Taupioji elektros lemputė: išsigelbėjimas ar žala sveikatai?

Publikavimo data: 2014-07-28 Taupioji elektros lemputė: išsigelbėjimas ar žala sveikatai? Pasaulinėje rinkoje elektros energiją taupančios lemputės pasirodė beveik prieš 35 metus. Patvirtinus 2012 m. Europos sąjungos direktyvą iš prekybos buvo išimtos visos kaitrinės lemputės ir didžioji vartotojų ėmė naudoti taupiąsias. Mūsų šalyje jas naudoja apie 80 % gyventojų. Neefektyvių lempučių visiškai bus atsisakyta per ateinančius kelerius metus ir, manoma, kad iki 2020 m. dėl šių priemonių bus sutaupyta tiek elektros energijos, kiek užtektų 11 mln. namų ūkių per metus, o sąskaitos vidutiniškai turėtų sumažėti apie 25 eurus per metus.

Ilgiau tarnauja, mažiau kainuoja
Kokybiškai pagamintos taupiosios lemputės dega apie 8 tūkst. valandų, kai tuo tarpu kaitrinės – ne daugiau kaip 2 tūkst. Kadangi naujosios lemputės elektros energijos sunaudoja maždaug 4 kartus mažiau, tai paskaičiuota, jog didesnė jų kaina atsiperka po 500 valandų. Įprastas namų ūkis mūsų šalyje, kuris per metus sunaudodavo 8–12 kaitrinių lempučių, pakeitęs jas taupiosiomis, per metus sunaudoja 3–5 ir gali sutaupyti net iki 1000 Lt. Jei šios lemputės Lietuvoje būtų maksimaliai išnaudojamos, vien namų ūkiuose per metus būtų galima sutaupyti iki 87,5 mln. litų.
Ne vien Europos sąjungos šalys, bet ir daugelis kitų pasaulio vyriausybių gyventojus skatina naudoti būtent energiją taupančias lemputes, siekiant sutaupyti daug energijos ir užtikrinti gerokai švaresnę aplinką. Pavyzdžiui, Amerikos gynybos departamentas prieš 8 metus pradėjo kampaniją, kuria kiekvienam namų ūkiui buvos siūloma tris 60 W kaitrines lemputes nemokamai pakeisti į tris taupančias energiją. Jei visi JAV namų ūkiai tai būtų padarę, teigiamas poveikis gamtai būtų toks pat kaip panaikinus 3,5 milijono automobilių.
Be didelio efektyvumo taupiosios elektros lemputės yra draugiškos aplinkai. Nors jos ir brangesnės, tačiau tai labai greitai atsiperka, kadangi, jos sunaudoja tik ketvirtadalį ar net penktadalį kaitinamosioms lemputėms reikalingos sunaudojamos energijos.

Turi ir trūkumų
Taupiosios elektros lemputės turi ne vieną privalumą: tai taupumas, efektyvumas, ekologija, tačiau reikėtų paminėti ir kelis jų trūkumus. Greičiausiai visi pastebėjo, kad jos įsižiebia ne iš karto, taigi, patalpoje kurį laiką būna nemaloni prieblanda. Įsižiebimo trukmė dar labiau pailgėja, jeigu patalpoje būna kiek šalčiau. Be to, senstant šioms lemputėms, net iki 30 % sumažėja ir jų skleidžiamos šviesos stiprumas. Jeigu tokia lemputė yra junginėjama dažnai ir labai trumpam laikui, tai jos tarnavimo laikas bus ne ką ilgesnis už paprastos kaitrinės lemputės. Taigi, tokių patalpų, kuriose būnate neilgai, pavyzdžiui, rūsio, vonios ar tualeto, apšviesti taupiosiomis lemputėmis ekonomiškai nenaudinga.
Daugelis žmonių nemėgsta taupiųjų lempučių skleidžiamos balta ir gana blankios šviesos. Jų teigimu, laiką leisti prie kaitrinės lemputės, skleidžiančios jaukią šviesą ir šilumą, yra daug maloniau.
Dar viena aktuali problema yra tokių lempučių utilizavimas. Kadangi jose yra pavojingų medžiagų, lemputes mesti į šiukšlių dėžę kartu su kitomis buitinėmis atliekomis yra draudžiama. O tai  savo ruožtu sudaro keblumų vartotojams.

Ar taupiosios lemputės nekenkia sveikatai?
Pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta kalbų, kad taupiosios elektros lemputės tikrai naudingos ekonomiškai, bet kenkia žmonių sveikatai. Tačiau jeigu jos tikrai būtų pavojingos sveikatai, tai ES nepriimtų sprendimų, stumiančių gyventojus į galimą pavojų.
Labai gajus mitas, kalbant apie taupiąsias lemputes, yra tai, kad lemputei sudužus joje esantis gyvsidabris sukels didelį pavojų žmogaus sveikatai ir gali būti ilgalaikių negalavimų priežastis.  Tačiau iš tikrųjų kiekvienoje energiją taupančioje lemputėje galima rasti ne daugiau kaip 5 mg gyvsidabrio. Žmogaus sveikatai pavojingas gyvsidabrio kiekis yra daugiau nei 100 mg. JAV mokslininkai teigia, kad suvalgius vieną gabalėlį tuno, gaunamas panašus kiekis gyvsidabrio, kaip ir sudužus taupiajai elektros lemputei. To tikrai nereikėtų sureikšminti, juk kiekvieną dieną dauguma žmonių susiduria su gerokai didesniais gyvsidabrio kiekiais, tačiau apie tai nežino. Tam tikrų gyvsidabrio elementų yra tiek paprastame pomidorų ar barbekiu padaže, tiek ir gazuotuose gėrimuose. Tiesiog, jei sudužo taupioji lemputė, reikia atsargiai, vengiant sąlyčio su oda, surinkti šukes ir jas sudėjus į sandarų indą atiduoti perdirbėjams, po to o patalpas būtina gerai išvėdinti.
Egzistuoja dar vienas mitas, jog šių lempučių skleidžiami ultravioletiniai spinduliai yra kenksmingi. Tačiau iš tiesų UV spinduliai yra tik pigių lempučių trūkumas. Jie kartu su šviesa į aplinką gali patekti tuomet, kai lemputės stiklinė dalis nėra pakankamai gerai padengta specialiu liuminoforiniu sluoksniu. Yra tokių gamintojų, kurie iš tikrųjų mėgina sutaupyti žmonių sveikatos sąskaita, tačiau žinomi prekės ženklai itin atsakingai žiūri į kokybinius taupiųjų elektros lempučių parametrus ir problemų dėl UV spindulių tikrai nekyla, todėl labai svarbus yra atsakingai pasirinkti gamintoją.
Taigi, naudojant taupiąsias elektros lemputes geriau reikėtų daugiau pagalvoti ne apie tai, kaip jos kenkia, o apie tai, kaip teisingai pasirūpinti nebeveikiančiomis , kad jos nekenktų aplinkai ir visai gamtai.

Būtinas perdirbimas
Elektros energiją taupančios lemputės savo viduje turi šiek tiek gyvsidabrio, todėl jeigu jas išmesite kartu su kitomis buitinėmis atliekomis, atsiras nemaža tikimybė, jog gyvsidabris pateks į gruntinius vandenis. Taigi, lemputę būtina saugiai utilizuoti aplinkai nekenksmingu būdu. Perdegusias ar nebenaudojamas lemputes reikia atiduoti elektroninių atliekų perdirbėjams į elektros bei elektroninės įrangos surinkimo punktus ar pavojingų atliekų saugojimo aikšteles. Jose, naudojant specialias technologijas, iš lempučių pašalinamas gyvsidabris, o jų stiklas perdirbamas antriniam naudojimui. Kai taupiosios elektros lemputės yra atiduodamos perdirbimui, išvengiama žalos sveikatai bei aplinkai. Šios lemputės tampa tikrai gana pavojingos, jeigu būna išmetamos kartu su kitomis šiukšlėmis. Jei didelis jų kiekis sudužtų sąvartyne, gyvsidabrio sklidimo būtų beveik neįmanoma sustabdyti. Jeigu taupiosios elektros lemputės naudojamos teisingai ir atiduodamos perdirbimui, jos yra saugios ir ekonomiškos.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Elektronikos prekės
Balsavo: 20
Adresas:
Laisvės pr. 71B -62, VILNIUS
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Elektronikos prekės
Įrankiai
Lazeriai
daugiau veiklų >
UAB "GPS partneris" yra oficialus šveicarų kompanijos "GEOMAX" atstovas Lietuvoje. Nuo 2004 metų prekiaujame profesionalia GPS įranga,(...)
VILTESA, UAB Skambinti šiandien
Balsavo: 15
Adresas:
Savanorių pr. 124, Vilnius
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Apšvietimo sistemos
Elektronikos prekės
Elektrotechnikos prekės
daugiau veiklų >
UAB „Viltesa“ – tai patikima, stabili įmonė. Mūsų gero darbo garantas – tai patyrę darbuotojai, stiprūs tiekimo partneriai, lanksti(...)
www.pasromanopaolo.lt
miskinta.lt
www.pasromanopaolo.lt
miskinta.lt