Profesijos keitimas: ar esate tam pasiruošęs? Nuo ko viską pradėti?

Publikavimo data: 2015-07-30 Profesijos keitimas: ar esate tam pasiruošęs? Nuo ko viską pradėti?

profesijos keitimasDaugybė specialistų atsiduria profesinėje kryžkelėje, kai svarsto apie galimybę likti esamame darbe arba ieškoti naujų karjeros galimybių. Yra daug priežasčių, kodėl taip nusprendžiama, vieni ieško geresnių perspektyvų, nori pagerinti gyvenimo sąlygas, o kiti tiesiog nemėgsta ilgai užsibūti vienoje vietoje ir siekia daug ką išbandyti. Nesvarbu, kas paskatina žmogų keisti savo dabartinę profesiją, visada stenkitės numatyti tiek trumpus, skirtus artimiausiam laikotarpiui, tiek ilgalaikius gyvenimo ir darbo planus. Jei svarstote apie galimybę keisti profesiją, pasinaudokite šiaip patarimais.  

Atraskite save, nuolat mokykitės ir tobulėkite

Pirmiausia skirkite laiko ir apmąstykite, kodėl norite keisti dabartinę profesiją. Prieš palikdamas senąjį darbą, įsitikinkite, ar tikrai ši sritis Jums netinkama. Daug metų dirbant tą patį darbą, jis išties gali labai pabosti, ir atrodyti, jog ši profesija visiškai Jums nepriimtina. Tačiau galbūt tereikia pakeisti darbą, aplinką, pasirinkti šiek tiek kitą sritį, kurioje puikiai pritaikysite visas įgytas žinias ir savo profesiją atrasite naujai. Jei abejojate, atlikite psichologų sukurtų savęs pažinimo testų. Jei jau tikrai apsisprendėte, pabandykite aiškiai susidėlioti, kas netenkino ar nuvylė Jūsų dabartiniame darbe. Jaučiatės išsisėmęs? Manote, kad šiame darbe pateikiamos užduotys neatitinka Jūsų įgūdžių, stabdo tobulėjimą? Esate nepakankamai įvertintas savo įdedamų pastangų ir finansų požiūriu? Tiksliai supratę, kas dabartiniame darbe Jums nepatinka ar nuvilia, lengviau žinosite, ko ieškoti ir į ką atkreipti dėmesį renkantis kitą profesiją.  

Nusprendus persikvalifikuoti į visiškai priešingą sritį, kurioje turite mažai patirties arba iki šiol nebuvote su ja susidūręs, stenkitės pasiruošti kuo geriau. Nuolat dalyvaukite seminaruose, grupiniuose užsiėmimuose, savanorystės veikloje, bendraukite su toje srityje besisukančiais žmonėmis. Jei pagal vieną profesiją dirbote visą gyvenimą ir kitokios patirties neturite, reikia suprasti, jog gali tekti žengti drastišką žingsnį atgal ir viską pradėti iš naujo. Be to, nepamirškite, kad yra daug jaunų tos srities specialistų, tad Jums daugelyje situacijų teks įrodyti, kuo esate už juos geresnis. Jei senoji profesija yra artima naujai, pagalvokite, kaip kai kuriose situacijose galite tuo pasinaudoti ir pritaikyti savo žinias, įgūdžius. Nebijokite būti kūrybingas.

Analizuokite rinką, raskite mentorių

Visada buvo ir yra žmonių, kurie profesiją renkasi intuityviai, siekdami savo svajonės, poreikio realizuoti save, visai nekreipiant dėmesio ir nepaisant prastų ekonominių prognozių. Daugumai žmonių atlygis už darbą nėra toks svarbus. Tačiau, turite įvertinti, ar Jūs esate vienas iš jų: ar pasirinkę vieną ar kitą profesiją galėsite oriai gyventi ir išlaikyti šeimą, jei reikia? Ar vėliau tai vėl gi nebus paskata iš naujo persikvalifikuoti?

Nors tai galbūt reikalauja daug narsos, tačiau daug profesionalų prisipažįsta, jog būtent mentorius jiems labai pagelbėjo profesinėje srityje, tiek mokantis naujų dalykų, tiek randant darbą. Mentoriai padeda gilinti žinias, tobulinti įgūdžius, taip pat jų dėka galima susipažinti su daug įtakingų žmonių. Nors mentorius ypač reikalingas jauniems žmonėms, kuriuos nukreiptų tinkama linkme, tačiau jeigu nusprendėte keisti profesiją, šis žmogus gali stumtelėti Jus ten, kur reikia. Jis gali padėti rasti geriausias Jūsų savybes ir paskatinti dalyvauti veikloje, kuriai patys manote esą nepasirengę. Vakaruose tai plačiai taikoma patirtis, ir nors Lietuvoje tai nėra labai populiaru, tačiau vis dažniau studentai randa į ką atsiremti tolesniam tobulėjimui. Jei jaučiate, kad mentorius išties nori Jums padėti, neignoruokite jo patarimų.

Sukurkite išskirtinį gyvenimo aprašymą

Darbo paieškos prasideda nuo gyvenimo aprašymo sukūrimo. Jis yra Jūsų vizitinė kortelė, kuria prisistatote būsimiems darbdaviams. Kurdami jį nusiteikite kūrybiškai ir pabandykite pastatyti save į darbdavio vietą, kuris paskelbęs darbo pasiūlymą sulaukia kelių dešimčių ar šimtų kandidatų gyvenimo aprašymų. Atsirinkti išties labai sunku ir dažniausiai įprasti, vienodo šablono gyvenimo aprašymai padedami į šalį. Jeigu turite daug veiklos, nebūtina visko paminėti, geriau įrašyti tą patirtį, kuri siejasi su darbo vieta, į kurią kandidatuojama. Daugelis įmonių pageidauja motyvacinių laiškų. Tad, nepamirškite juose paminėti ne tik geriausių savo savybių, profesinių įgūdžių, bet ir priežasties, kodėl ieškote naujo darbo ir teikiate savo kandidatūrą būtent jiems (galima paminėti, jog siekiate karjeros pokyčių). Taip pat labai svarbu akcentuoti, kuo būsite naudingas šiai įmonei. Kiekvienu atveju, pretenduojant į skirtingas darbo vietas, gyvenimo aprašymą ir motyvacinį laišką reikėtų sukonkretinti. Taip parodysite darbdaviui, jog aiškiai žinote, ko norite, esate rimtas, nes nesimėtote tarp daugybės skirtingų darbo sričių. Ir jokiu būdu nepamirškite bent kelis kartus perskaityti, ką parašėte, ir pataisyti klaidų.

Nors daug žmonių visą gyvenimą dirba ir tobulėja vienoje profesinėje srityje, tačiau kiek yra tokių, kokių nuolat bando atrasti save. Abiem atvejais gaima rasti privalumų ir trūkumų. Ilgai dirbant vieną darbą, rodo, kad esate lojalus, atsakingas, komunikabilus, gebate prisiderinti prie pokyčių, o daug skirtingos patirties turintys asmenys pasižymi drąsa, savęs ieškojimu, tobulėjimo siekimu. Pakeisti darbo vietą visada šiek tiek baugina, tačiau tai gali būti pats geriausias sprendimas Jūsų ateičiai.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos