Pirma diena darbe: ką naudinga žinoti darbdaviui ir darbuotojui?

Publikavimo data: 2016-02-04 Pirma diena darbe: ką naudinga žinoti darbdaviui ir darbuotojui?

pirma diena darbePirma diena naujame darbe yra kupina netikėtumų, staigmenų, nerimo. Susipažįstama su kolektyvu, aplinka, naujomis pareigomis. Pradedančiam darbuotojui išties tenka nemažas emocinis, o kartais ir fizinis krūvis. Visi šie veiksniai siejasi tarpusavyje, suformuodami naujoko nuomonę bei palikdami tam tikrus prisiminimus.

Žinome, jog pirmasis įspūdis yra labai svarbus. Tačiau tai turi būti aktualu ne tik naujam darbuotojui, siekiančiam parodyti kuo geresnius darbo rezultatus, bet ir darbdaviui, priėmusiam naująjį žmogų. Jei darbuotojas sutiko prisijungti į Jūsų komandą, tikėtina, kad įmonė per darbo pokalbį jam paliko išties gerą įspūdį. Taigi, kaip komandai nesugadinti šio įspūdžio pirmąją darbo dieną? Ir kaip elgtis esant darbuotojo pozicijoje, jog diena būtų sėkminga?  

Komanda - pasiruošti! 

Norint, jog darbuotojas pirmąją dieną jaustųsi gerai, prie gero pirmojo įspūdžio kūrimo turi prisidėti visa ar susijusi dalis komandos. Jei kolektyvas didelis, tikėtina, jog naujojo darbuotojo keliai nesusitiks su visais, todėl į pasiruošimą įtraukiamas tam tikras skyrius ar keli. Ką turi padaryti dabdavys ir jo komanda, priimant naują žmogų? 

  • Darbo vieta. Prieš atvykstant naujam darbuotojui, įmonė turi pasirūpinti tinkamu jo darbo vietos paruošimu ir pasirūpinti darbui reikalingais prietaisais, daiktais, įrankiais, kanceliarinėmis priemonėmis ir pan., atsižvelgiant į darbo pobūdį. Jei darbuotojas atvyksta, o vieta neparuošta, tikėtina, kad jis jausis nejaukiai ir nelauktai.
  • pirma diena darbe patarimaiSusipažinimas su įmone. Atvykusiam darbuotojui turi būti aprodytos įmonės patalpos, net jei jos nedidelės. Taip pat reikia supažindinti su kolegomis, jų funkcijomis. Jei įmonė didelė, darbuotojas tikrai neatsimins visų kolegų, todėl naudinga iš pradžių susitikti su tam tikrų skyrių, grupių darbuotojais, su kuriais dažniausiai teks bendradarbiauti.
  • Darbo pradžia. Pirmą dieną nepatartina darbuotojui paskirti daugybės ar itin sudėtingų užduočių, geriau pradėti nuo smulkių, konkrečių. Iš pradžių derėtų apibūdinti pareigas, ko tikimasi iš darbuotojo. Nors tai dažniausiai aptariama per darbo pokalbį, tačiau pirmąją dieną viską įvardinti reikėtų konkrečiai. Taip darbuotojas žino, ko tikėtis ir pradeda savo kelionę nuo mažų žingsnelių.
  • Pagalba. Kai kuriais atvejais naudinga susitarti ir paskirti žmogų, kuris pirmomis dienomis ar ilgesnį laikotarpį galėtų padėti naujam darbuotojui. Tai nereiškia, jog jis turi nuolat šalia jo būti, tačiau naudinga, jei naujokas žinos, kur kreiptis, kai reikės pagalbos. Juk pradėjus dirbti net ir nedidelės užduotys, su kuriomis susiduriame pirmą kartą, iš pradžių gali atrodyti neįveikiamos, dėl ko nukenčia tolesnė darbų seka.
  • Grįžtamasis ryšys. Darbo dienos pabaigoje pravartu darbuotojo pasidomėti, kaip praėjo ši diena, kaip sekėsi, ar turi kokių nors klausimų, galbūt kažkas neramina ar domina apie tolesnius darbus. Taip pat verta apžvelgti ateinančios dienos tikslus, užduotis. Dalyvavimas procese ir juo domėjimasis padės pasiekti daug geresnių darbo rezultatų.

Kaip pasiruošti darbuotojui?

Kadangi kiekvienas esame individualus, su savo charakteriu, todėl labai skiriasi jau vien tai, kaip mes vertiname patį darbą, koks mūsų požiūris į šį. Pirmąją dieną taip pat ateiname su tam tikra nuomone, todėl nežarstysite patarimų, koks būtų geras ar blogas darbuotojas, o pateiksime naudingų patarimų, kaip geriau jaustis prisijungus prie naujo kolektyvo.

  • Išsimiegokite. Net ir dirbant kolektyve, kurį gerai pažįstate, prieš darbo dieną nepatartina švęsti, o ypač kalbant apie naujas pareigas, žmones. Nors žinia apie priėmimą į darbą gali būti labai džiuginanti ir manoma, jog vakarėlio požymių nesijaus, tačiau rizikuoti neverta. Nepailsėjus bus galima įžvelgti Jūsų nuovargį, nebūsite toks energingas, koks galėtumėte būti, nuovargis trukdys susikaupti ir susikoncentruoti.. Pirma diena darbe: ką naudinga žinoti darbdaviui ir darbuotojui?Jau nekalbant apie svaiginančių medžiagų vartojimą, kurių poveikis trukdys jaustis gerai ir žvaliai, priimti informaciją, kurios tą dieną būna išties nemažai. Vietoje to, pasistenkite išsimiegoti ir puikios sveikatos keliaukite susipažinti su nauja veikla ir žmonėmis, kurie tądien, be abejo, norės Jumis pasidomėti.
  • Pasirinkite tinkamą aprangą ir pasirūpinkite reikalingomis priemonėmis. Mūsų išvaizda apie mus nemažai išduoda. Dėl to pravartu atrodyti tvarkingai ir atsižvelgiant į darbo pobūdį. Drabužių sureikšminti nereikėtų, svarbiausia, jog jie leistų gerai jaustis ir mūsų nevaržytų. Juk kai gerai atrodome ir pasitikime savimi, galime padaryti daug daugiau ir kokybiškiau, tiesa? Taip pat nepamirškite savo užrašų knygelės, tam tikrų dokumentų ar kitų Jums reikalingų daiktų, kuriuos atsinešti paprašė darbdavys.
  • Apgalvokite ateinančios dienos planą. Iš vakaro suplanuokite ne tik numanomą dienos scenarijų, bet ir ryto veiksmus. Pagal tai apgalvokite, kiek laiko reikės pasiruošimui. Tai naudinga, jog viską suspėtume. Šiukštu nevėluokite pirmąją dieną į darbą, todėl geriau iš namų išvykite anksčiau,
  • Būkite savimi. Kiekvienas esame individualus, su savo charakteriu ir elgesio ypatumais. Todėl jei Jus priėmė į darbą elkitės įprastai, kadangi galbūt būtent Jūsų asmenybės savybės yra geriausiai tinkamos darbui ir sužavėjo darbdavį. Be abejo, atminkite, kur esate, todėl ne tik pirmąją dieną, bet ir toliau dirbant būkite laisvas tiek, kiek nevaržytumėte ir nepriverstumėte blogai jaustis aplinkinių.   

Gal pirmoji diena ir nėra itin produktyvi, nevertinama labai griežtai, tačiau padeda pažinti įmonės vidų, formuoti darbuotojo santykį su kolegomis, požiūrį į darbą. Nuo pirmos dienos iš dalies priklauso, kokios tolesnės nuotaikos lydės naująjį darbuotoją šioje aplinkoje. Tad tiek jis pats, tiek įmonės darbuotojai turi prisidėti prie sėkmingesnių rezultatų. 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos