Židinių rūšys ir pritaikymo galimybės

Publikavimo data: 2014-03-22 Židinių rūšys ir pritaikymo galimybės Židiniai pradėjo degti dar akmens amžiuje stovyklavietėse. Tai buvo tam tikros duobės, skirtos ugniai kūrenti. Židinyje buvo gaminamas maistas, jis šildė patalpą. Daugelis senovės tautų židinį laikė šventa ir neliečiama vieta. Dar ir šiandien jis laikomas ypatingu: juk po vestuvių, dažniausiai vidurnaktį, yra uždegamas simbolinis namų židinys, kurį jaunųjų tėvai perduoda naujajai šeimai. Senuoju papročiu, skambant dainai galima apvesti jaunuosius tris kartus apie jų simbolinį šeimos židinį.

Nuo 14 a., Renesanso pradžios, židinys pradėtas naudoti ne tik kaip patalpų šildytuvas, bet ir kaip interjero puošmena. Gotikos ir baroko pastatuose židinys pasidarė vienas svarbiausių interjero elementų. Jis buvo puošiamas skulptūra ir architektūriniais elementais. Klasicistiniai židiniai yra taisyklingos formos, su išsikišusia sąramos lentynėle, dekoruotas antikiniais motyvais. Taip pat, prie tokių židinių yra dažnai naudojamos klinkerio plytos, kuriomis yra padengiamos sienos einančios greta jo. Tai sukuria dar didesnį išskirtinumą ir tuo pačiu pagyvina bendrą kambario dizainą. 

Lietuvoje židinių rasta kasinėjant 4−3 tūkst. pr. Kr. gyvenvietes. 9−14 a. gyvenviečių pastatai turėjo iš molio ir akmenų padarytas krosnis. O štai  Kauno pilyje buvo židinys su pakuros sąrama ir gaubtu. 16 a. didikų rūmuose ir pilyse atsirado puošnių spalvotų koklių židinių. Įmantrių gotikinių rasta Perkūno namuose Kaune ir Vilniuje Pilies gatvės pastatuose. 1640 m. buvo išmūryta daug židinių Vilniaus artilerijos bastione. Daug jų buvo ir Biržų pilies rūmuose. Barokinių židinių rasta kai kuriose Vilniaus universiteto patalpose, klasicistinių − Panemunės pilyje. Nuo 16 a. pab. vietoje židinių pradėtos statyti koklių krosnys.

šiomis dienomis, tiems kas vertina šilumą ir jaukumą, taip pat labai norisi namuose turėti tokią ugniavietę. Populiariausi Lietuvoje yra atviro tipo židiniai, su šamotinių plytų pakuromis ir su ketiniais (plieniniais) ugniakurais, t. y. kapsulėmis.

Atviro tipo židiniai su šamotinių plytų pakuromis dažniausiai statomi sodybose, pirties patalpose, kavinėse ir pan., t. y., ten, kur vyrauja senasis klasikinis stilius – židinys su didžiule pakura, kuri prasideda nuo grindų. šio tipo židinių nereikėtų painioti su krosnimis, nes jie nėra skirti šildymui – jų naudingumo koeficientas tik 25–30 %. Taip yra todėl, kad pagrindinė jų funkcija yra ne aplinkos šildymas, o gražus estetinis vaizdas – natūralumo akcentas, ryšis su bendru patalpos interjeru. Be abejo, padidinti židinio su šamotinių plytų pakura naudingumo koeficientą galima net iki 50 %. Tuomet prie viršutinės, nematomos židinio pakuros dalies montuojamas plieninis konvektorius.

Židinių su kapsulėmis funkcija yra universalesnė. Tai ir puikus aplinkos šildytuvas ir stilinga interjero detalė. Tokių židinių naudingumo koeficientas yra 75–80 %, o jei yra įdiegta „antrinio“ degimo sistema, jis gali siekti netgi iki 90%. Židiniai su kapsulėmis šildo konvekciniu šildymo principu: šaltas oras patenka į židinį per apačioje įmontuotas groteles arba per malkinėje paliktas angas, kildamas aukštyn jis sušyla ir per viršutinėje dalyje esančias groteles, išeina į patalpą. Taip pat šiluma spinduliuojama per plienines detales ir stiklą. Jei yra poreikis apšildyti ir kitas patalpas, esančias toliau nuo židinio, tai galima padaryti naudojant specialų, tam skirta ventiliatorių, kuris specialiais ortakiais šiltą orą paduoda į kitas patalpas.

Norėtųsi pasidžiaugti, kad židiniai su kapsulėmis yra labai saugūs – uždarius dureles jį galima palikti degti be priežiūros. Nereikia bijoti, kad pelenai arba dūmai pateks į patalpą, kad reikės varstyti lauko duris, langus, naudoti priverstinės ventiliacijos sistemą ar tiesiog virtuvinį gartraukį. Be to, galima reguliuoti degimo intensyvumą – visose kapsulėse yra oro padavimas į ugniakuro vidų, kurį galima padidinti, sumažinti arba uždaryti visiškai. Kita vertus, nepaisant puikių bruožų, nereikėtų pamiršti, kad židinys su kapsule šilumą teikia tol, kol pakuroje vyksta degimo ar rusenimo procesas. Todėl ypač atidžiai reikėtų rūpintis, kad namuose visada būtų šilta.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Židiniai