Ekologiškas ūkis – viena inovatyviausių verslo šakų

Publikavimo data: 2014-03-22 Ekologiškas ūkis – viena inovatyviausių verslo šakų Ekologinis ūkininkavimas – tai paskutiniaisiais metais itin išaugęs Europos žemės ūkio sektorius. Jis apima gamtos išteklių apsaugą, biologinę įvairovę, gyvūnų gerovę, prisideda prie kaimo plėtros. Paprastai sakant, ekologinis ūkininkavimas yra žemdirbystės sritis, teikianti vartotojui ypač šviežią, labai skanų bei natūralų maistą, kuri yra pagamintas nepažeidžiant natūralaus gamtos raidos ciklo. Šiandien kiekvienas Europos sąjungos pilietis apsilankęs didesniame prekybos centre vaisių ar daržovių skyriuje gali pamatyti žodį „ekologiškas“, taip pat tai galima pamatyti ir lankantis restorane, vartant meniu. Tai kas gi yra tas ekologinis ūkininkavimas, apie kurį tiek daug šiandien šnekama?

 

Yra skiriami tam tikri tipiški ekologinio ūkininkavimo būdai. Visų pirma tai ilgalaikė sėjomaina, kas yra būtina sąlyga, siekiant efektyviai panaudoti turimus ūkio išteklius. Tokiame ūkyje kiekis. Visiškas labai griežtai yra ribojami cheminiai sintetiniai pesticidai, sintetinės trąšos bei gyvuliams skirti antibiotikai. Draudžiama naudoti genetiškai modifikuotus organizmus, o pirmumas teikiamas ūkyje esančių išteklių naudojimui, pvz., gyvulių mėšlui, kuris naudojamas trąšai, arba pašarams, kurie yra išauginti pačiame ūkyje. Ekologiniame ūkyje atrenkami atsparūs ligoms ir prisitaikę gyventi vietos sąlygomis augalai ir gyvuliai.Gyvuliai auginami laisvai aptvaruose, atvirame ore, šeriami ekologišku pašaru.

Ekologine gamyba užsiimantys ūkininkai bent vieną kartą per metus tikrinami, nes siekiama nustatyti, ar tokia veikla atitinka ekologiniam ūkininkavimui numatytus standartus. Ekologiniame ūkyje išauginti ekologiniai produktai yra pažymėti atitinkamu Europos sąjungos ekologiniu ženklu. Visi ekologiniai produktai, kuriuos parduoda ūkininkas turi turėti šios institucijos išduota specialų sertifikatą, kuriame turi būti konkrečiai nurodyta, kokie produktai yra sertifikuoti ir kiek laiko galioja tas sertifikatas.

Norint pradėti ekologišką ūkininkavimą, visų pirma reikia sertifikuoti savo žemę. Dvejus metus joje reikia ūkininkauti naudojant sėjomainą bei natūralias trąšas. Iš jos būna imami mėginiai, ar nėra tręšiama draudžiamomis neorganinėmis trąšomis, nenaudojama jokių herbicidų, pesticidų. Ir tik po trejų metų tokioje žemėje užauginta daržovė pripažįstama ekologiška. Įvykdžiusiems privalomus reikalavimus gamintojams ir perdirbėjams suteikiamas ekologinės gamybos sertifikatas ir tik tada jų pagaminta produkcija gali būti ženklinama kaip ekologiška.

Ekologiški produktai – tai sertifikuoti vienos iš ES sertifikavimo institucijos žemės ūkio ir maisto produktai, kurie privalo būti auginami, perdirbami bei ženklinami ir realizuojami pagal gana griežtus teisės aktuose nurodytus reikalavimus. Tikri ekologiški produktai ant pakuotės turi du ženkliukus: Europos Sąjungos ekologiškų produktų ženklą. Lietuvos žemės ūkio ministerijai pavaldžios institucijos “Ekoagros” ženklą. Jei produktas yra importuotas – kitos Europos Sąjungos šalies atsakingos institucijos ženkliuką.

Taigi, ekologinis ūkis išaugina ekologiškus produktus – aukštos kokybės maistą, pagamintą darant mažiausią poveikį aplinkai. Jie yra gerokai sveikesni ir saugesni tiek žmogui, tiek aplinkai dėl tam tikrų priežasčių. Visų pirma jų sudėtyje nėra sintetinių maisto priedų: įvairių dažiklių, saldiklių, konservantų, emulgatorių ir pan.; ekologiški produktai nėra užteršti cheminėmis medžiagomis, pvz,: sunkiaisiais metalais, pesticidų likučiais, nitratais, antibiotikais, hormonais ir pan; jų sudėtyje nėra genetiškai modifikuotų produktų, be to, tokie produktai išauginti, kai rūpinamasi aplinka, nenaudojamos jokios cheminės trąšos ir sintetiniai pesticidai, o ekologiniuose ūkiuose dirbantys žmonės nėra veikiami chemikalų. Nereikėtų pamiršti ir to, kad ekologiškas produktas visada yra šviežias (vien dėl to, kad jis negali ilgai stovėti), skanesnis, maistingesnis, švaresnis. Jis nealina dirvos, tausoja neatsinaujinančius energijos šaltinius, prisideda prie aplinkos apsaugos (saugoma biologinė įvairovė, mažinama dirvos erozija, dirvos ir vandens tarša chemikalais). Tokio tipo produktai palaiko regiono ar vietos ekonomiką ir padeda sukurti regioninį tinklą bei nepriklausomybę, leidžia panaikinti monopoliją.

Taigi, ekologiškas maistas reiškia švarų, saugų ir sveiką maistą. Mūsų sveikata priklauso nuo daugelio dalykų: amžiaus, paveldimumo, fizinės sveikatos, rūkymo,kitų gyvenimo būdo aspektų bei alinės aplinkos. Vienas svarbiausių veiksnių, nuo kurios priklauso sveikata yra tinkama žmogaus mityba. Maistas daro didelę įtaką ligų profilaktikai ir sveikatos stiprinimui. Dėl šios priežasties ekologinis ūkis teikia ne tik maistą, bet ir sveikatą.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Ekologiški produktai