Ar pirkti turguje?

Publikavimo data: 2014-08-18 Ar pirkti turguje? Dažnai žmonės ieškodami mažesnių kainų, didesnio pasirinkimo ar net žinomų, bet nebūtinai originalių prekės ženklų, dvejoja, kur apsipirkti: turguje ar parduotuvėse. Apsipirkinėjimas turgavietėse turi savo žavesio. Ne vieną į turgų traukia ne tokia tvarkinga ir sterili aplinka kaip didžiuosiuose prekybos centruose, bendravimas su pardavėju, kuris būna atviresnis ir mažiau dalykiškas.

Turguose pirkėjai jaučiasi laisviau, lengviau atsipalaiduoja. Be abejonės, šiose vietose įsigydami prekes pirkėjai ne visada gauna kokybišką produktą, tačiau vartotojai turi žinoti, kad čia jie irgi turi savo teises, todėl įsigijus nekokybišką gaminį reikia pamiršti savo lietuvišką kuklumą ir nebijoti jomis pasinaudoti.

Kaip nusipirkti kokybišką prekę?

Turguose pirktos prekės garsėja savo prasta kokybe. Todėl prieš įsigydami bet kokį gaminį labai gerai pažiūrėkite, ar ant jo nematyti jokių mechaninių pažeidimų. Jeigu jų pastebėsite, geriau prekės atsisakykite, kadangi kitu atveju skųstis dėl prasto prekės nebegalėsite.

Valstybinė ne maisto produktų inspekcija kiekvienais metais paskelbia po daugiau nei pusšimtį netinkamų prekybai gaminių. Nors anksčiau dominavo nekokybiški žaislai bei elektrotechnikos prekės, vėliau dėl elektrotechnikos gaminių būdavo sulaukiama vis mažiau skundų, tačiau dabar jų kiekis vėl išaugo. Greičiausiai taip nutinka todėl, kad prekybininkai gręžiasi į vis pigesnes prekes, o maža kaina nulemia prasta kokybę ir neužtikrina saugumo. Nors uždraustų prekių grupėje dominuoja vaikų žaislai, tačiau taip pat yra ir cheminių preparatų, pvz., klijų. Akcentuotina, kad Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos darbuotojai įvairias prekybos bei paslaugų įmones tikrina ne tik sulaukus skundų bet ir kitais atvejai kilus įtarimų, kuriuos sukelia, pavyzdžiui, itin nedidelė kaina.

Pastebėta, kad daugiausia nekokybiškų prekių į mūsų šalį atkeliauja iš Kinijos. Inspekcija importuojamas prekes tikrina bendradarbiaudama su muitine. Uždraudžiama į šalį įvežti kai kurias elektronines cigaretes, oro žibintus, klijus, žaislus ir kt.

Ar turguje įsigytą prekę galima grąžinti?

Pirkėjai neretai nežino, kokios yra galimybės pakeisti arba grąžinti turguje įsigytą gaminį. Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos tvirtinimu, turgaus prekybininkai, kaip ir bet kurie kiti mažmeninės prekybos dalyviai, privalo elgtis taip pat ir neturi jokių išlygų. Turgavietėse, kaip ir kitose prekybos vietose, tvarka yra vienoda. Nepriklausomai nuo to, ar jūs prekę įsigijote prekybos centre, ar turgavietėje, galite reikalauti lygiai tokios pačios kokybės. Jei vartotojai įsigijo netinkamą prekę, turi galimybę ją grąžinti.

Remiantis „Daiktų grąžinimo ir keitimo taisyklių“ tvarka, pirkėjas, norėdamas pakeisti arba grąžinti prekę pardavėjui (nepriklausomai nuo to, ar grąžinama kokybiška prekė per 14 dienų, ar nekokybiška prekė), privalo pateikti raštišką prašymą nurodydamas savo reikalavimą ir pridėdamas pardavėjo kasos aparato išduotą kvitą, t. y., pardavimą iš šio pardavėjo patvirtinantį dokumentą. Be abejonės, perkant turguose daugiausia problemų kyla dėl to, kad prekeiviai ne visada išduoda prekės įsigijimą patvirtinantį dokumentą – pirkimo kvitą.  Jeigu pirkėjas jo neturi, tuomet prekė gali būti keičiama arba grąžinama tik tada jeigu pardavėjas sutinka.

Vartotojai dažnai skundžiasi, jog norėdami pardavėjui grąžinti nepatikusią ar netikusią prekę (drabužius ar avalynę), kreipiasi į jį neturėdami kvito ir jis nepripažįsta, jog prekė buvo pirkta iš jo. Vis dėlto vertėtų pažymėti, kad dažniausiai turguje iškilus vartotojo ir pardavėjo ginčui dažniausiai priimami abiem pusėms palankūs sprendimai.

Kaip išsirinkti kokybišką ūkininko prekę?

Turguose be buities prekių galima įsigyti ir maisto produktų. Dažnai žmonės į turgų skuba pirkti vaisių ir daržovių, manydami, kad jie kokybiškesni nei parduotuvėse. Be ar visada pagalvojame, ar tikrai visi maisto produktai, parduodami turguje, yra tikrinami atitinkami instancijų. Juk kiekvienas turguje yra matęs įtrūkusių pomidorų arba gerokai peraugusių agurkų. Žinoma, tokių nesirenkame, tačiau tai – tik išvaizdos „testas“. Labai gražiai atrodančios daržovės irgi gali būti gausiai patręštos įvairių chemikalų. Taigi, kaip įprastam turgaus pirkėjui susiorientuoti, kurios prekės yra tikrų ūkininkų, o kurios perpardavinėtojų ir kaip žinoti, kuris pardavėjas siūlo tikrai sveiką, kokybišką, natūraliai užaugintą produktą? Deja, vieno atsakymo nėra, tiesiog reikėtų pasitikėti pardavėjais.

Pirkdami daržoves atkreipkite dėmesį į, pvz., pomidorų dydį, prinokimą, spalvą. Jei jie visi vienodi, tai greičiausiai užauginti ne paties ūkininko. Jeigu vienas pomidoras kreivesnis, kitas – mažesnis, o trečias – labai didelis ir dar nelabai švarus – būkite tikri, kad tai – ūkininko produkcija. Be to, bendraudami su pardavėju glite nuspėti, ar jis sąžiningas ūkininkas, ar ne. Jeigu nuolatos perkate pas ūkininką, tuomet išsiaiškinate, kur yra jo ūkis ir netgi užsukite apžiūrėti. Pirkėjo ir ūkininko ryšys yra pats geriausias prekių kokybės garantas.

Be to, turėkite omenyje, kad ekologiškai produkcijai Lietuvoje turi būti išduotas specialus „Ekoagros“ sertifikatas. Jame nurodyta, kurie produktai yra ekologiški. Jeigu pardavėjas tokio sertifikato neturi, jis negali skelbti, kad prekiauja ekologiška produkcija.

Oficialių ūkių atstovų prekės yra nuolatos tikrinamos, tačiau turguose yra ir nemažai perpardavinėtojų, neretai jie netgi neturi leidimo prekiauti. Vis dėlto, jei perkate produktą iš tikro ūkininko, tai jų produkcija, tikėtina, yra kokybiškesnė už parduodamą parduotuvėse. 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Turgūs