies prisotinto kraujo. Dėl šios priežasties pavargstama greičiau nei dirbant fiziškai aktyvų darbą. Kompiuterio ekranas, skirtingai nei knygos, visuomet yra toje pačioje vietoje, todėl asmuo dirbdamas yra priverstas ilgai sėdėti viena, nors ir įprasta, tačiau gana žalinga poza. Jei monitorius  stovi netinkamame aukštyje, yra per arti arba per toli, jei  yra netinkama klaviatūros ar pelės padėtis, labai greitai gali pradėti skaudėti kaklą ir pečių lanką. Nors idealios sėdėjimo pozos nėra, tačiau egzistuoja bendri patarimai, paremti žmogaus anatomijos bei fiziologijos tyrimais. Jų laikantis galima išvengti didelių kraujo apytakos sutrikimų, taip pat nugaros, kaklo bei pečių lanko skausmo.
 

Tinkama darbo vieta
Kuriant tinkamą darbo vietą reikia pasirūpinti, kad stalo, kompiuterio monitoriaus ekrano ir klaviatūros bei kėdės aukštis būtų tinkamai pritaikytas jūsų ūgiui. Reikia stengtis dirbti neįsitempus, nepalinkus į priekį. Pečiai turėtų būti tiesūs, o ne pasvirę pirmyn arba pernelyg daug atlošti atgal. Darbo kėdės aukštį nustatykite taip, kad jums sėdėti būtų patogu, o pėdos atsiremtų į žemę. Dirbant reikėtų atsilošti atgal apie 20 laipsnių. Pernelyg daug palinkus į priekį bus apkraunamas stuburas ir tarpslanksteliniai jo diskai. Rankos turėtų būti patogiai padėtos ant kėdės atramų ar ant darbo stalo. Venkite sėdėti mąstytojo poza – ranka pasirėmus smakrą. Jeigu jums tenka dažnai kalbėtis telefonu, tuomet jį prie ausies laikykite ranka, o ne petimi.

Taip pat darbo vietoje labai svarbus ir fizinis aktyvumas. Rekomenduojama bent kas 20 min. lengvai pasimankštinti. Jeigu tam nėra sąlygų, pvz., nėra kaip atsistoti ar išeiti į koridorių, tai tuomet bent pakeiskite kojų ir rankų padėtį, keiskite sėdėjimo pozą, pakelkite galvą, per kelius arba čiurnas pajudinkite kojas. Esant pietų pertraukai reikėtų pasivaikščioti po lauką.
 

Tinkama kėdė padeda išvengti ligų
Asmenys, dirbantys biure, sėdi beveik visą darbo dieną, o tai tikrai nesveika. Po kurio laiko dėl to ima silpti pilvo raumenys, susergama įvairiomis rankų, nugaros, pečių juostos raumenų ligomis, taip pat gali prasidėti raumenų traukuliai ar iškrypti stuburas, sutrikti virškinimas bei kraujotaka. Grėsmę atsirasti šiems sveikatos sutrikimams gali sumažinti tinkama darbo kėdė.

Jei kėdė gerai parinkta ir tinkamai sureguliuota, tuomet ji pati suformuoja taisyklingą žmogaus sėdėjimo padėtį. Svarbu, kad ji turėtų atlošą ir porankius. Ji turi būti ne tik patogi, bet ir funkcionali: leisti lengvai judėti bei pasirinkti patogiausią sėdėjimo padėtį. Sėdmenų ir klubų svoris turi pasiskirstyti tolygiai, todėl svarbus yra tinkamas kėdos padengimas ir aptraukimas, ji turi būti gana plati, kad sėdmenys galėtų truputį paslinkti į šonus, ne per daug minkšta ir ne įgaubta, o tokia kurioje sėdint būtų galima lengvai pakeisti padėtį. Sėdynė turėtų būti gana gili, palaikanti klubus, tačiau tarp priekinės briaunos bei blauzdos turi tilpti nykštys.

Kėdės aukšti yra pritaikomas atsižvelgiant į žmogaus poreikius arba darbo specifiką. Rekomenduojamas aukštis – 40–55 cm nuo grindų. Kai reikia dirbti pasilenkus, kėdė turi šiek tiek pasvirti į priekį. Atlošas turi palaikyti viršutinę bei apatinę nugaros dalį, t .y turi būti sureguliuotas taip, kad atitiktų natūralų jūsų nugaros išlinkimą, kuris primena S raidę, su reguliuojamu polinkio kampu. Porankiai turėtų lengvai nusiimti ir reguliuotis. Jie turi būti minkšti ir platūs, patogūs rankoms, bet ne per ilgi, kad netrukdytų jums pasiekti darbo erdvę ir įrankius, kad galėtumėte patogiai į stalą atremti dilbius ir atpalaiduoti pečius. Geri porankiai sumažina pečių bei kaklo slankstelių nuovargį. Pasirūpinkite, kad kėdės pagrindas būtų platus ir garantuotų stabilumą. Ji turi turėti penkis ratukus su reguliatoriais, lengvai pasiekiamais ir valdomais sėdint.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Biuro technika ir įranga