Zoologijos sodai - moksliniams tyrimams, gamtos saugojimui, pramogai

Publikavimo data: 2014-03-22 Zoologijos sodai - moksliniams tyrimams, gamtos saugojimui, pramogai Jau nuo senų laikų turtingi žmonės mėgdavo savo namuose, aptvertose ar uždarose vietose, laikyti įvairių žvėrių ir paukščių. Tokių žvėrynų, būta jau senovės Kinijoje ir Romoje. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais didikai taip pat augino įdomius žvėris ir paukščius. Apie tai liudija metraščiai ir įvairūs istoriniai dokumentai. Šiandien zoologijos sodas yra vieta, kurioje nelaisvėje laikomi ir veisiami gyvūnai. Jie viešai demonstruojami plačiajai visuomenei. Tokie sodai steigiami ir švietimo, gamtosaugos, mokslo tikslais.

 

šiuo metu Lietuvoje yra tik vienas valstybinis Lietuvos zoologijos sodas Kaune. Atkūrus nepriklausomybę, kai pradėjo gerėti ekonominė padėtis, pradėta svarstyti apie zoologijos sodo įkūrimą. Pagrindinis iniciatorius buvo gamtininkas prof. Tadas Ivanauskas, kuris apie tokį sodą jau seniai svajojo. Taigi, 1938 m. liepos 1 dieną oficialiai buvo atidarytas zoologijos sodas. Atidarymo dieną gyvūnų ekspoziciją sudarė vos 40 eksponatų: 5 lapės, 3 briedžiai, 1 taurusis elnias, šernas, baltasis gandras, ereliai, pilkasis garnys, danieliai,  pelėdos, 2 vilkai, baltieji šeškai, grifai,  meškėnai, asilas. šiuos gyvūnus padovanojo prof. T. Ivanauskas ir kiti zoologijos sodai. Per metus sodas pasipildė dar 150 gyvūnų. Plečiantis itin didelį įnašą padarė Varšuvos zoologijos sodas, kuris padovanojo net kelias retas egzotiškų gyvūnų rūšis.

šiandien Lietuvos zoologijos sode gyvena apie 2 tūkst. gyvūnų, t. y. 250 rūšių, kurių nemažai įtraukta į Lietuvos ir Tarptautinę raudonąsias knygas. Sodas yra Europos zoologijos sodų ir akvariumų asociacijos narys ir nuo 1992 m. dalyvauja retų ir nykstančių gyvūnų europinėje veisimo programoje. Gaila, bet Lietuvos zoologijos sodas lyginant su pasaulio garsiausiais yra mažytis ir kuklus. Toliau pristatysime didžiausius ir garsiausius pasaulio zoologijos sodus.

Austrijoje, Vienoje, 1752 m. įkurtas seniausias pasaulyje šenbruno zoologijos sodas.
 Anksčiau čia buvo imperatoriaus Pranciškaus I žvėrynas. šis zoologijos sodas siekia išsaugoti gamtą ir gyvūnus. Čia galima pamatyti didžiulį akvariumą, dykumos, džiunglių, Arkties bei Meksikos zonų, dėl kurių sodas laikomas vienu geriausių pasaulyje.

Amerikoje, Niujorke, yra įsikūręs Bronkso zoologijos sodas, kuris milžinišką dėmesį skiria laukinės gamtos apsaugai. Tai didžiausias didmiestyje įsikūręs JAV zoologijos sodas. Čia gyvena net 4000 gyvūnų. Vaikščiojant po 26,3 tūkst. kv. m. ploto sodą galima grožėtis Kongo gorilų mišku, Tigro kalnu, Laukinės Azijos zona. Daugiausia laiko lankytojai praleidžia stebėdami gorilų kasdienybę.

Nacionalinis Pietų Afrikos zoologijos sodas, lankytojams duris atvėrė dar 1899 m. šiandien 80 tūkst. kv. m. plote gyvena daugiau nei 200 žinduolių ir tiek pat paukščių rūšių, 200 jūros gyvūnų rūšių, 100 roplių rūšių. šis sodas dirba visą parą, tad lankytojai turi galimybę pamatyti, ką gyvūnai veikia naktį. Aplankius šį zoologijos sodą galima patirti tikrą afrikietiško safario nuotykį.

Singapūro zoologijos sodas siūlo daugybę įdomių reginių ir pramogų. Įdomiausia šio zoologijos sodo pramoga – pusryčiai džiunglėse, kurių metu galima ne tik skaniai pavalgyti patiems, bet ir pamaitinti gyvūnus. Čia yra galimybė apsilankyti netgi Azijos dramblių parodoje, taip pat laukinės Afrikos ir Australijos zonose, stotyse, kur galima stebėti baltąsias meškas.

Disnėjaus zoologijos sodas - tikra gyvūnų karalystė. Natūraliai atrodančioje aplinkoje, gyvena apie 250 skirtingų rūšių gyvūnų. Dėl šios priežasties zoologijos sodas suskirstytas į atskiras dalis pagal regionus. Keliaujant Maharadžos džiunglių taku, galima stebėti tigrus, įvairiausius paukščius ir kitus gyvūnus
Kai kurie gyvūnai neišnyko tik dėlto, kad egzistuoja zoologijos sodai – jie juos saugo ir veisia. Nuostabu žiūrėti į tigrę, kuri myluoja savo tigriukus, dramblius, žaidžiančius su straubliais. Niekas nepraleidžia progos pasigrožėti žirafomis – aukščiausiais pasaulio gyvūnais. Geriausi pasaulyje zoologijos sodai gali atstoti safarį, nes laukiniai gyvūnai čia ranka pasiekiami.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Botanikos, zoologijos sodai