Kokį baseiną statyti savo kieme?

Publikavimo data: 2014-07-31 Kokį baseiną statyti savo kieme? Per didžiausius vasaros karščius kiekvienas tik ir galvoja, kaip greičiau pasinerti į vėsų gaivinantį vandenį. Be abejonės, labai smagu laisvomis akimirkomis nulėkti prie ežero ar upės, tačiau jei laisvų dienų neturite, labai patogu, jeigu atsigaivinti galite niekur neišeidami iš savo kiemo – pasinerti į vėsų vandenį vos peržengus namų slenkstį. Šiuo atveju vienas iš geriausių sprendimų yra baseinas. Ir nors mūsų šalis nepasižymi tropikų klimatu, tačiau lauko baseiną galima puikiai įsirengti imantis keleto papildomų priemonių. Taigi, šį kartą ir pakalbėkime plačiau apie tai, kokie būna lauko baseinai, kaip juos išsirinkti ir prižiūrėti.

Baseinų rūšys

Baseinai gali būti skirstomi pagal tai, iš kokių medžiagų jie pagaminti, ir pagal jų filtravimo būdą. Pagal pirmąjį kriterijų yra išskiriami karkasiniai, stiklo pluošto, plastikiniai ir betoniniai baseinai, o pagal filtravimo būda jie gali būti skimeriniai ir persipilantys.

Karkasiniai baseinai yra pats pigiausias pasirinkimas, norintiems savo kieme pasistatyti stacionarų baseiną. Jam pakaks iškasti duobę, ją išbetonuoti ir sustatyti metalinius karkaso rėmus. Tuomet tereikia patiesti plėvelę bei sumontuoti visą įrangą. Stiklo pluošto baseinai pasižymi ypač greita instaliacija. Tačiau jie yra gana brangūs, be to, šių baseinų formų pasirinkimas nėra didelis, o gamybos sąnaudos gana didelės. Dėl itin aukštos šių baseinų kokybės, gamintojai neretai jiems suteikia net 25 metų garantiją. Plastikiniai baseinai yra gana nebrangūs ir labai greitai sumontuojami. Tačiau jie mažiau atsparūs mechaniniam poveikiui ir ne tokie ilgaamžiai nei kitos rūšys. Betoniniai baseinai yra pats universaliausiais pasirinkimas, kadangi jų išmatavimai nėra technologiškai ribojami. Tačiau juose itin kruopščiai reikia įrengti konstrukciją, kadangi vėliau baseino kriauklės remontavimo darbai gali kainuoti daugiau nei pradžioje buvo sumokėta statybininkams.

Pagal tai, kaip filtruojamas vanduo, baseinai būna skimeriniai ir persipilantys. Skimeriniuose baseinuose įprastai vandens lygis yra 12–15 cm žemiau negu baseino bortas, o vanduo į filtravimo sistemą patenka pro angą, esančią sienelėje. Persipilantys baseinai yra pilni vandens, kuris į filtrą patenka pro aplink baseino perimetrą išdėliotas groteles. Tokio filtravimo tipo baseinai dažniausiai būna visuomeninės paskirties. Jie estetiškai gražiau atrodo kadangi vanduo susilieja su krantais. Be abejo, tokie baseinai ir kainuoja daugiau, nes čia reikalinga papildoma talpa į kurią galėtų subėgti vanduo, kuris vėliau grąžinamas atgal. Dėl mažesnės kainos privačių namų kiemuose dažniausiai statomi skimeriniai baseinai.

Tie, kurie nenori išleisti daug pinigų nuolatinio baseino įrengimui ir priežiūrai, gali rintis mobilius. Jie gali būti pripučiami, pagaminti iš metalinio karkaso bei plėvelės, plastikiniai ir pan. Vis dėlto profesionalai tvirtina, kad galvojant apie ilgaamžiškumą ir kokybę, reikėtų turėti omenyje, kad mobilūs baseinai niekada neprilygs stacionariems. Tokie baseinai yra gana nebrangūs, tačiau ne itin populiarūs, kadangi geriau tinka tiems kraštams, kur šilta būna ištisus metus. Juk Lietuvoje karštasis sezonas yra gana trumpas, todėl atvėsus orams reikės baseiną nuimti. Jį lauke palikus per žiemą dėl atšiauraus oro labai sutrumpės eksploatacinis laikas – plastikas sutrūkinės, plienas – surūdys ir pan.

Kokį baseiną ir kur statyti

 Baseinas turi būti pastatytas patogioje, lengvai pasiekiamoje kiemo vietoje.  Be to, įleidžiamų į žemę baseinų vieta taip pat parenkama pagal jūsų sklypą, namo komunikacijas ir, be abejonės, estetiką. Labai svarbu, kad baseinas stovėtų saulėtoje vietoje, ne šiaurės pusėje, šalia neturėtų būti aukštų pastatų ar medžių, kurie užstotų saulę. Baseino matmenys bei konstrukcija yra nustatoma pagal grunto savybes. Nors privačiuose namuose esantys baseinai gali būti labai įvairių matmenų, tačiau, ekspertų teigimu, patys populiariausi yra 4 metrų pločio bei 10 metrų ilgio. Mažesnių matmenų baseinai nebus labai komfortabilūs, juose neturėsite galimybės paplaukioti. Kadangi baseinas yra gana brangus ir prabangus įrenginys jūsų kieme, jei jau nusprendėte jį įsirengti, nereikėtų galvoti, kaip sutaupyti kuo daugiau pinigų, o geriau pasirūpinti tuo, kad jis estetiškai atrodytų, tiktų prie visos aplinkos, būtų komfortabilus ir tikrai džiuginantis karštą dieną.

Danga ir įranga

Atsiminkite, kad kuo jūsų baseino danga bus šviesesnė, tuo mažiau saulės šilumos ji sugers. Nereikėtų galvoti, kad estetiškai baseinas atrodys tik su mėlynos spalvos plėvele ar plytelėmis. Jeigu vanduo yra skaidrus, tinkamai apdorotas ir išvalytas, jis bet kokiu atveju bus mėlynas ar bent melsvas. Jeigu naudosite jūros vandenį, jis bus žalsvai melsvas.

Kadangi lauko baseinas yra nuolatos veikiamas vandens, natūralu, kad jis laukui bėgant dėvisi. Taigi, baseinus reikia nuolatos prižiūrėti ir kartas nuo karto atnaujinti. Jei turite betoninį ar dengtą plėvele baseiną, po 12–13 eksploatavimo metų reikės pakeisti visą jo dangą. Jeigu baseiną išklijavote plytelėmis, retkarčiais teks persiglaistyti jų tarpus. Jei plytelės klijuojamos tinkamais metodais, jos bus labai atsparios, todėl tokią dangą galite drąsiai rinktis. Žmonės neretai nutaria pataupyti dangos technologijos sąskaita: perka gražesnes dugno plyteles ar vandeniui nepritaikytus klijus. Tačiau juk po vandeniu viso grožio nesimato, todėl į tai investuoti neverta. Norintys grožio geriau tegu pasirenka įmantresnius baseino bortus ar viršutinę dalį.

Norint, kad baseino vanduo būtų švarus, būtina filtravimo įranga. Tai – pagrindinis baseino mechanizmas. Dažniausiai filtravimo sistemose yra naudojami smėliniai filtrai, taip pat kartais statomos ir ultravioletinės lempos, kurios padeda sumažinti sunaudojamos chemijos kiekį. Taip pat naudojama ir papildoma įranga: jonizatoriai bei ozonatoriai. Žinoma, nepamirškite ir baseino apšvietimo. Jį apšviesti galite iš vidaus. Na, o norint išgauti unikalų vaizdą, siūlome įrengti apšvietimą pačiame kieme. Sodo apšvietimas – suteiks jūsų kiemui jaukumo bei paryškins esantį baseiną. 

Baseinų priežiūra

Baseinu kaip ir bet kuriuo kitu dalyku reikia rūpintis ir jį nuolat prižiūrėti. Juk daug smagiau maudytis švariame skaidriame vandenyje.  Rekomenduojama reguliariai išvalyti vandens filtrus, taip pat baseino sienelę bei dugną, išrinkti prikritusius lapus ir kitus nešvarumus. Kad būtų mažiau nešvarumų, kai nenaudojate baseino, galite jį uždengti specialiais uždengimais. Būtina užtikrinti ir paties vandens kokybę, todėl reikėtų nuolat tikrinti jo rūgštingumą (Ph turi būti neutralus, siekti apie 7,2) bei chloro kiekį. Chloro nereikia bijoti, nes jo yra visur, net ir mūsų vandentiekyje, tačiau per didelis jo kiekis skleis nemalonų kvapą ir gali pakenkti odai. Jei į savo baseiną nenorite pilti chloro ir kitų cheminių preparatų arba tiesiog pageidaujate sumažinti jų kiekį, tuomet jums reikėtų rinktis specialias bechlores sistemas, naudoti ozonatorius ar UV lempas.

 

Reikalingos plytelės? Pasiūlymas -  Eurokeramikos plytelės
 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Baseinai