Juvelyriniai dirbiniai: kaip nepasiklysti pasiūlos gausoje

Publikavimo data: 2014-03-22 Juvelyriniai dirbiniai: kaip nepasiklysti pasiūlos gausoje Juvelyriniai dirbiniai – tai ne tik papuošalai, bet dažnai ir giminės vertybės, einančios iš kartos į kartą. Kokybiški, vertingi juvelyriniai dirbiniai kainuoja tikrai daug, todėl prieš įsigyjant tokį gaminį būtina gerai viską apgalvoti. Svarbu žinoti ne tik, kaip išsirinkti papuošalą, bet ir kokių jų būna, kaip ir kokiomis progomis juos nešioti, galų gale, kokius juvelyrinius dirbinius galima dovanoti. Apie tai kiek plačiau ir pakalbėkime šiame straipsnyje.

 

Metalas, iš kurio pagamintas dirbinys

Dažniausiai juvelyriniai dirbiniai gaminami iš aukso, sidabro bei platinos, taip pat iš metalų, kurie yra priskiriami platinos grupei, pvz., paladžio, rodžio, iridžio, rutenio, osmio. Populiariausi, be abejonės, yra auksas ir sidabras. Kiti metalai dažniau naudojami gaminant tauriuosius lydinius, siekiant pagerinti brangiųjų metalų kokybę ir savybes, pavyzdžiui auksui bei sidabrui jie suteikia tvirtumo, atsparumo, blizgesio.

Kiekvienas dirbinys, pagamintas iš tauriųjų metalų turi savo prabą. Tai speciali žymė, nurodanti santykinį tauriojo metalo kiekį tam tikrame lydinyje. Jeigu ant dirbinio nerandate prabos, vadinasi jis neoriginalus arba pagamintas privačiose dirbtuvėse. Mūsų šalyje juvelyrinių dirbinių prabavimu užsiima VĮ „Lietuvos prabavimo rūmai“. Jie savo veikla įgyvendina Tauriųjų metalų ir brangakmenių valstybinės priežiūros įstatymą ir suteiktas išimtines teises tauriųjų metalų bei brangakmenių valstybinės priežiūros srityje.

Auksas gali būti labai įvairių prabų (375, 500, 585, 750, 958, 999). Pati populiariausia yra 585 praba, kadangi ji geriausiai atitinka kainos bei kokybės santykį – tokiame dirbinyje pakankamai daug aukso ir jis nėra jautrus aplinkos poveikiui (subraižymui, deformacijoms). Jei pirmenybę teikiate auksiniams dirbiniams, jums reikėtų žinoti, kad šis metalas būna kelių atspalvių, kuriuos nulemia kitų metalų kiekis, esantis lydinyje. Be įprasto geltonos spalvos aukso, juvelyrai gamindami papuošalus naudoja ir  raudono, balto, rožinio ar net žalsvo, melsvo, žydro bei juodo atspalvio metalą. Jeigu nutarsite įsigyti žiedą arba auskarus iš baltojo aukso, būtinai atkreipkite dėmesį į tai, kad jį išsirinkti yra kiek sudėtingiau nei kitus metalus. Baltojo aukso privalumas yra tai, kad jis dėl savo tvirtumo nesibraižo. Vienas iš trūkumų – baltasis auksas dažniausiai turi gelsvą arba rusvą atspalvį, tačiau tai nesunku ištaisyti, tereikia išsirinkti baltojo aukso papuošalą, padengtą rodžiu, kuris suteikia ryškumo ir blizgesio.

Platina yra ypač lengvai apdirbimas, tačiau tuo pačiu itin stiprus metalas. Dėl šios priežasties iš jos gaminami sudėtingi rėmeliai papuošalams, pasižymintys patikimumu ir ilgaamžiškumu. Be to, platina yra pats švariausias metalas, todėl ypač tinka alergiškiems žmonėms. Į šį metalą paprastai įmaišoma rutenio bei iridžio, kurie sudaro apie 10 % lydinio. Dėl jų papuošalai iš platinos dar labiau pabrangsta. šio metalo prabos yra 850, 900, 950.

Sidabras yra baltos spalvos metalas, turintis labai didelį (iki 95 %) atspindį. Jis ypač lengvai pasiduoda kalimui. Tai labai plastiškas, lengvai poliruojamas, pjaustomas, lankstomas ar net susukamas į ploną vielutę metalas. Sidabro prabos – 720, 800, 900, 925, 950. Populiariausio visame pasaulyje lydinio praba yra 925. Iš sidabro gaminami auskarai, žiedai, sagės, pakabukai, apyrankės, karoliai, koljė, grandinėlės, sąsagos ir t. t.  šis taurusis metalas gali būti derinamas ir su auksu, emale taip pat pusbrangiais ir brangiais akmenimis, ar dramblio kaulu.

 

Inkrustuoti juvelyriniai dirbiniai

Didžioji dalis juvelyrinių dirbinių būna inkrustuoti brangiais (deimantais, smaragdais, safyrais ir kt.) arba pusiau brangiais akmenimis (nefritais, karneoliais, turkiais, topazais ir kt.). Inkrustuoti galima ir mineralinius akmenis (perlus, koralus, gintarus ir kt.). Akmenį kiekvienas gali išsirinkti pagal savo charakterį, pomėgius, gyvenimo būdą.

Deimantai laikomi brangakmenių karaliais. Jie būna labai įvairūs: balti, geltoni, rožiniai, žydri, žali, rudi ir net juodi. Brangiausi deimantai yra arba itin ryškios spalvos, arba visiškai bespalviai. Rožinis deimantas yra pats brangiausias ir rečiausiai randamas: jo 1 karatas kainuoja 1 milijoną JAV dolerių. Renkantis deimantus svarbu atkreipti dėmesį į išpjovimą, kadangi jo kokybė stipriai lemia akmens blizgesį. Klasikinis apvalus deimantas turi 58 briaunas. Jo blizgumą reikia vertinti dienos šviesoje, nes tik taip galėsite pamatyti natūralų akmens blizgesį.  Kitas labai svarbus kriterijus renkantis deimantą – tai jo skaidrumas. Jeigu akmens netobulumai matomi plika akimi, tai toks deimantas kainuos gana nedaug. Ir atvirkščiai – jeigu 10 kartų padidinus vaizdą, akmens trūkumų nematyti – tai tokį deimantą galima laikyti idealiu ir jo kaina bus labai didelė. Deimanto svoris matuojamas karatais: 1 karatas yra prilyginamas 200 miligramų.

Smaragdas – yra žalios spalvos brangakmenis, turintis gelsvą arba melsvą atspalvį. Pastarieji vertinami labiausiai. Rinkdamiesi šį akmenį, skirkite didelį dėmesį jo spalvai, kuri turi būti itin sodri ir švari.

Rubinas yra sodriai raudonos spalvos brangusis akmuo be jokių atspalvių. Jis kaip ir deimantas yra labai stiprus. Labiausiai paplitę yra 2 karatų rubinai, sutinkami ir 5 karatų akmenys, bet ypač retai, o jų kaina būna didesnė net už deimantų. Papuošalus, su inkrustuotu rubinu, reikėtų laikyti atskirai nuo visų kitų brangenybių.

Safyras – dažniausiai mėlynos spalvos brangakmenis, bet jis gali turėti net 160 skirtingų atspalvių išskyrus raudoną. Raudonuoju safyru kartais vadinamas rubinas, kadangi abu šie akmenys yra giminingi savo kilme. Juvelyrikoje dažniausiai naudojami 2 karatų safyrai, bet pasitaiko ir 5 ar net 10 karatų.

Pusbrangiai akmenys, tokie kaip opalas, turkis, kvarcas, topazas ir kiti, pastaruoju metu tapo ypač populiarūs. Juos gali įpirkti bene kiekvienas pirkėjas, o didelėje tokių papuošalų gausoje galima rasti ir tikrų meno kūrinių.

Mineraliniams akmenims priskiriami perlai, koralai gintaras ir kiti. šios kilmės akmenys yra žymiai pigesni už brangiuosius, o patekę į įgudusio juvelyro rankas tampa ne prastesniais už brangiuosius akmenis.

 

Kokius papuošalus dovanoti?

Prieš dovanojant juvelyrinius dirbinius reikėtų pasidomėti, kas patinka būsimajam jų savininkui. Išsiaiškinkite, kokius papuošalus jis ar ji mėgsta labiausiai: pagamintus iš aukso, sidabro, o gal platinos; su deimantais, safyrais, o gal su perlais ar koralais. Tik tada, kai žinosite visą reikalingą informaciją, galite drąsiai eiti į juvelyrikos dirbinių parduotuvę ar saloną pirkti dovaną. Ten dirbantys profesionalūs konsultantai jums visada patars, į ką reikia atkreipti dėmesį renkantis papuošalus. Dalykinei moteriai dovanoti tikrai galima masyvius, taisyklingos formos auskarus su safyrais ar deimantais. Jie dar labiau pabrėš jos dalykiškumą. Romantiškai poniai geriausiai tiks širdies arba gėlių formos papuošalai, turintys švelnaus atspalvio pusbrangius akmenis. Taip pat būtina atsižvelgti ir į žmogaus amžių bei jo individualias  savybes. Jaunoms panelėms labiausiai priimtina dovanoti nedidelius papuošalus su keliais ar vienu brangakmeniu, o brandaus amžiaus moteriai geriausiai tinka prabangūs klasikinės formos juvelyriniai dirbiniai. 

Visos šios taisyklės padės išsirinkti tinkamus papuošalus tiek sau, tiek norint dovanoti jos artimajam. Ir galbūt jūsų dovana taps pirmąją relikvija šeimos brangenybių dėžutėje.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Juvelyrika, bižuterija
Balsavo: 33
Adresas:
M. K. Čiurlionio g. 63B, DRUSKININKAI
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Dovanos
Interneto parduotuvės
Juvelyrika, bižuterija
daugiau veiklų >
Pagrindinė mūsų veikla – sidabrinių papuošalų ir aksesuarų projektavimas ir gamyba. Naudojame ne tik standartinį, bet ir 3D projektavimą(...)
Balsavo: 7
Adresas:
Jonažolių g. 4, VILNIUS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Galanterija
Interneto parduotuvės
Juvelyrika, bižuterija
Didmeninė prekyba plaukų papuošalais (gumutėmis, segtukais ir kt.), šukomis, šepečiais, manikiūro įrankiais, bižuterija (apyrankėmis,(...)
www.gpspartneris.lt
www.baltijosmarmuras.lt
www.gpspartneris.lt
www.baltijosmarmuras.lt