Pradedančiųjų verslininkų problemos ir jų sprendimo būdai

Publikavimo data: 2014-06-26 Pradedančiųjų verslininkų problemos ir jų sprendimo būdai Daugelis jaunųjų verslininkų susiduria su finansiniais ir emociniais sunkumais, trukdančiais siekti užsibrėžtų tikslų ir komercinės sėkmės. Šiuo metu itin daug problemų kyla dėl finansavimo galimybių trūkumo, be to, rimtų kliūčių kelia ir kompetetingų darbuotojų stoka bei pačių verslininkų ribotos žinios viename ar kitame verslo sektoriuje. Ne paslaptis, kad daugelį sunkumų sukelia ir psichologiniai barjerai.

 

Finansavimas

Nuo galimybės gauti verslo plėtrai skirtas paskolas tiesiogiai priklauso naujai sukurtų įmonių ateitis. Be to, Europos rinka vis dar neturi vieningos ir pažangios sistemos, leidžiančios plėtoti verslą už valstybės ribų – atskirose šalyse egzistuoja tam tikri barjerai, kuriuos peržengti sugeba ne kiekvienas. Daug problemų kelia ir brangi darbo jėga – kvalifikuotų specialistų trūksta visose Europos Sąjungos šalyse, ypač jei konkrečiai sričiai reikalinga didesnė darbuotojų grupė.

Finansavimą gauna įmonės, gebančios įrodyti, kad jų kuriamas produktas ar teikiama paslauga yra pelninga – investuotojai visuomet norės matyti realų pinigų srautą. Siekdami išlikti, verslininkai privalo būti kūrybingi – gal dalį lėšų galima gauti ir iš klientų arba tiekėjų? Itin populiarus modelis – suburti komandą, tikinčią verslo idėjos ateitimi ir pasiryžusią tam tikrą laikotarpį dirbti už minimalų atlygį.

Pradedantieji verslininkai, norintys pritraukti investicinį kapitalą, visų pirma privalo išanalizuoti savo idėją ir objektyviai įvertinti, ar šis sprendimas iš tiesų yra finansiškai naudingas. Jei jūsų verslas orientuotas į smulkias paslaugas, apie rimtas veiklos apimtis ar verslui palankias investicijas turbūt nereikėtų net svajoti. Be to, reikėtų objektyviai įvertinti suburtos komandos kompetenciją. Tinkama komanda padės pritraukti finansuotojų dėmesį. Deja, vieno žmogaus plėtojamas verslas kelia itin daug klausimų ir abejonių. Nepamirškite, kad vienas svarbiausių verslo vertinimo faktorių yra realių perspektyvų galimybė. Jūsų idėja privalo dominti pirkėją ne tik dabar, bet ir po penkerių veiklos metų. Trumpalaikis verslas niekuomet nesulauks investuotojų dėmesio.

 

Darbo santykiai

Itin rimtų problemų kyla dėl prastai reguliuojamų darbo santykių. Nors beveik pusė naujai besikuriančių įmonių steigia profesines sąjungas, vis dėlto didžioji jų dalis yra neaktyvios. Tai reiškia, kad pagrindinis profesinių sąjungų tikslas – gerinti darbo sąlygas – lieka neįgyvendintas. Šiuo metu didžiąją konfliktinių situacijų dalį sudaro problemos dėl darbo grafiko, pvz., viršvalandžių būtinybės ar atostogų suteikimo. Siekiant išvengti minėtųjų sunkumų, būtina iš naujo persvarstyti bendradarbiavimo ir kolegiškumo sąvokas. Tik aktyvios ir realius tikslus keliančios profesinės sąjungos sugebės apibrėžti ir įteisinti abipusiškai naudingus darbdavio ir darbuotojo santykius.

 

Psichologiniai sunkumai

Kalbėdami apie sėkmingą verslininką, įsivaizduojame laimingą ir savimi pasitikintį žmogų, važinėjantį prabangiu automobiliu, besimėgaujantį dėmesiu ir geriantį šampaną. Pradėdami individualų verslą panašiais vaizdiniais formuojame ir savo ateities viziją. Deja, itin dažnai realybė priverčia nusivilti. Jei norite džiaugtis komercine sėkme, privalote daug ir sunkiai dirbti, t. y. turite susikurti tikslus ir kryptingai jų siekti, tačiau nuolatinės pastangos ir aktyvi kova už būvį nulemia priešingą rezultatą – jaunas žmogus persidirba ir išsenka. Verslininkai, nesugebantys paskirstyti darbų, gali susirgti sunkia depresijos forma.

Pirmas signalas, perspėjantis apie rimtas problemas, yra sumažėjęs dėmesys šeimai. Jei nebeturite laiko artimiems žmonėms, vadinasi dirbate per daug. Dažniausiai čia pat seka ir miego sutrikimo problemos, kurios netrukus perauga į psichosomatinius sutrikimus, kuomet stresas ir emocinės problemos materializuojasi fiziniame lygmenyje, pvz., padidėjusiu širdies plakimu, opalige ar hipertonija. Jei norite išvengti itin liūdnų pasekmių, privalote skirstyti darbus ir atsakomybę. Išsikelkite realius tikslus – jūsų lūkesčiai privalo atitikti galimybes. Kitas svarbus žingsnis – išmokti ilsėtis. Apsibrėžkite ribas, kiek galite dirbti. Neeikvokite laisvalaikio darbui. Be to, protinį darbą reguliariai keiskite fizine veikla ir atvirkščiai. Jei darbe devynias valandas praleidžiate prie kompiuterio, tuomet laisvu laiku eikite pabėgioti. Jei didžiąją dienos dalį užsiimate fizine veikla, tuomet raskite laiko knygos skaitymui ar muzikavimui.

Itin daug problemų kyla dėl mūsų pačių požiūrio į verslą ir stresą jame. Atlikta apklausa patvirtino, kad dauguma Lietuvos darbuotojų yra įsitikinę, jog stresas yra visiškai įprastas reiškinys, kuriam neverta skirti didesnio dėmesio. Tačiau toks požiūris yra klaidingas – kurdami sėkmingą verslą, privalote diegti ir stresą mažinančias priemones, kadangi emocinių problemų turintys darbuotojai nesugeba dirbti visu pajėgumu. Didžiausias stresas patiriamas tuomet, kai pavaldiniams keliami per aukšti reikalavimai arba santykiai su bendradarbiais yra itin prasti. Toks darbuotojas nesugeba susikurti tinkamos ir perspektyvios darbo metodikos, todėl kyla rimta rizika ir visos įmonės sėkmingai veiklai.

 

Iššūkių bijoti nereikėtų

Jaunam žmogui, tikinčiam savo idėja ir atkakliai siekiančiam verslo aukštumų, iššūkių bijoti nereikėtų. Jei tikite verslo plėtra, bendradarbiaukite su užsienio valstybėmis. Žinoma, susirasti patikimų partnerių už šalies ribų gali būti gana sunku, tačiau rankų nuleisti nereikėtų. Visų pirma įvertinkite Lietuvos geografinę padėtį – ji, kaip ir kitos Baltijos valstybės, yra ekonomiškai patrauklus tiltas, jungiantis Vakarus ir Rytų Europą. Ieškant patikimo partnerio jūsų neturėtų stabdyti ir tokie barjerai kaip užsienio kalba. Nepamirškite, kad žmogus, nusprendęs imtis savo verslo, privalo būti ne tik išradingas, bet ir atkaklus. Be to, aplinkinius jis turi žavėti savo vidine energija ir neabejotinomis lyderio savybėmis. Daugelis bankų ir investuotojų sutiks paremti jūsų idėją, jei pamatys, kad turite viską, ko reikės sėkmingo verslo plėtojimui.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos