Kompiuteriniai virusai – nusikalstama veikla įgauna pagreitį

Publikavimo data: 2014-03-22 Kompiuteriniai virusai – nusikalstama veikla įgauna pagreitį Jau 1949 m. mokslininkai tvirtino, jog sukurti save atkartojančią programą teoriškai įmanoma – kompiuterinėms technologijoms pradėjus žengti pirmuosius žingsnius, žmonės jau galvojo, kaip palaužti sistemos darbą. Praėjus dar kelioms dešimtims atsirado ir pirmieji virusai.

 

1982 m. buvo sukurtas pirmasis kenksmingas virusas, gebantis pats save platinti. Nuo viruso, plintančio per kompiuterinius diskelius, kelis metus apsisaugoti negalėjo niekas, tačiau jau 1986 m. buvo sukurta pirmoji nemokama antivirusinė programa, sugebėjusi nugalėti pakistaniečių suprogramuotą kenkėjišką virusą „Brain“. šiandieniniai virusai yra kur kas žalingesni, sumanesni ir sunkiau sugaunami. Dažniausiai jie atkeliauja su elektroniniais laiškais arba naršant virusais užkrėstose svetainėse, tačiau į jūsų kompiuterį jie gali patekti ir jums prisijungus prie interneto. Antivirusinės programos čia taip pat ne visada padeda – vis daugiau virusų sugeba neutralizuoti kompiuterio apsaugą ir nepataisomai jį sugadinti.

Pagrindiniai virusų tipai

Dar prieš kelis dešimtmečius visuomenę gąsdinę virusai šiandien nebekelia pavojaus. Paprastai juos kurdavo mėgėjai, kadangi tokios programos jokio pelno neatnešdavo. Deja, šiandieninius virusus kuria nebe paaugliai, o profesionalai, siekiantys materialinės naudos. Ne paslaptis, kad kompiuteriniai virusai jau spėjo tapti globalia problema. Nors naujausios technologijos leidžia realiuoju laiku pamatyti naujų virusų atsiradimą, vis dėlto efektyviai kovoti su šia problema nesugebame. Kompiuteriniai virusai žaibišku greičiu plinta po visą pasaulį. Specialistai tvirtina, kad šiandien naujas virusas atsiranda maždaug kas tris sekundes (tiesa, virusų sukeliama žala skiriasi).

šiuo metu vieni pavojingiausių yra „Backdoor“ ir „Keylogger“ tipų virusai. „Backdoor“ virusai kompiuterius pasiekia per programas. Užkrėtęs kompiuterį, virusas apie tai praneša savo kūrėjui ir įdiegia programinę įrangą, kuri leidžia piktavaliui pamatyti jūsų asmeninius duomenis. Paprastai tokie virusai naudojami siekiant pasipelnyti – viruso kūrėjas, matydamas jūsų internetinės bankininkystės bei įvairių tinklalapių prisijungimo informaciją, gali pavogti jūsų pinigus arba jus šantažuoti. „Keylogger“ virusai yra mažiau pavojingi. Dažniausiai jie plinta per užkrėstas internetines svetaines arba elektroninius laiškus. Tokie virusai kopijuoja viską, kas yra surenkama spaudžiant klaviatūrą. Kai virusas surenka pakankamą informacijos kiekį, persiunčia jį savo kūrėjui, kuris su turima medžiaga gali elgtis kaip išmano – „Keylogger“ tipo virusai iš internetinių banko sąskaitų pavagia milžiniškas sumas. Vien Amerikoje praeitais metais virusai pridarė beveik 9 mlrd. nuostolių kompiuterių turėtojams.
    
Užkirsti kelią internetiniams nusikaltimams neįmanoma?

šiandien virusai kuriami ne atskirų žmonių, o grupuočių. Tinkamai sukurtas virusas gali atnešti labai daug pelno. Tiesa, būdai, leidžiantys kūrėjams užsidirbti, tarpusavyje kiek skiriasi. Dažniausiai virusais siekiama piktybiškai pasinaudoti jūsų asmeniniais duomenimis – sekami internetinių parduotuvių prisijungimai, internetinės bankininkystės slaptažodžiai, kreditinių kortelių apsaugos kodai ir pan. Klaidinga manyti, kad internetiniai nusikaltėliai visus pavogtus pinigus išleidžia – jie nuolatos investuoja į naujausią kompiuterinę įrangą, samdo testuotojus ir programuotojus, kuria atsargines sistemas su į pinkles patekusių žmonių duomenų bazėmis, bando išsisukti nuo bet kokių apsaugos priemonių.

Nors nustatyti viruso atsiradimo vietą nėra sunku, tačiau pagauti virusą, plintantį iš vienos šalies į kitą, praktiškai neįmanoma – mes vis dar neturime teisėtvarkos, atsakingos už tarptautinius nusikaltimus, kurie atliekami internetu. Tai reiškia, kad jei nusikaltėliai yra gerai organizuoti, užkirsti kelio jiems beveik neįmanoma. Džiugu tai, kad kartais net ir geriausi programuotojai palieka klaidų, kurios padeda nustatyti jų tapatybę, tačiau net ir tada sunku įrodyti, kad įtariamasis iš tiesų užsiima nusikalstama veikla. šiandien viskas yra valdoma kompiuteriais, todėl atskirų šalių pareigūnų nenoras imtis užduočių, susijusių su kibirnetiniais nusikaltimais, kelia rimtą pavojų – virusai tampa vis protingesni ir pamažu sugeba įsilaužti į sistemas, pasižyminčias aukštu saugumo lygiu.

Virusais užkrėsto kompiuterio požymiai

Siekdami išvengti bet kokio galimo pavojaus, atidžiai stebėkite savo kompiuterio darbą. Pirmas virusais užkrėstos sistemos ženklas yra sulėtėjęs kompiuterio darbas (plisdami virusai sukuria į save panašius didelius failus, kurie lėtina visos sistemos darbą). Privalote rimtai susirūpinti, jei ėmėte pastebėti, kad iš jūsų kompiuterio pradėjo dingti tam tikra informacija arba failai, pasikeitė disko dydis (pvz., jums nuolatos pranešama, kad kompiuterio atmintis yra užpildyta) arba jums yra rodomos žinutės apie klaidas programose. Itin dažnai virusas, pasiekęs kompiuterį, pakeičia sistemos datos ir laiko nustatymus arba klaviatūros klavišų funkcijas.

Kaip apsisaugoti nuo virusų?

Jei norite apsisaugoti nuo virusų, privalote įdiegti patikimą antivirusinę programą. Dažniausiai aukštą patikimumo lygį gali užtikrinti tik gerai žinomi gamintojai. Be to, rinkdamiesi antivirusines programas atsižvelkite į jų naudojamus resursus. Paprastai specialistai rekomenduoja „Microsoft security essentials“ arba ESET NOD antivirusines programas, kadangi jos ne tik efektyviai apsaugo jūsų kompiuterį, bet ir nelėtina jo darbo. Įdiegę apsauginę programą, nepamirškite jos reguliariai atnaujinti. Nepamirškite patikrinti naujai atsisiųstų failų prieš juos įdiegdami į sistemą. Visuomet darykite atsargines failų kopijas, kadangi kai kurie virusai gali negrįžtamai sugadinti jūsų kietajame diske esančius failus.

Kad ir kaip būtų liūdna, tačiau visiškai apsisaugoti nuo virusų neįmanoma. Net ir naujausios antivirusinės programos negali įveikti pačių stipriausių kenkėjiškų programų, be to, kasdien sukuriama tūkstančiai naujų virusų, kurie siekia nugalėti apsaugos sistemas. Žinoma, elgdamiesi atsargiai padidinate šansą apsisaugoti, todėl stenkitės nesisiųsti failų iš neoficialių svetainių, neatidarykite prie įtartino elektroninio laiško prikabintų programų. Specialistai pataria vengti piratinių programų ir naudotis tik tais failais, kuriuos jums rekomenduoja artimi draugai.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Programinė įranga
Balsavo: 20
Adresas:
Laisvės pr. 71B -62, VILNIUS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Elektronikos prekės
Įrankiai
Lazeriai
daugiau veiklų >
UAB "GPS partneris" yra oficialus šveicarų kompanijos "GEOMAX" atstovas Lietuvoje. Nuo 2004 metų prekiaujame profesionalia GPS įranga,(...)
Balsavo: 16
Adresas:
V. Gerulaičio g. 10, VILNIUS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
IT paslaugos
Kompiuteriai
Programinė įranga
Programinės įrangos ir informacinių sistemų kūrimas, sistemų integravimas. Specializuoti sprendimai dokumentams ir turiniui valdyti,(...)
miskinta.lt
www.pasromanopaolo.lt
miskinta.lt
www.pasromanopaolo.lt