Norite įsidarbinti svajonių įmonėje? Skirkite laiko savo gyvenimo aprašymui
Publikavimo data: 2014-03-22
Visų pirma atsisakykite klaidingos nuomonės, kad jūsų gyvenimo aprašymas tėra šablonas, tinkantis visoms įmonėms. CV turi būti orientuotas į konkrečią darbo vietą. Tai reiškia, kad jūs, kaip būsimas darbuotojas, privalote parodyti, jog žinote, su kokia įmone bendraujate, esate ja susidomėjęs ir išmanote šios įstaigos darbo reikalavimus. Be to, niekuomet nesiųskite CV, kuriame yra palikta rašybos, skyrybos (ar dar blogiau – logikos ir stiliaus) klaidų. Kiekvienas vadovas siekia susirasti sumanų darbuotoją, specialistą, atitinkantį visus reikalavimus, todėl net ir maža klaida jūsų gyvenimo aprašyme gali priversti suabejoti jūsų kompetencija. Daugelis žmonių yra klaidingai įsitikinę, kad būsimas darbdavys į gautus gyvenimo aprašymus žiūri atlaidžiai – nepamirškite, kad atsižvelgiant į šį dokumentą yra atrenkami kandidatai. Stipresnių įmonių vadovai pagalbos kreipiasi į specialistus, kurie jiems padeda įvertinti pretendentų laiškus.
Gyvenimo aprašymo struktūra
Rašydami savo gyvenimo aprašymą, laikykitės tvarkos ir chronologijos (pvz., judėkite nuo nesvarbių faktų link svarbiausių), venkite ilgų aprašymų ir tuščiažodžiavimo – tyrimai rodo, kad daugiausia dėmesio sulaukia tie gyvenimo aprašymai, kurie yra pateikti viename ar dviejuose lapuose. Nepamirškite, kad darbdavys gauna daugybę laiškų, todėl ilgesnis gyvenimo aprašymas gali būti atmestas dar nepradėjus jo skaityti. Jei šį dokumentą pristatote darbdaviui asmeniškai, įsitikinkite, kad jūsų CV yra atspausdintas ant švaraus balto A4 formato popieriaus lapo, nėra suglamžytas ar kitaip praradęs estetinę išvaizdą.
Gyvenimo aprašymas gali būti kuriamas atsižvelgiant į individualius jūsų pageidavimus, todėl nėra nei vieno griežtesnio reglamento, kuris numatytų šio dokumento struktūrą. Vis dėlto, siekiant perteikti svarbiausią informaciją, pagrindinės CV dalys privalo išlikti. Tai yra jūsų vardas ir pavardė, gimimo data, gyvenamoji vieta (jei būsima darbovietė yra toli nuo jūsų gyvenamosios vietos, būtinai paminėkite, kad esate pasiryžęs persikelti), išsilavinimas ir kvalifikacija, darbo patirtis ir įgūdžiai.
Kalbėdami apie savo išsilavinimą, nurodykite ne tik mokymosi įstaigas, bet ir datas, kuomet įgijote vienos ar kitos srities diplomus, pažymas ir atestacijos dokumentus (tradiciškai diplomai surašomi eilės tvarka, pradedant nuo paskutiniojo). Paminėkite ir kvalifikacijos kėlimo kursus, tačiau nerašykite apie tuos, kurių dėl kažkokios priežasties nebaigėte. Be to, neprivalote minėti vidurinės mokyklos, jei jūsų profesinė kvalifikacija yra įgyta kitoje mokymosi įstaigoje. Apibūdindami savo darbo patirtį taip pat privalote laikytis struktūros, t. y., pradėti nuo dabartinės darbovietės ir baigti praeityje dirbtais darbais. Privalote nurodyti ne tik darbo vietas, bet ir savo pareigas. Tiesa, jei jūsų buvusios darbovietės visiškai nesusijusios su pozicija, į kurią kandidatuojate dabar, jų minėti neverta. Kalbėdami apie savo įgūdžius, turėtumėte paminėti tokius dalykus, kaip užsienio kalbų mokėjimas (būtinai nurodykite kalbos mokėjimo lygį), gebėjimas dirbti tam tikromis kompiuterinėmis programomis (įvardykite, kokiomis), vairuotojo pažymėjimo turėjimas (jei turite automobilį, galite nurodyti, ar sutiktumėte jį naudoti darbo reikalams) ir t. t.
Dažniausios klaidos
Viena didžiausių ir dažniausių klaidų – per mažas dėmesys įgytos darbo patirties aprašymui. Neužtenka nurodyti įmonių, kuriose esate dirbę, pavadinimų. Privalote apibrėžti savo darbo pareigas ir pristatyti veiklą, už kurią buvote atsakingi. Pabrėžkite darbo metu įgytus gebėjimus.
Rašydami gyvenimo aprašymą privalote išlikti mandagūs ir korektiški. Be to, nors ir turite paminėti savo teigiamas savybes, pasistenkite per daug nesigirti, kadangi atrodysite tuščiagarbis. Tai reiškia, kad jums nereikia pateikti rekomendacinio laiško, jei jis nėra reikalaujamas. Galite tik nurodyti asmens, galinčio jus rekomenduoti, kontaktinius duomenis. Neturėtumėte pataikauti būsimam darbdaviui ir perdėtai girti įmonę, kurioje ketinate dirbti, taip pat neturėtumėte negražiai atsiliepti apie buvusią darbovietę ir tos įmonės vadovą.
Nepateikite nereikalingos informacijos. Darbdaviui turbūt nebus įdomu, kiek jus turite vaikų, kokia yra jūsų sveikatos būklė ar kuo ypatinga jūsų kriminalinė praeitis. Žinoma, turėtumėte paminėti savo pomėgius. šioje vietoje pasistenkite įrodyti, kad esate žingeidus ir aktyvus, tačiau nepersistenkite – pernelyg didelis aktyvumas gali sukelti abejonių darbdaviui: ar jums užteks laiko dirbti?
Labai svarbu pasirinkti tinkamą nuotrauką, kurią ketinate prisegti prie gyvenimo aprašymo. Tiesa, jei darbdavys to nereikalauja, nuotrauka nėra būtina – kandidatai yra atrenkami atsižvelgiant į patirtį ir gebėjimus, o ne į išvaizdą. Jei vis tiek nusprendėte pridėti savo fotografiją, pasistenkite vengti buitinių kadrų. Geriausia rinktis paso nuotrauką ar fotografiją, skirtą dokumentams.
Dar keli patarimai
Savo gyvenimo aprašymą rašykite patys. Nepatikėkite šio darbo kitiems. Tai bus ne tik gera praktika, bet ir pasirengimas atsakyti į darbdavio klausimus, jei šis nuspręs pakviesti jus į pokalbį. Būkite pasirengę paaiškinti kiekvieną savo gyvenimo aprašymo eilutę, kadangi darbdavys gali paklausti bet ko, todėl rašydami tekstą nemeluokite, patikėkite – per pokalbį tai išaiškės labai greitai.
Jei siunčiate elektroninį gyvenimo aprašymo variantą, parinkite dokumentui tinkamą pavadinimą. Geriausia jei nurodytumėte savo vardą ir pavardę. Taip būsite tikri, kad jūsų CV nesusimaišys su kitų kandidatų dokumentais ir nebus netyčia pakeistas kitu gyvenimo aprašymu. šiam dokumentui geriausia pasirinkti vieną ir tą patį šriftą (patariamai – „Times New Roman“ arba „Arial“), lengviausiai skaitomas šrifto dydis yra 12. Be to, CV turėtų būti išsaugotas „Word“ formato dokumente.
Prieš siųsdami savo gyvenimo aprašymą, duokite jį perskaityti draugui ar artimam žmogui, paklauskite jo nuomones. Galbūt jis pastebės tas klaidas ir netikslumus, į kuriuos jus neatkreipėte dėmesio.