Motinystė ir karjera: iššūkis ir mamai, ir darbdaviui

Publikavimo data: 2015-07-03 Motinystė ir karjera: iššūkis ir mamai, ir darbdaviui

motinystė ir karjeraMotinystė išties keičia moters gyvenimą. Iki šiol produktyviai dirbusi moteris, sužinojusi, jog laukiasi, gali pasijusti neužtikrintai dėl savo darbo vietos. Tokias abejones tik dar labiau sustiprina visuomenėje girdimi mitai ir stereotipai, kad motinystė ir karjera tai visiškai nesuderinami dalykai: esą moteris visą savo laiką turi skirti mažamečiam vaikui, o darbdaviai tik radę progą stengiasi tokias darbuotojas atleisti ar kuria prastas darbo sąlygas, jog pačios norėtų išeiti iš darbo. Tai sąlygoja abipusį moterų ir darbdavių priešiškumą, tačiau ar tikrai besilaukiančios ir vaikus auginančios mamos yra prastesnės darbuotojos, o darbdaviai visais atvejais nesąžiningi jų atžvilgiu?

Motinystė ir darbas – dažnai kartu analizuojamos temos, susilaukiančios įvairių reakcijų. Vieni įsitikinę, jog moterys turi apleisti visas savo veiklas ir visą dėmesį skirti tik vaikui, o kiti nemato prasmės atsisakyti iki šiol puikiai besiklostančio asmeninio gyvenimo ir skatina jį derinti su vaiko priežiūra. Be abejo, tiek vienu, tiek kitu atveju svarbu neperžengti kraštutinumų ir atrasti aukso viduriuką.

Pasikeitusios gyvenimo aplinkybės: kaip viską suderinti

Dažniausiai užimtos mamos norėdamos viską suspėti turi įdėti labai daug pastangų, kruopščiai susiplanuoti savo dienotvarkę, darbus ne vienai, o kelioms savaitėms į priekį. Jos neprisiima visų namų ruošos darbų ant savo pečių, dalijasi jais su šeimos nariais. Džiugu, kad visuomenėje vis dažniau pamirštamas buitinių darbų skirstymas į vyriškus ir moteriškus, ir vyrai nesivaržydami išplauna indus, išlygina drabužius ir pan. Kai kurioms tai gali atrodyti neįtikėtina, tačiau, ar kada nors su vyru apie tai kalbėjote? Gal sutuoktinis ir neatliks visko taip kruopščiai, kaip Jūs, tačiau svarbu įvertinti jo pastangas. Jeigu nuolat skųsitės, jog vyras blogai atliko vieną ar kitą darbą, nesistebėkite, kodėl jis neturi užsidegimo Jums padėti. Dirbančios moterys neturėtų bijoti savo vaiko palikti su artimaisiais arba leisti į darželį, stovyklas, kur lavėja jo bendravimo ir socialiniai įgūdžiai. Be abejo, suderinti darbą ir vaiko auginimą išties sunki užduotis, tačiau guodžia mintis, jog po kelerių metų tikrai bus daug lengviau.

Norint po motinystės atostogų grįžti į savo darbo vietą, jau nėštumo metu reikia mąstyti apie tolesnę karjerą, darbo galimybes. Jeigu dirbama srityje, kur informacija keičiasi staiga, nuolat atsiranda naujovių, moteris tikrai turėtų galvoti apie alternatyvas, kaip neprarasti profesinių įgūdžių, nes ilgos atostogos šiuo atveju gali reikšti moters, kaip darbuotojos, stagnaciją. Kad taip nenutiktų, galima nuolat domėtis naujais darbe vykdomais projektais, rodyti savo iniciatyvą ir kiek įmanoma prisidėti prie jų įgyvendinimo bent dirbant iš namų. Žinoma, besilaukiančios ar mažamečius vaikus auginančios moterys turi garantijų ir lengvatų, kuriomis gali naudotis. Tačiau, jei norima, kad darbdavys elgtųsi sąžiningai, nevertėtų jomis piktnaudžiauti kada tik panorėjus.

motinystė ir karjeraDarbdavių abejonės: pagrįstos ar neturi pagrindo

Dažnai mūsų šalies darbdaviai nenoriai priima į darbą besilaukiančias ar mažamečių vaikų turinčias moteris. Manoma, jog darbdaviui tai nesukurs papildomos naudos, o rūpesčių – gali. Juk ši moterų grupė yra saugoma tam tikrų įstatymų: darbdavys negali atleisti besilaukiančios nuo tos dienos, kai ši pateikia medicininę pažymą apie nėštumą, joms reikalingos geros darbo sąlygos, priklauso daugiau laisvų dienų, atostogos norimu metu. Darbdaviai, manydami, jog moterys tuo naudosis nepagrįstai, gali bandyti įvairiais būdais apeiti šiuos įstatymus. Ar to išties reikia? Ar tikrai besilaukianti ar mažamečių vaikų turinti moteris negali produktyviai dirbti, jog būtų naudinga darbdaviui?

Kiekvienas atvejis yra individualus, todėl dar renkantis darbuotoją ir jam dirbant verta atkreipti dėmesį į jo asmenines savybes. Kartais besilaukianti ar po motinystės atostogų grįžusi moteris gali įrodyti darbdaviui, jog geba dirbti taip pat efektyviai ar net geriau už kitus darbuotojus. Moterys, derinančios motinystę ir karjerą, turi kruopščiai planuoti savo dienotvarkę, numatyti kelių savaičių ar mėnesių veiklas. Jos stengiasi prasmingai išnaudoti kiekvieną darbo valandą, kas rodo puikius jų planavimo įgūdžius, atsakingą požiūrį į savo veiklą, gebėjimą įveikti sunkumus, priimti naujus iššūkius, susitelkti ties rimtomis užduotimis. Atsiradus vaikui šeimoje didėja ir išlaidos, todėl moteriai aktualu daugiau uždirbti, siekti paaukštinimo, dėl ko ji stengsis įrodyti, kad yra atsakinga ir naudinga įmonei. Moterys dažnai yra kantresnės už vyrus, todėl jos pasirengusios įdėti daugiau pastangų savo tikslui pasiekti. Jos gali džiaugtis mažais laimėjimais ir taip po truputį kilti karjeros laiptais.

 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Verslo konsultacijos