Vaikų darželiai: ar daromas verslas iš vaikų priežiūros?
Publikavimo data: 2014-03-22
Jei vaikas nesunkiai pripranta prie svetimų žmonių, geriausia jam būtų lankyti vaikų darželį. Čia išsiplečia mažylį supančio pasaulio ribos, kasdien vis didėja jo patirtis, bendravimo įgūdžiai. Vaikų darželiai neša naudą todėl, kad vaikas kiekvieną dieną stebi kitus, bendrauja, žaidžia su bendraamžiais, užsiima nauja ir įdomia veikla, mokosi, kaip pasielgti nepatirtose situacijose. Čia jis išmoksta išklausyti kitus, toleruoti bendraamžių elgesį, spręsti konfliktus. Taip mažylis įgauna daug naujų įgūdžių, socialinės patirties, per praktiką susiduria su priimtinomis elgesio normomis ir moralinėmis vertybėmis. Žaisdamas su kitais, jis išmoksta laikytis taisyklių, bendradarbiauja, tobulina kalbą, lavina protą, vaizduotę.
Visi vaikų darželiai turi specialias ugdymo programas, kurios pagal mažųjų amžių yra pritaikomos tam tikrai grupei. Darželyje vaikai mokomi aiškiai, išraiškingai kalbėti, reikšti mintis, pasakoti, skaičiuoti, piešti. Jie ruošiasi įvairioms šventėms, mokosi dainelių, eilėraščių. Kiekvieną dieną vyksta teminiai užsiėmimai, sportuojama. Ir tai jie daro visi kartu, todėl iš darželio vaikas grįžta pilnas įspūdžių, linksmas, besišypsantis.
Vaikų darželiai į savo darbuotojų gretas turi priimti tik profesionalus. Neužtenka, kad auklėtoja labai mylėtų vaikus, mokėtų su jais bendrauti. Visgi jos privalo turėti ir ikimokyklinio ugdymo pedagogo išsilavinimą. Jos savo patarimais, nurodymais, taisyklėmis sukuria grupėje discipliną, moko atsakomybės, moralinių normų. Nuo auklėtojų priklauso ne tik vaiko ugdymas, bet ir priežiūra, psichologinė būsena, saugumo jausmas. Labai dažnai tėvai, atėję užrašyti vaiko į darželį, visų pirma išsiaiškina, kokios auklėtojos bendraus su jų mažyliu. Tai visiškai pateisinama, nes vaiką paliekant visą diena su svetimais žmonėmis tėvams neramu, ar tinkamai auklėtojos pasirūpins mažylius, ar jis neverks, jausis saugiai. Prieš pradedant leisti vaiką į darželį yra galimybė tėvams su mažyliu ateiti į grupę, pasižiūrėti, kaip auklėtoja užmezga kontaktą su vaiku, ar jį sudomina, stebėti, kaip vykdomos ugdomosios programėlės. Auklėtoja turi būti vaikams autoritetas, antroji mama ir pirmoji mokytoja, kuri padeda ne tik apsirengti, pavalgyti, bet ir kiekvieną paguodžia, pamoko, pagiria, išklauso.
Didžiausias tėvelių, kurie pradeda leisti vaikutį į darželį, rūpestis – jo sveikata. Yra pastebėta, kad dažniausiai serga tie vaikai, kurie nuolat patiria stresą, kuriems sunku išgyventi išsiskyrimą su tėvais, kurie nepratę bendrauti su kitais vaikais. Rekomenduojama mažylį prie darželio pratinti pamažu – pradžioje pabūti su juo kartu, vėliau palikti pusdieniui.. Ne visi vaikai vienodai prisitaiko darželyje, jie skirtingai bendrauja su bendraamžiais. Kartais tėvai mano, kad vaikas dažnai serga dėl netinkamos priežiūros, esą kol buvo namuose nesirgo. Tačiau nereikia pamiršti, kad ateidamas į vaikų darželį, mažylis patenka į grupę, kolektyvą, prie kurio reikia prisitaikyti, išmokti dalintis, savarankiškai rengtis, užmigti.
Dėl darželyje patirto streso vaikas gali pasidaryti nevalgus, jautrus, irzlus. Žinoma, ligų tikimybė padidėja. Kita vertus neretai pasitaiko labai didelė ir pačių tėvų daroma klaida: jie veda vaikutį į darželį sergantį arba iki galo nepasveikusį, toks mažylis ne tik pats blogai jaučiasi, bet ir gali užkrėsti kitus. Yra ir tokių vaikų, kurių sveikata silpna iš prigimties, juos nuolat kamuoja peršalimo ligos, todėl lankyti darželio tiesiog negali. Daug darželinukų serga peršalimo ligomis, todėl tėvai turėtų pasirūpinti vaiko grūdinimu: reikėtų, kad jis kuo daugiau būti gryname ore, judėtų, sveikai ir reguliariai maitintųsi, vartotų vitaminus.