Nuotekų valymo įrenginių reglamentas ir jo reikšmė

Publikavimo data: 2021-12-01 Nuotekų valymo įrenginių reglamentas ir jo reikšmė

Didžioji dauguma Lietuvos gyventojų, ypač miesto teritorijose yra prisijungę prie centrinės nuotekų šalinimo sistemos. Tačiau atokesniuose rajonuose, kaimiškose vietovėse ir ten, kur centriniai nuotekų tinklai nepasiekia, žmonės nuotekas tvarko patys.

Paskutiniais metais vis daugiau dėmesio atkreipiama į ekologiją, švarią aplinką ir švarų vandenį. Deja, į vandens telkinius ir šulinius patenkantis gruntinis vanduo dažnai yra užterštas įvairiais organiniais ir neorganiniais junginiais, vandens kokybė dažnai vertinama kaip netinkama naudoti gėrimui ir maistui. Viena iš priežasčių, kodėl vanduo yra blogos kokybės ir jame aptinkamas per didelis kiekis pavojingų sveikatai azoto ir fosforo junginių, yra būtent netinkamas nuotekų tvarkymas.

Dėl šių priežasčių daug dėmesio pastaraisiais metais kreipta į nuotekų valymo įrenginius, į žmonių švietimą ir informacijos sklaidą. Be to, įsigalėjo daug griežtesnis nuotekų valymo įrenginių reglamentas, turintis užtikrinti, jog nuotekos visuose namų ūkiuose būtų tvarkomos teisingai bei naudojant sertifikuotus įrenginius. Reikia atkreipti dėmesį, kad dalį visuomenės vis dar atbaido nuotekų valymo įrenginių kainos ir neatsižvelgiama, kad taupymas įsigyjant įrenginį vėliau kainuoja brangiau dėl įrangos sutrikimų, priežiūros kaštų, dažnesnio nuotekų išvežimo.

Nuotekų valymo įrenginių reglamentas ir jo reikšmė

Kas yra nuotekų valymo įrenginių reglamentas?

Nuotekų valymo įrenginių reglamentas yra LR Aplinkos ministerijos patvirtintas dokumentas apibrėžiantis reikalavimus nuotekų valymo įrenginiams.

 Vienas svarbiausių punktų yra apie valymo įrenginių CE ženklinimą bei tai, jog naujai montuojami įrenginiai privalo būti sertifikuoti. Valymo įrenginiai yra laikomi statybos produktais, tad jiems privalomas CE ženklinimas. Kas tai yra?

CE ženklinimas privalomas statybos produktams, kuriems taikomas 2011 m. kovo 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentas 305/2011 ir kurie yra skirti Europos Sąjungos bei Europos ekonominės erdvės rinkai. Ir tai galioja neatsižvelgiant, ar statybos produktai pagaminti valstybėse narėse, ar trečiosiose šalyse.

Norint ženklinti prekes CE kokybės ženklu, galintojas turi užsakyti ir atlikti būtinus bandymus akredituotoje laboratorijoje. Taip patvirtinami visi produkto parametrai ir jei jo veikimo kokybė atitinka keliamus standartus, ji gali būti ženklinama CE ženklu ir parduodama visoje Europoje ar už jos ribų bei valymo įrenginiai gali būti diegiami gyvenamųjų namų nuotekoms valyti.

Kitas svarbus punktas, jog nauji nuotekų valymo įrenginiai turi išvalyti fosforo ir azoto junginius. Pastarieji junginiai stipriai kenkia mus supančiai aplinkai ir žmonėms. Pavyzdžiui, fosforo ir azoto perteklius lemia sumažėjusį deguonies kiekį vandenyje, dėl  ko pradeda daugintis dumbliai. Toks vanduo tampa kenksmingas ir jo negalima naudoti.

Siekiant, jog būtų paisoma reglamento, naujos statybos namų pridavimas statybos užbaigimui nėra įmanomas, jei nuotekų valymo įrenginiai nėra sertifikuoti. Senesnės statybos namuose ar seniau įrengtus valymo įrenginius gali patikrinti aplinkosaugininkai ir nustačius, jog įrenginiai neišvalo nuotekų iki reikiamo lygio, yra skiriama bauda. Pardavėjams draudžiama pardavinėti nesertifikuotus gaminius. Siekiama visais įmanomais būdais užtikrinti, jog nuotekos būtų išvalytos ne tik „ant popieriaus“ bet ir realybėje.

Ar reglamentas duoda naudos?

Susirūpinus nuotekomis ir jų valymu bei paskelbus, jog netrukus Lietuvoje neturi likti lauko tualetų ir pradėjus kitus aplinkosauginius projektus, Lietuvoje jau galima matyti rezultatus. Vandens telkinių bei šulinių vanduo yra užterštas mažiau ir vis daugiau šulinių pripažįstami kaip geriamo vandens šaltiniai.

Reglamentai, teisės aktai ar įstatymai tai tik priemonės, tačiau realybėje turime būti patys suinteresuoti rinktis kokybišką produkciją, kuri užtikrintų, jog gyvensime švarioje ir saugioje aplinkoje, o po savęs nepaliksite užteršto vandens ar dirvožemio. Žmonių sąmongumas kartu su tinkamais teisės aktais leidžia sukurti švaresnę ir saugesnę aplinką mums patiems bei ateities kartoms.

 

Straipsnį parengė UAB „Biotechnologijos grupė

 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Valymo įrenginiai
Balsavo: 18
Adresas:
Beržų g. 19, RIEŠĖS K., AVIŽIENIŲ SEN., VILNIAUS R.
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Aplinkos apsauga
Inžineriniai tinklai
Valymo įrenginiai
BIOTECHNOLOGIJOS GRUPĖ BioTornado biologinių nuotekų valymo įrenginių gamintojas. 2020 metais sukurtas ir sertifikuotas, naujausias biologinio(...)
www.gpspartneris.lt
www.mechanizmunuoma.lt
www.gpspartneris.lt
www.mechanizmunuoma.lt