Pagrindinės sėkmingo darbo pokalbio taisyklės

Publikavimo data: 2014-03-22 Pagrindinės sėkmingo darbo pokalbio taisyklės Siekdami įsidarbinti svajonių įmonėje, darbdavio dėmesį bandome patraukti pačiais įvairiausias būdais. Turime išsiųsti tinkamai paruoštą gyvenimo aprašymą ir nepriekaištingai elgtis darbo pokalbio metu: greitai reaguoti į darbdavio klausimus ir pastabas, logiškai argumentuoti atsakymus, būti mandagūs bei korektiški ir patraukti darbdavio dėmesį išskirtinėmis charakterio savybėmis.

 

Kaip pasiruošti darbo pokalbiui?

Darbo pokalbis gali trukti nuo kelių minučių iki kelių valandų, o jūs turite būti pasirengę bet kokiam klausimui. Prieš atvykdami į pokalbį, pasistenkite kiek įmanoma daugiau sužinoti ne tik apie įmonę, kurioje ketinate darbintis, bet ir apie jums siūlomą poziciją. Pabandykite išanalizuoti savo darbo patirtį ir atrasti tai, kas atitinka naujosios pozicijos reikalavimus.

Parepetuokite namuose – atsakykite į visus klausimus, kuriuos jums gali užduoti darbdavys. Žinoma, visko numatyti nepavyks, bet dažniausiai užduodamų klausimų (pvz., kodėl norite keisti darbo vietą? Ko tikitės iš naujųjų savo pareigų?) greičiausiai vis tiek sulauksite. Jei bus lengviau, susirašykite visus atsakymus ant lapo – galėsite juos dar kartą perskaityti prieš vykdami į pokalbį. Bendraudami su darbdaviu, stenkitės atsipalaiduoti. Neturėtumėte į klausimus atsakyti vien tik „taip“ arba „ne“, kadangi jums nepavyks sudaryti patrauklaus darbuotojo įspūdžio. Kalbėdami su būsimu viršininku stenkitės palaikyti akių kontaktą. Žinoma, pernelyg spoksoti taip pat nederėtų, tačiau žvilgsniu jūs parodote, kad jus domina tai, ką darbdavys sako – pasistenkite nesidairyti aplinkui ar sėdėti nuleidę akis. Darbo pokalbio imitaciją galite sukurti su artimu draugu – paprašykite, kad jis apsimestų darbdaviu ir jus pakalbintų.

Darbo pokalbyje turėtumėte paskatinti būsimą darbdavį pasidalinti informacija apie įmonę, todėl sugalvokite kelis klausimus, kuriuos, pasitaikius tinkamai progai, galėsite užduoti – taip parodysite susidomėjimą įmonės veikla. Galite klausti, kodėl jums siūloma darbo pozicija šiuo metu yra laisva arba kokie yra artimiausi planai, susiję su šia pozicija (galbūt jus turėtumėte daryti kažką kitaip, nei darbuotojas, buvęs prieš jus). Nors jums svarbiausia išsiaiškinti siūlomas darbo sąlygas ir atlyginimą, tačiau neturėtumėte pamiršti dėmesio įmonei – pasidomėkite artimiausiais įmonės veiklos planais ir pan. Atsisveikindami, paklauskite, kada būtų galima tikėtis darbdavio sprendimo.


Kaip sukurti teigiamą įspūdį?

Pirmo susitikimo metu didžiulį vaidmenį atlieka išvaizda, todėl vykdami į darbo pokalbį pasirinkite tam tinkamą aprangą. Jei esate moteris, pagalvokite ir apie savo makiažą bei šukuoseną. Mes turime atrodyti taip, kad mūsų išvaizda atitiktų mūsų žodžius. Niekuomet nesuklysite pasirinkę paprastą ir dalykišką aprangą, su kuria sudarysite rimto ir savimi pasitikinčio žmogaus įspūdį.

Niekuomet nevėluokite į darbo pokalbį. Geriau ateiti šiek tiek anksčiau negu vėliau. Tiesa, jei nuspręsite pasirodyti keliomis valandomis anksčiau, darbdavio turbūt nesužavėsite. Susitikę su būsimu viršininku, pasisveikinkite, tačiau netieskite rankos (palaukite, kol darbdavys ją išties jums), taip parodysite, kad gerbiate darbdavio autoritetą. Be to, ranką turėtumėte spausti tokia pačia jėga, kurią naudoja aukštesnes pareigas užimantis žmogus. šypsokitės ir pasistenkite pasitikėti savimi – nepamirškite, kad kūno kalba per kelias minutes gali pasakyti daugiau nei kelios valandos pokalbio.

Įėję į kabinetą palaukite, kol jums bus pasiūlyta atsisėsti. Atsisėdę laikykitės tinkamos laikysenos: sėdėkite ištiesę nugarą, nesikūprinkite. Pokalbio metu būkite išjungę mobilųjį telefoną.   Atsisveikindami paspauskite ranką ir ramiai išeikite. Nebijokite dar kartą atsisukti ir nusišypsoti – taip paliksite tinkamą prisiminimą apie save.


Dažniausiai užduodami klausimai

Pokalbio pradžioje dažniausiai užduodamas klausimas skamba maždaug taip: „papasakokite, prašau, apie save“. Atsakydami į šį klausimą neišsiplėskite ir trumpai pristatykite savo išsilavinimą bei darbo patirtį. Galite trumpai paminėti tam tikrus pomėgius, tačiau jie turėtų sietis su jums siūloma pozicija.

Greičiausiai jūsų paklaus, ką esate girdėję apie įmonę, kurioje bandote darbintis. Turite atsakyti taip, kad darbdaviui būtų aišku, jog apie įmonę (ir jums siūlomą poziciją) esate pasidomėjęs ir galite diskutuoti apie jos produktus, prekes ar paslaugas. Tiesa, neturėtume perdėtai liaupsinti įmonės – pasakykite, kuo, jūsų nuomone, ši įmonė išsiskiria iš kitų ir kodėl norėtumėte čia dirbti. Be to, kalbėdami apie tai, kodėl norėtumėte dirbti šioje įmonėje, turėtumėte paminėti ir kodėl šiai kompanijai jūs esate reikalingas, pvz., gal jūs turite tam tikrų gebėjimų ir žinių, kurių įmonei trūksta. Darbdavys greičiausiai jūsų klaus, ko iš šios įmonės (ir konkrečios darbo pozicijos) tikitės. Atsakydami į šį klausimą atsižvelkite į kompanijos galimybes. Jūsų atsakymas turėtų būti orientuotas ne į asmeninius poreikius, o į visos įmonės prioritetus.

Vienas dažniausių pokalbio metu užduodamų klausimų yra: „kodėl nusprendėte palikti dabartinę darbovietę?“. Čia turėtumėte kalbėti glaustai ir aiškiai. Pasistenkite išlikti sąžiningi, bet buvusios darbovietės kritikuoti nederėtų. Nepamirškite, kad informacija apie jus visuomet gali būti patikrinta, todėl nemeluokite. Jei iš tiesų darbą keičiate vien dėl to, kad nesutarėte su senuoju kolektyvu, pasakykite, kad jūsų nuomonės išsiskyrė dėl svarbiausių klausimų ir dėl to nusprendėte tobulėti kitoje įmonėje.

Turėtumėte nepasimesti, jei darbdavys jūsų paklaus, kokio atlyginimo tikitės. Jei žinote, kiek maždaug mokama už tas pareigas, į kurias pretenduojate, galite taip ir pasakyti. Jei nenorite iškart atsakyti į šį klausimą, galite paminėti, kad pirmiausia norėtumėte daugiau sužinoti apie jums siūlomą poziciją ir darbus, kuriuos turėsite atlikti. Jei neturite kitos išeities ir privalote įvardyti konkrečią sumą, galite paminėti, kiek uždirbate šiuo metu ir kad naujoje darbovietėje tikitės uždirbti šiek tiek daugiau. Tiesa, perėjimas į naują darbovietę ne visuomet reiškia padidėjusį atlygį. Kalbėdami apie atlygį turėtumėte įtikinti darbdavį, kad jus domina ne siūloma alga, o pats darbas.

Darbo pokalbyje galite išgirsti ir netradicinių klausimų. Pasistenkite nesutrikti ir neišsigąsti – greičiausiai darbdavys tikrina, kaip jus elgiatės stresinėse situacijose, be to, gali būti tikrinamas ir jūsų kūrybiškumas. Atsakyti į tokius klausimus turėtumėte su lengva šypsena ir kiek įmanoma kūrybingiau. Jei darbdavys klausia labai asmeniškų dalykų, pvz., su kuo šiuo metu gyvenate, galite atsakyti, kad tai nesusiję su pozicija, kurią darbdavys jums siūlo ir į šį klausimą jus neatsakysite. Į nepatogius klausimus turėtumėte reaguoti priklausomai nuo situacijos – svarbiausia neišsigąsti ir pasistengti išlaikyti draugišką atmosferą pokalbio kambaryje.


Didžiosios nuodėmės

Kaip jau buvo minėta, niekuomet nevėluokite į darbo pokalbį. Jei situacija susiklostė nepalankiai, pvz., jūs užstrigote nenumatytoje automobilių spūstyje, paskambinkite būsimam darbdaviui ir paaiškinkite situaciją.

Pokalbio metu nemeluokite. Ne vien dėl to, kad visi jūsų duomenys gali būti patikrinti, bet ir dėl to, kad meluodami būsite įsitempę, elgsitės nenatūraliai ir sukelsite įtarimų darbdaviui. Be to, meluodami galite gauti tokią užduotį, su kurią iš tiesų nepajėgsite susitvarkyti (jei melavote dėl savo darbo patirties ir sugebėjimų).

Netylėkite. Jei darbo pokalbio metu bijosite atsakyti į jums pateikiamus klausimus arba neišdrįsite darbdavio paklausti apie jums siūlomą poziciją, greičiausiai liksite be darbo. Nepamirškite, kad šis pokalbis yra dviejų žmonių draugiškas dialogas, o ne jūsų tardymas.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Įdarbinimo firmos