Teisininko profesija
Publikavimo data: 2019-04-03
Teisininko profesija nepraranda populiarumo jai ne vienerius metus. Tam tikra prasme ši profesija yra laikoma prestižine. Vis dėlto, prieš pasirenkant ją, svarbu žinoti, kas iš tiesų yra tas teisininkas, kokias funkcijas atlieka, kokios bus karjeros galimybės – taip geriausiai galėsite įvertinti, ar ši specialybė būtų tinkama būtent jums. Juk svarbiausia, kad pasirinkta specialybė būtų ne madinga, o tinkama ir patinkanti konkrečiai jums.
Advokatas
Viena iš teisininko profesijos krypčių - tai advokatas. Advokato atliekamos funkcijos: atstovavimas teismuose, ginčų sprendimas, įvairių dokumentų, sutarčių rengimas, teisinės konsultacijos, pagalba kitais teisiniais klausimais ir t.t. Advokatai gali atstovauti tiek fizinius, tiek ir juridinius asmenis. Advokatai gali specializuotis ir smulkesnėse teisės srityje, tokiose, kaip, pavyzdžiui, baudžiamoji, civilinė, darbo teisė ir t.t. Prireikus advokato – geriausiai rinktis tą, kuris specializuojasi ne bendrojoje teisėje, o konkrečioje jos šakoje – tada būsite tikri, kad jis turės daugiau patirties būtent jūsų konkrečiai problemai spręsti.
Svarbu paminėti, kad nusprendus tapti advokatu – lauks netrumpas profesinis kelias. Neužteks tik baigti teisės bakalauro studijas, kad galėtumėte pradėti iš karto dirbti savarankiškai advokatu. Jums reikės dar ir magistro studijų, o pabaigus jas – bent porą metų padirbti advokato padėjėju, kad įgautumėte reikiamų įgūdžių bei patirties. Ir tik tada galėsite imti dirbti savarankiškai. Tačiau šį netrumpą profesinį kelią reikėtų vertinti itin teigiamai, mat advokato profesija reikalauja daug žinių teisės srityje, o darbas advokato padėjėju – suteiks galimybę pamatyti daug profesijos niuansų bei padės įgauti reikiamos kompetencijos.
Advokatų Lietuvoje sąrašas: https://www.visalietuva.lt/imones/advokatai
Notaras
Notaras – tai dar viena itin populiari teisininko profesijos kryptis. Notaras – tai valstybės įgaliotas privatus asmuo, kuris turi teisę oficialiai patvirtinti įvairius dokumentus, sandorius, juos saugoti bei užtikrinti, kad jie būtų teisėti. Notaras veiklą vykdo griežtai vadovaudamasis įstatymais, todėl pasirinkus šią profesiją – teks nemažai laiko skirti įstatymų nagrinėjimui bei pažinimui.
Lietuvoje notarus paskelbti bei juos iš pareigų atleisti teisę turi tik teisingumo ministras. Taip pat svarbu paminėti, kad notarų skaičius yra nustatytas, o tai reiškia, kad ne kiekvienas norintis galės juo tapti. Valstybėje yra nustatytas notarų skaičius ir jie skiriami rengiant viešuosius konkursus. Taip tat verta paminėti, kad notarai yra skirstomi pagal teritorijas, kad kiekvieno Lietuvos regiono gyventojams jo paslaugos būtų prieinamos patogiai.
Norint pretenduoti į notaro pareigas – neužtenka vien turėti išsilavinimą teisės srityje. Svarbu išlaikyti kvalifikacinį notaro egzaminą, turėti darbo stažą bei ne trumpiau, kaip 2 metus būti kandidatų, kurie dar vadinami asesoriais, sąraše notaro pareigoms užimti.
Notarų Lietuvoje sąrašas: https://www.visalietuva.lt/imones/notarai
Antstolis
Ne mažiau populiari ir trečioji teisininko profesijos kryptis – antstoliai. Antstolis – tai fizinis asmuo, kuris turi valstybės suteiktus įgaliojimus vykdyti teismo sprendimus bei vykdomuosius dokumentus. Tokius, kaip pavyzdžiui, skolų išieškojimas, priverstinis žalos atlyginimas ir t.t.
Tapimo antstoliu procesas, labai panašus į notaro. LR teisingumo ministras nustato antstolių skaičių bei paskirsto juos į pagal teritorijas, pretendentas privalo būti išlaikęs kvalifikacinius antstolio egzaminus bei dalyvauti viešame konkurse.
Norintys tapti antstoliu, privalo turėti nepriekaištingą reputaciją. Taip pat svarbu paminėti, kad asmuo, einantis antstolio pareigas, negali papildomai dirbti jokioje kitoje įmonėje – tik antstolių kontoroje. Antstolių veikla yra griežtai reguliuojama LR įstatymų.
Teisininko profesija turi daugybę skirtingų krypčių – šios, apžvelgtosios, yra tik pagrindinės. Todėl pasirenkant tokią profesiją, sau tinkamiausi vietą, pagal gabumus, polinkius bei pomėgius gali rasti daugybė žmonių. Svarbu nepamiršti, kad teisininko profesija reikalauja ne tik tinkamų charakterio savybių, bet ir puikiai išmanyti įstatymus, tad norint tapti teisininku – teks įdėti daug pastangų.
Antstolių Lietuvoje sąrašas: https://www.visalietuva.lt/imones/antstoliai