Darbas su kompiuteriu: kaip pasiekti našiausių rezultatų?
Publikavimo data: 2014-12-09
Darbo vietos planavimas
Net jei darbuotojo veikla paremta dėmesio sutelkimu į ekraną, darbo vieta turi būti įrengta taip, kad darbuotojas turėtų pakankamai erdvės fiziniams judesiams atlikti ir kūno padėčiai keisti. Be to, darbo vieta turi būti patogiai pasiekiama ir lengvai paliekama. Sveikatos specialistai primena, kad vienam kompiuteriu dirbančiam asmeniui privalu skirti bent 6 kvadratinius metrus ploto, jei dirbama su skystųjų kristalų ekranu – 4,5 kvadratinius metrus. Nepamirškite, kad neigiamą lauką sudaro ne tik ekranas, bet ir kiti kompiuterio priedai, t. y. klaviatūra bei pelė. Atlikti tyrimai rodo, kad klaviatūra gali pridaryti daugiau žalos nei ekranas. Ypatingų atsargumo priemonių siūloma laikytis moterims – darbo stalai su ištraukiama lentynėle verčia klaviaturą naudoti pilvo srities lygyje, o tai kelia pavojų moters lytinėms liaukoms.
Trumpas darbas prie kompiuterio rimtesnės žalos sveikatai nepadarys, tačiau jei prie jo praleidžiama visa darbo diena, darbdavys privalo pasirūpinti naujesnio modelio įranga, kuriai paprastai taikomi griežtesni saugumo reikalavimai. Nepamirškite, kad intensyvią spinduoliuotę skleidžiantys monitoriai ir erzinantį triukšmą keliantys kompiuteriai vargina darbuotoją, sukelia galvos skausmus bei pažeidžia regėjimo sistemą. Minėtieji faktoriai mažina personalo darbingumo lygį ir formuoja prastesnius veiklos rezultatus.
Dėmesys akims ir taisyklingas sėdėjimas
Dirbantiems su kompiuteriu yra būtina periodiška sveikatos, ypač regėjimo, patikra Sveikatos apsaugos ministerijos numatyta tvarka. Jei darbuotojui atsiranda regėjimo problemų, kurios gali būti siejamos su darbu prie kompiuterio, vadovas privalo suteikti galimybę atlikti atitinkamą regėjimo ištyrimą. Nepamirškite, kad darbuotojų akių sveikatos apsauga yra traktuojama kaip valstybės sveikatos apsaugos sistemos dalis. Be to, bet kokios priemonės, susijusios su darbuotojų sveikatos tikrinimu, turi būti atliekamos darbdavio lėšomis.
Siekiant našiausių darbo rezultatų, būtina laikytis taisyklingos sėdėsenos prie kompiuterio reikalavimų. Higienos normoje teigiama, kad saugus atstumas tarp darbuotojo ir ekrano turi būti ne mažesnis kaip 40 cm. Elektrinis monitoriaus ekranas įgreitina dulkes, tvyrančias ore, o šios įsiskverbia į priešais sėdinčio darbuotojo odą. Dėl šios priežasties patalpos turi būti tinkamai vėdinamos, be to, baigus darbą su kompiuteriu, rekomenduojama nusiprausti vėsiu vandeniu. Patalpas būtina drėkinti, kadangi kompiuteris džiovina orą. Būtina užduotis dirbančiajam – reguliariai keisti sėdėjimo pozą, nepriklausomai nuo to, ar nuovargis ir skausmai nugaros srityje yra juntami, ar šių nusiskundimų darbuotojas neturi.
Baldai
Dirbant kompiuteriu, svarbiausia – įsigyti ergonomiškus ir visus darbuotojo poreikius atitinkančius baldus. Stalo paviršius turi būti didelis, kad ant jo tilptų ne tik klaviatūra, bet ir kiti darbo reikmenys, pvz., pieštukinė, segtuvas, sąsiuvinis ar kavos puodelis. Rinkitės matinį stalo paviršių, kadangi blizgesys ir atspindžiai ne tik blaškys, bet ir vargins akis. Siekiant atitikti skirtingų darbuotojų poreikius, rinkitės reguliuojamo aukščio stalą.
Labai svarbu įsigyti ergonomišką kėdę, pritaikytą prie konkretaus darbo stalo. Kėdė turi turėti kėlimo ir sukimo mechanizmą, kuris leis darbuotojui keisti aukštį ir atlošo lenkimo kampą. Kėdė privalo būti 2 cm platesnė už sėdinčiojo klubus (iš abiejų pusių), o atramos aukštis turėtų siekti 50 cm. Darbo kėdė privalo būti stabili, tačiau leisti darbuotojui laisvai judėti ir pasirinkti pageidaujamą kūno padėtį. Priekinė sėdimo paviršiaus briauna turi būti šiek tiek nuožulni. Pėdų atramos kampas ir aukštis turi būti laisvai reguliuojami – sėdintysis turėtų tvirtai remtis į žemę.
Apšvietimas
Siekiant našiausių darbo kompiuteriu rezultatų, būtina užtikrinti tinkamą patalpos apšvietimą, t. y. derinti natūralius ir dirbtinius šviesos šaltinius. Čia negalima naudoti halogeninių lempų, be to, ekranas turi būti apsaugotas nuo tiesioginių saulės spindulių, todėl langus puoškite storomis žaliuzėmis. Galvojant apie ekrane atsispindinčias šviesas, būtina pagalvoti ir apie peršviečiamas sienas ir ryškiai dažytus sietynus.
Kaip įgauti energijos?
Įtemptas darbas kompiuteriu kelia galvos skausmus ir vargina akis. Netinkamas sėdėjimas ir retai keičiama kūno pozicija sutrikdo kraujotaką ir trukdo efektyviam deguonies pasiskirstymui. Dėl šių priežasčių, padirbę vos kelias valandas, jaučiamės nuvargę ir mieguisti. Siekdami jaustis energingesni ir žvalesni, privalote skirti laiko trumpiems fiziniams pratimams:
- Jei jaučiatės mieguisti, pakilkite nuo kompiuterio, nueikite prie laiptų, nulipkite jais ir vėl pakilkite – taip išbudinsite organizmą ir suaktyvinsite kraujotakos procesus.
- Pamasažuokite galvą ir pečius. Būkite atidūs – pirštais ieškokite labiausiai įtemptų taškų ir kelis kartus švelniai juos paspauskite.
- Trūksta energijos? Padarykite kelis šuoliukus!
- Pertraukėlių metu spręskite galvosūkius arba dėliokite nedidelę dėlionę.
- Energijos suteiks ir stovėjimas – pakilkite nuo kompiuterio ir kelias minutes ramiai pastovėkite.
- Laisvas minutes stenkitės išnaudoti gyviems pokalbiams su draugais ar kolegomis.
- Jei privalote kalbėti telefonu, darykite tai vaikščiodami po kabinetą.
- Atsistokite, rankomis atsiremkite į darbo stalą ir išsitieskite. Tuomet padarykite kelis greitus atsispaudimus – energija sugrįš akimirksniu.