Kas parodo, jog laikas keisti darbą?

Publikavimo data: 2014-11-13 Kas parodo, jog laikas keisti darbą? Dažnai užsibuvus tame pačiame darbe kurį laiką, pradedamas jausti naujovių poreikis. Psichologai teigia, jog darbą ar funkcijas jame naudinga keisti kas 3–5 metus. Tai yra susiję su asmens savirealizacijos tenkinimu, branda, siekiais, ambicijomis, asmeninio potencialo ugdymu. Šiame straipsnyje norime aptarti tam tikras situacijas, su kuriomis, susidūrę, turėtumėte susimąstyti apie naujo darbo paieškas.

 

Permainos įmonėje
Jeigu bendrovėje, kurioje dirbate, yra numatomos permainos, susijusios su darbuotojų skaičiaus mažėjimą, imkite ieškoti naujo darbo. Nepamirškite, kad atleidinėti darbuotojus įmonė gali pradėti ne tik tada, kai bankrutuoja, bet ir atvirkščiai – kai diegiamos įvairios naujos sistemos, pvz., automatizuojama gamyba, diegiamos ryšių su klientais ar verslo valdymo sistemos. Atsiminkite, kad potencialiems darbdaviams žymiai labiau patrauklūs yra dar turintys darbą pretendentai nei bedarbiai. Kita vertus, pačiam darbuotojui taip pat psichologiškai yra žymiai lengviau ieškotis naujo darbo, kadangi nesėkmės atveju jis neliks be nieko. Be to dirbančio žmogaus rinkos kaina yra aukštesnė.
 

Lūkesčių pateisinimas
Dar vienas labai svarbus dalykas, į kurį reikia atsižvelgti ruošiantis keisti darbą, yra jūsų asmeniniai lūkesčiai, t. y. ar darbas, kurį jūs dirbate arba net pati įmonė, atitinka jūsų poreikius. Norėdami dėl to būti tikri atsakykite į mūsų pateiktus klausimus sau pačiam. Be abejo, kiekvienas pateiktas klausimas turi nevienodą vertę. Tai priklauso nuo konkretaus žmogaus bei jo poreikių. Jei į didžiąją dalį klausimų atsakėte teigiamai, tuomet suskubkite atsiversti darbo skelbimų puslapius.

  • Ar esate patenkintas darbo sąlygomis ir atlyginimu?
  • Ar įmonėje esate vertinamas kaip specialistas?
  • Ar turite galimybę tobulėti?
  • Ar darbas, kurį jūs atliekate yra vertingas? Ar naudingas tik jūsų įmonėje ar ir konkurentų?
  • Ar turit motyvuojančių karjeros galimybių?
  • Ar jūsų darbas įdomus, dinamiškas, kūrybiškas?
  • Ar darbe realizuojate save kaip asmenybę?
  • Ar svarstote persikvalifikavimo galimybę?


Santykiai su kolegomis
Neretas dirbdamas savo darbą jaučiasi lyg prašalaitis įmonėje, nepritampantis, nesusirandantis artimesnių kolegų. Jeigu jūs atėjęs į darbą su bendradarbiais nerandate bendros kalbos, tai visiškai natūralu, kad tokią bendrovę, kurioje nepavyksta užmegzti socialinio kontakto, norite kuo greičiau palikti. Darbe dažnai pasijuntama vienišu ar netgi atstumtu, tuomet kai esama kiek kitokio, ne tradicinio stiliaus, kitokių kultūrinių ar religinių pažiūrų, skirtingų amžiaus grupių. Esant tokiai situacijai, galimi du sprendimo būdai: bandyti dialogą su kolegom užmegzti pačiam, įsitraukti į bendrą kolektyvo veiklą, tikintis, kad kontaktas užsimegs; kitas būdas – tiesiog suvokti, jog žmogus yra sukurtas bendravimui, nuo to gana didele dalimi priklauso ir darbo produktyvumas bei ilgalaikė asmens laimė būti priimtam ir suprastam. Jei viso to nepavyksta sukurti toje įmonėje, kurioje dirbate, tuomet geriau kuo greičiau susiraskite tokią vietą, kurioje būsite ir priimtas, ir suprastas.
 

Didžiulė įtampa
Atliekant darbe svarbius darbus gana normalu yra jaustis šiek tiek įsitempusiam. Ši įtampa neleidžia nukrypti į šoną, išlaiko koncentraciją, padeda pasiekti gerų rezultatų. Tačiau jeigu stresas, patiriamas atliekant darbus, užvaldo ne tik visą profesinį, bet ir asmeninį gyvenimą, reikėtų susirūpinti. Norint atpažinti normalią dar sveiką įtampą nuo didžiulio streso, įvertinkite savo vidinę būseną. Jei jūsų nuotaika nuolat svyruoja, jei jaučiate nuovargį, pasireiškia staigių emocinių išraiškų, tuomet tai gali reikšti, jog jūsų dirbamas darbas yra netinkamas. Be abejo, gali būti, jog tik laiko klausimas, kada  jūs persilaušite, tačiau jei to jau gana ilgai neįvyksta ir jūsų vidinė būsena bloga, apsvarstykite kito darbo galimybę. Juk net ir geriausiai apmokamas darbas neatpirks jūsų sugadintų asmeninių santykių ir sveikatos.
 

Jaučiamas sąstingis
Jei darbe vietoje trokštamų planų užkariauti kitas rinkas, sukurti naujų produktų, suvienyti verslus dienos leidžiate naršydami internete, galvodami, ką šiandien veikti, reikėtų stengtis kuo greičiau tokią situaciją keisti. Pradžioje pamėginkite iniciatyvos imtis pats. Tokios pastangos darbovietei gali būti labai naudingos ir tik dar labiau paskatins jus dirbti. Tačiau, jei matote, kad jūsų veiklos sritis yra visiškai sustingus ir nėra jokių prošvaisčių imtis iniciatyvos, tuomet jums reikėtų išeiti ten, kur jūsų žinias ir nuveiktus darbus tikrai įvertins ir kasdien susidursite su naujais iššūkiais.
 

Gėda dėl darbo
Jei pastebite, kad susitikęs su draugais negalite nuoširdžiai jiems papasakoti, ką veikiate darbe ir neretai išsisukinėjate bei atsakote labai abstrakčiai – tai geras įrodymas, jog jums reikia keisti darbą arba persikvalifikuoti. Pavyzdžiui, sakote, jog dirbate universitete, tačiau nepatikslinate, jog šis jūsų darbas apima laboratorijos mėgintuvėlių valymą. Gėdijantis savo darbo lieka du keliai. Pirmasis – jūs pats galite pakeisti nuomonę apie savo pareigas, pavyzdžiui, jei mėgintuvėlis bus išvalytas blogai, jis gali nulemti  klaidingus rezultatus ir dėl to bus nesukurtas priešnuodis mirtinai ligai. Antrasis – kuo greičiau iš tokio darbo išeiti, kadangi gėdos jausmas ir slapukavimas jums ne tik neleis jaustis laimingam, bet ir gerai dirbti.
 

Jeigu jau nutarėte ieškotis naujo darbo, niekada neišeikite iš senojo gerai šio sprendimo neapgalvoję. Negalite racionaliai spręsti pykdami ar depresuodami, pvz., susipykę su vadovu ar kolega, nepasisekus deryboms su klientu. Jei norite iš tiesų sėkmingai pakeisti turimą darbą, turite tam gerai pasirengti. Tai gali užtrukti nuo poros savaičių iki metų. Daugiau laiko skirti nėra tikslinga, kadangi gali būti, jog jums yra per daug sunku pakeisti darbą, arba tiesiog negalite apsispręsti, ko iš tiesų norite. Be to, svarstant keisti darbo vietą ne vieną ima kankinti pokyčių baimė, nerimaujama ar visa tai išeis į gerą. Neišsigąskite to. Tai normali būsena, kurią skatina savisauga ir nežinomybė dėl ateities.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos