Lietuviškos kosmetikos paslaptys

Publikavimo data: 2016-09-29 Lietuviškos kosmetikos paslaptys

Kosmetikos produktai visuomet turėjo ir turbūt turės didžiulę paklausą ateityje. Per metus pusei milijardo Europos Sąjungos gyventojų (įskaitant kūdikius ir vaikus) parduodami penki milijardai kosmetikos produktų pakuočių. Tiek moterys, tiek vyrai siekia atrodyti gražiai ir tvarkingai. Vieni jų renkasi pasaulyje populiarius kosmetikos gamintojus, o kiti visgi atsigręžia į Lietuvos kosmetikos rinką. Nuo ko viskas prasidėjo?

Senovės Egipto gyventojai buvo pirmieji naudoję kosmetiką. Čia iš žolelių, šaknų bei gėlių būdavo išgaunamos įvairios kvapiosios ir dažomosios medžiagos. Vėliau kosmetikos naudojimą tęsė senovės graikai ir romėnai. Apie kosmetiką prieš Kristaus gimimą taip pat rašoma Senajame Testamente. Viduramžiais bei Renesanso laikotarpiu kosmetikos vartojimas aukštesniosiose socialinėse klasėse itin išplito. Damos mėgo dažytis ir maudytis aromatinėse voniose, dėvėti perukus. Buvo įprasta matyti moterį „užsiimančią savo tualetu“. Tais laikais tualetu vadintas stalelis, skirtas susidėti kosmetikos reikmenis. Kiek vėliau šis žodis apibūdino pačius kosmetikos reikmenis ir damos apdarus.

Nuo pavojingos gyvybei iki natūralios kosmetikos

portretasViduramžiais posakis „grožis reikalauja aukų“ galėjo būti taikomas tiesiogiai, nes kai kurios grožio priemonės buvo ypač skausmingos ar net pavojingos gyvybei. Pavyzdžiui, viduramžiais manyta, jog papildomo žavesio moteriai suteikia išsiplėtę vyzdžiai. Šis efektas būdavo pasiekiamas į akis įlašinant šunvyšnių sulčių, kurių sudėtyje buvo nuodingos medžiagos – atropino. Vyrų ir moterų oda balinta naudojant kaukes iš švino ir gyvsidabrio. Net išaiškėjus, kokį poveikį šios medžiagos turi žmogaus organizmui, toks odos balinimo būdas naudotas iki XIX amžiaus.

Anglijoje, karalienės Elžbietos valdymo laikais, nešioti raudonos spalvos perukai. Tai buvo itin madingas galvos dangalas, nepaisant jo kenksmingumo sveikatai. Raudona peruko spalva būdavo išgaunama naudojant miltelius iš sieros bei dygminų žiedlapių. Šis mišinys sukeldavo pykinimą, galvos skausmą ir kraujavimą iš nosies. Populiari kosmetikos priemonė - XX a. pradžioje išrastas blakstienų tušas - kartais sukeldavo aklumą.

Akivaizdu, jog kai kurios grožio procedūros būdavo itin pavojingos sveikatai, bet noras atrodyti gražiai, turint omenyje ir tam tikrą istorinę grožio sąvokos sampratą, niekur nedingo. Tiesa, požiūris į kosmetikos naudojimą skirtingais istoriniais laikotarpiais skyrėsi. Pavyzdžiui, XIX amžiaus Anglijoje kosmetiką dažniausiai naudodavo prostitutės. Karalienė Viktorija viešai pasmerkė kosmetikos naudojimą, laikydama jį damai netinkamu, vulgariu įpročiu, derantį tik teatro aktoriams. A. Hitleris taip pat buvo kosmetikos naudojimo priešininkas. Jis manė, jog kosmetika tinka tik klounams.

Natūrali, ar kaip šiandien populiaru vadinti, ekologiška kosmetika be abejo turi savo istoriją. Natūralios grožio procedūros senovėje buvo ne mažiau drastiškos nei tos, kurioms naudotos nuodingos medžiagos. Pavyzdžiui, Senovės graikai tikėjo, jog krokodilų išmatos turi savybių stabdančių odos senėjimo procesus. Taigi tie, kuriems norėjosi turėti jauną ir gražią odą, mirkdavo šiltose krokodilų išmatų ir purvo voniose. Pirmosios geišos Japonijoje veido balinimui pasitelkdavo pudrą iš ryžių miltų ir paukščių išmatų. Plaukų dažymui senovėje gyvenusios iranietės naudodavo dažus iš chna ir juodos karvės kraujo. Buvo tikima, jog kraujas lemia juodą karvės spalvą, todėl taip pat turėtų veikti žmogaus plaukus.

Kosmetika senovės Lietuvoje

Senovės lietuviai vertino grožį, jį plačiai apdainuodavo liaudies dainose bei aprašydavo senoviniuose tekstuose. Jau tuomet buvo aukštinami senovės grožio idealai – deivė Laima, Baltijos jūros dievaitė Jūratė ar stebuklingo grožio deivė Laumė, gyvenusi debesyse. Net ir paprastos kaimo moterys norėjo atrodyti vis gražiau ir gražiau. Senolių paslaptys ir grožio receptai būdavo perduodami iš kartos į kartą. Tiesa, dekoratyvinės kosmetikos priemonės senuosiuose Lietuvos kaimuose buvo gan primityvios. Moterys veidą pudruodavo miltais, o lūpas ir skruostus rausvindavo burokėlių sultimis.

Pasaulinės kosmetikos naudojimo tendencijos buvo užklydusios ir į Lietuvą. Lietuviškasis grožio etalonas – Barbora Radvilaitė – savo grožį ryškino pudra, balinančia veido odą. Ji taip pat naudojo dažus antakių ir lūpų linijoms paryškinti. Karalienė kosmetiką siųsdavosi iš Vilniaus. Istorikai pasakoja, jog Barbora Radvilaitė labai rūpinosi savo išvaizda, prieš pobūvius Žygimantas Augustas ilgai laukdavo, kol ji susiruoš.

Karalienė Bona, už Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Senojo ištekėjusi italė, Lietuvoje išpopuliarino įvairias, su kosmetika susijusias, naujoves. Iš Italijos karalienė siuntėsi medikų, vaistininkų pagamintas grožio priemones iš natūralių augalų. Tai buvo pirmieji mediciniškai patvirtintos natūralios kosmetikos žingsniai Lietuvos kosmetikos istorijoje.

moters kosmetikaLiaudiškos grožio gudrybės grįžta

Ne paslaptis, jog kiekvienas besirūpinantis savo grožiu ir higiena, nuolat išleidžia dalį pinigų kosmetinėms priemonėms įsigyti. Tobulėjant chemijos industrijai, kosmetikos pramonės produktai virto lengvai tepamais, vandeniniais sintetinių medžiagų kokteiliais, kuriems natūralumo bandoma suteikti augaliniais aliejais ar ekstraktais. Ekologiškos kosmetikos rinka Europoje sudaro vos 3 procentus visos kosmetikos. Dėl šių priežasčių vis dažniau atsigręžiama į senovės lietuvių taikytas grožio gudrybes.

Manoma, jog liaudiški grožio receptai gali pakeisti brangius kremus ir kitas įmantrias kosmetikos priemones, o grožį kurti galima iš pievų ar virtuvėje rastų ingredientų. Vietoj veido kremo gali būti naudojama grietinė, kūno losjoną gali pakeisti aliejus, o kiaušinio trynys pasitarnaus kaip atkurianti plaukų kaukė ar šampūnas. Žinoma, kaip ir naudojant įprastas kosmetikos priemones, kartais liaudiškos gudrybės gali būti pavojingos – sukelti alergijas ar kitus nemalonius pojūčius. 

Lietuviškos kosmetikos tradicijas puoselėja www.greenassalonas.lt/ specialistai, sukūrę pirmąją profesionalią, ekologiškos kosmetikos liniją Lietuvoje. 

 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Kosmetikos priemonės