Ženklai, išduodantys, jog laikas keisti darbą

Publikavimo data: 2015-09-23 Ženklai, išduodantys, jog laikas keisti darbą

darbo keitimasDauguma žmonių daugiausia savo laiko praleidžia darbe ir  šiai veiklai sutelkia svarbiausią savo dėmesį bei jėgas. Viskas kaip ir normalu, įprasta. Tačiau labai svarbu, kad šį laiką praleistumėte naudingai, tinkamoje įmonėje, kuri leidžia ir suteikia visas galimybes tobulėti tam tikroje srityje. Jei tokios sąlygos nėra sudaromos ar darbe nesijaučiama gerai, tuomet susimąstoma, ar verta čia likti ilgiau. Palikti darbą ir ieškotis kito – sunkus ir kartais rizikingas sprendimas, galintis turėti įtakos tiek karjerai, tiek asmeniniam gyvenimui, todėl svarbu įvertinti, ar šis žingsnis išties pagrįstas.

Požymiai, kurie parodo, jog metas ieškoti naujo darbo ir judėti toliau į priekį:

Baimė vykti į darbą

Tikriausiai vienas ryškiausių požymių, jog šiame darbe Jums ne vieta – nuolatinis stresas ryte vykti į jį, kai vien net mintis apie tai sukelia nemalonius pojūčius ar net baimę. Čia svarbu suprasti, jog neturėtumėte vertinti kelių dienų ar savaitės tarpsnio emocijų, kadangi kiekvienoje darbovietėje pasitaiko ir blogesnių laikotarpių. Tokiais momentais daugeliui gali kilti įvairių minčių apie blogą darbo pasirinkimą, tačiau situacijai išsisprendus, jauduliui ir nerimui aprimus, vėl grįžtama į normalias vėžes. Tačiau, jeigu toks laikas tęsiasi bent keletą mėnesių ir jokių ženklų, jog viskas bent po truputį keičiasi į gerą, nėra, tuomet reikia rimtai apsvarstyti, ar norisi ilgiau pasilikti šioje darbovietėje.

Jaučiate stagnaciją

Specialistai rekomenduoja darbą keisti maždaug kas penkerius ar septynerius metus, ką nemažai europiečių ir yra linkę daryti. Tuo tarpu japonai kaip tik siekia to išvengti. Lietuviai kol kas taip pat daug saugesni jaučiasi dirbdami vieną ir tą patį darbą, nors ir nelabai mėgstamą. Saugumo jausmas – vienas iš svarbiausių žmogaus poreikių, tačiau kartais geriau jį atidėti vardan geresnių ateities perspektyvų. Išeiti iš tokios komforto zonos pravartu tada, kai jaučiate, jog šiame darbe išmokote ir padarėte viską, ką galėjote, ir nematote daugiau galimybių tobulėti, plėsti savo srities žinių. Net jei kol kas patinka tai, ką darote, Jums taip yra patogu, tačiau nuolatos dirbate tą patį darbą ir neišmokstate nieko naujo, tuomet netobulėjate kaip darbuotojas. Dėl šios priežasties, ieškant naujos darbovietės, galimybių ratas gali būti siauresnis. 

Norite kažko kito

Net jei esate patenkintas darbo aplinka, sudarytomis sąlygomis, puikiai sutariate su kolegomis, tai dar negarantuoja, jog visuomet patiks tai, ką darote. Ir nors kitiems gali atrodyti, jog dirbate svajonių ar bent jau išties dėmesio vertame darbe, galite jausti, jog darbo pobūdis nėra toks, kokio norėtumėte, ar svajojate save išbandyti naujoje srityje. Tuomet nereikėtų per daug vadovautis artimųjų, draugų ar visuomenėje nusistovėjusiomis nuomonėmis, jog turint neblogą darbą, geras sąlygas jame, tenkinančią algą – nėra daugiau ko ir norėti. Be abejo, tokiu atveju išeiti iš darbo tikrai yra sudėtingiau, kadangi nesinori palikti kolegų, saugios aplinkos, tačiau, jeigu jaučiate, kad tai ne Jums – dar dirbant šiame darbe galite pradėti ieškoti naujų alternatyvų.

Abejojate dėl vadovo kompetencijų

Motyvuotas, siekiantis tobulėti vadovas savo darbuotojams gali suteikti neįkainojamos patirties, žinių, praktinių įgūdžių, kurie yra labai vertingi ir prisideda prie asmens augimo, motyvacijos, noro dirbti. Tačiau įmonėse tenka sutikti ir tokių vadovų, kurie mus veikia priešingai. Dažnai, norėdami įtikti aukštesnes pareigas užimantiems žmonėms, savo pavaldiniams jie skiria per sudėtingas užduotis, nepadeda jų atlikti, o kreipiantis į juos darbo klausimais – negali konkrečiai atsakyti, kadangi neišmano savo srities. Būtent pastarasis yra vienas blogiausių variantų, kadangi iš tokio vadovo nelabai yra ko išmokti. Jei jaučiate nuolatinį spaudimą, nepamatuotus priekaištus, Jūsų pastangos nėra įvertinamos, tuomet po truputį galite prarasti pasitikėjimą savimi ir sugebėjimais, kas gali turėti įtakos tolimesnei karjerai. Tad, jeigu negalite realizuoti savo stipriausių savybių ar įgyti naujų žinių dėl tam tikros vadovo pozicijos, verta pagalvoti apie savo kandidatūrą kitoje darbovietėje.

Taip pat stipriai gali nuvilti vadovas, kuris Jūsų neinformuoja dėl naujovių ar pasikeitimų įmonėje. Situacija, kai visas naujienas: apie pasiekimus, problemas, nuveiktus darbus, sužinote vėliausiai ar iš kitų kolegų, be abejo, nedžiugina. Tai verčia jaustis neįvertintiems, nesvarbiems. Jei Jums taip pat nepasakoma apie naujus projektus, mokymus, kitas galimybes, o tokia situacija tęsiasi ilgą laiką, galbūt geriau būti naudingam kitur?

Dėl darbo kenčia sveikata ar asmeninis gyvenimas

Kartais nepatinkantis darbas ar įvairios problemos jame gali turėti neigiamos įtakos Jūsų sveikatai: stresas sukelia galvos skausmus, nemigą, įvairias ligas (dažnai depresiją), todėl pasistenkite sumažinti rizikos faktorius ar pabandykite keisti savo požiūrį, o jei tai nepadeda, pagalvokite apie naują darbą. Perdėtai daug pastangų ir laiko reikalaujantis darbas gali įtakoti ir bendravimą su šeima, artimaisiais. Natūralu, kad siekiant paaukštinimo reikia daugiau pasimokyti ar dirbti ilgiau, tačiau jei nuolat tenka pasilikti viršvalandžius, namo parsinešti papildomų darbų, tikėtina, kad iš artimųjų sulauksite neigiamos reakcijos.

Nemėgstamas darbas gali būti žalingas tiek karjerai, tiek sveikatai ir bendravimui su šeima. Jeigu bandydami pagerinti bet kokią situaciją, išspręsti problemas, atsiduriate aklavietėje ir nematote jokių pagerėjimo ženklų, tuomet tai gali būti paskata žengti naują žingsnį į priekį ir judėti toliau. 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos