Šeimos verslo perdavimas ateities kartoms: kad nenukentėtų verslas ir santykiai su šeima

Publikavimo data: 2015-08-14 Šeimos verslo perdavimas ateities kartoms: kad nenukentėtų verslas ir santykiai su šeima

Šeimos verslasTolesnio savo šeimos verslo plėtojimo perdavimas vaikams yra vienas rimčiausių šeimos sprendimų. Šis perėjimo laikotarpis pareikalauja itin daug pastangų, gebėjimo darniai dirbti komandoje, net ir sudėtingomis situacijomis, ir dažnai yra lydimas daugybės iššūkių bei nesėkmingų momentų. Norint išvengti kai kurių galimų nesėkmių, verslo sutrikdymo, būtina iš anksto planuoti laiką, kai vaikai perims visą vykdomą veiklą. Kuo daugiau darbo įdėsite pasiruošimui, tuo šis perėjimo procesas vyks sklandžiau. Ką reikėtų numatyti iš anksto, jog nenukentėtų ne tik Jūsų verslas, bet ir santykiai su vaikais?

Išsiaiškinkite vaikų norus

Plėtojant šeimos verslą dažnai tenka atsisakyti daugybės kitų savo pomėgių, galimybių, kadangi šiai veiklai, tikėtina, paskiriamos ir paaukojamos ištisos dienos bei kai kurių naktų miegas, pamirštant net savaitgalius. Jums tai ypatingai svarbu, todėl norisi, kad kažkada, nusprendus pasitraukti, kas nors iš artimųjų perimtų daugybės triūso pareikalavusios veiklos vykdymą toliau. Tačiau pirmiausia reikia rimtai pasikalbėti su vaikais, sūnėnais ar dukterėčiomis, išsiaiškinti, ar jiems ši veikla yra tokia pat artima, patinkanti, neprimetama per prievartą.

Svarbu žinoti, kaip vaikai įsivaizduoja projektą ateityje, kaip jį plėtotų, kas būtų atsakingas už tam tikras veiklos sritis. Taip pat verta pasikliauti ir savo nuomone, juk niekas taip gerai nepažįsta vaikų, kaip jų tėvai. Apsvarstykite kiekvienos atžalos galimybę tapti įmonės savininku, jeigu ateityje pavyktų sėkmingai išplėtoti šeimos verslą. Sau galima užduoti keletą klausimų: kaip vaikai priima verslo idėją; ar turi vadovavimui reikalingų savybių; kaip jie vertina darbą viršvalandžiais, toli nuo namų; ar gebės tinkamai valdyti kritinius momentus bendraujant su klientais, verslo partneriais. Jei turite daugiau negu vieną įpėdinį, atsižvelgdami į jų nuomones, paskirstykite pareigas. Čia prireiks Jūsų diplomatinių sugebėjimų, jog nė vienas nesijaustų nuskriaustas ar nusivylęs.

Įtraukite pamažu

Plėtojant veiklą ir tikintis, jog vaikai ją tęs toliau, būtina atžalas nuo pat pradžių įtraukti į savo veiklą. Jie turi matyti, kaip ir kodėl viskas vyksta, jog atėjus jų laikui, gebėtų savarankiškai priimti sprendimus. Svarbu, jog iki verslo perėmimo, jie jau žinotų viską, kas susiję su įmone. Dažnai tėvai bando nesėkmes, problemas spręsti vieni, vaikams nepranešdami, nenorėdami jų be pagrindo jaudinti. Deja, šiuo atveju tai ne pats geriausias sprendimas. Vaikai turi matyti, jog ne visada verslas sekasi tik gerai, bet būna ir blogesnių momentų, kurie kažkada praeina.

Vaikus į verslą po truputį įtraukti reikėtų jau nuo jų vaikystės ar vėliau, jei verslą pradedate, kai atžalos jau paaugusios. Iš pradžių jiems reikėtų patikėti ne tokias svarbias pareigas, tačiau ir ne per lengvas, nes vaikas gali pasijusti neįvertintas. Taip galima nuslopinti jo norą toliau stengtis. Ilgainiui jam skirkite daugiau atsakingų pareigų, kurias pajėgs atlikti vienas ar su Jūsų pagalba.

Išmokite pasitikėti

Dažnai tėvai mano, jog daugelį dalykų žino ir gali atlikti daug geriau nei jų vaikai. Jei jie jau suaugo, tikėtina, kad sugebės priimti reikiamus sprendimus, nenuskriaudžiant savęs, juk jie mokėsi iš geriausio tėvų pavyzdžio. Patarti galite visada, bet nereikėtų per daug reikalauti, ką kiekvienu, net ir smulkmenišku, atveju daryti. Todėl negadinkite nuotaikos ir sveikatos tiek sau, tiek vaikams, geriau raskite kitų mėgstamų užsiėmimų, vykite į kelionę.

Prieš palikdami viską vaikų žinioje, galite jiems parašyti atmintinę, priminimą apie privalomus darbus, patarimus, numerius, kuriais galima paskambinti iškilus keblumams, tačiau nuolat neskambinkite ir netikrinkite. Patikėkite, vaikai, kaip ir Jūs, visomis jėgomis stengsis susidoroti su atsiradusiais nesklandumais, o jei kils klausimų ar problemų, labai tikėtina, jog patys klaus Jūsų patarimų. Be baimės galite išvykti ne kelioms savaitėms, o mėnesio ar metų laikotarpiui, ir jei jūs padarėte teisingus sprendimus, vaikus išmokėte visko, ką žinote, kai grįšite rasite sėkmingai plėtojamą verslą. Žinoma, pasitikėti vaikais ir tikėti jų sėkme labai svarbu, tačiau reikėtų apsvarstyti ir rizikos tikimybę. Todėl iš karto nereikėtų visos finansinės atsakomybės perleisti vaikams, geriau kas mėnesį skirti iki šiol reikiamą pinigų sumą verslo vystymui, o visą kitą finansinę atsakomybę ir turtą palikti savo žinioje.

Apie pasikeitimus praneškite darbuotojams ir verslo partneriams

Nesvarbu valdote didelę ar smulkaus verslo įmonę, apie vadovybės pasikeitimus darbuotojus reikėtų informuoti ne paskutinėmis dienomis. Tokiu atveju jie jaus nerimą, nežinią, neužtikrintumą dėl ateities, kas įtakos jų darbo kokybę. O šiuo metu Jums to tikrai nereikia. Geriau darbuotojus iš anksto supažindinti su nauju vadovu (-ais), kad šie atėjus laikui dirbtų, kaip dirbę, nesibaimindami galimų pokyčių. Jei atsiranda darbuotojų, kurie priešinasi ir nepalaiko tokio Jūsų sprendimo, galbūt pats laikas rasti ir į darbą priimti naujų žmonių? Šių atranką galima patikėti įpėdiniams, kurie patys suburs dalelę savo komandos. Iš anksto apie pasikeitimus būtina pranešti verslo partneriams, investuotojams. Taip pat nepamirškite klientų, juk tikėtina, kad ilgai dirbus su tam tikru jų ratu, jis ir toliau išliks pagrindiniu Jūsų įmonės augimo veiksniu.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos
Balsavo: 7
Adresas:
Dariaus ir Girėno g. 21, KLAIPĖDA
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Biuro technika ir įranga
Buhalterinė apskaita
IT paslaugos
daugiau veiklų >
Kompiuterių, nešiojamų kompiuterių, serverių ir kitos kompiuterinės įrangos pardavimas, priežiūra, remontas, kompiuterinės programos ir(...)
www.gpspartneris.lt
www.adordinem.lt
www.gpspartneris.lt
www.adordinem.lt