Odos dariniai. Kada sunerimti?
Publikavimo data: 2023-02-28
Oda yra pats didžiausias žmogaus kūno organas, be to, ant jos atsiradę keisti odos dariniai gali sukelti daug nerimo ir kartais nepagrįstų baimių. Kai kyla abejonės, nėra ko tuščiai gąsčiotis, juk visą tiesą apie susidariusią situaciją gali nustatyti profesionali skubi dermatologo konsultacija, po kurios pacientui bus suteikta vienokia ar kitokia pagalba. O sunerimti reikia tada, kai odos dariniai pasidaro nelygiais, dantytais kraštais, o jų spalva – netolygi.
Dėl kokių priežasčių atsiranda įvairūs odos dariniai?
Anot dermatologų, įvairių rūšių odos dariniai gali atsirasti ir dėl užterštos aplinkos, ir dėl vidinių, ir dėl genetiškai susiformavusių veiksnių. Pavyzdžiui, medikai jau įrodė, kad spuogai gali atsirasti dėl stresinių būsenų, nes tada kūne atsiranda kortizolio perviršis ir suaktyvėja riebalinės liaukos veikla.
Dalį odos darinių gali nulemti cholesterolio perteklius arba papilomos virusas. Pastarojo sukelti dariniai dažniausiai pasirodo ant veido odos. Jie dažniausiai apninka antsvorio turinčius asmenis arba tuos, kuriems dėl jautrumo dažnai prakaituoja kaklas, delnai, pažastys ar kirkšnys. Iš pradžių į juos nekreipiame dėmesio, tačiau tada, kai jų pradeda daugėti, geriau juos imtis naikinti, kad būtų apsaugotas nepriekaištingas odos grožis. Čia gali pasitarnauti ir lazeris.
Ką reikėtų žinoti apie pigmentines dėmes?
Neįgudusiai akiai kartais pigmentinę dėmę būna sunku atskirti nuo paprasto apgamo, todėl protingiau būtų, jei šį atsiradusį odos darinį apžiūrėtų ir įvertintų tos srities specialistas gydytojas. Jei pigmentinės dėmės nėra piktybiniai ar kenksmingi dariniai, jos nėra šalinamos, nebent būtų ant veido ir dar per daug didelės. Be to, po jų šalinimo lieka randeliai, todėl reikia gerai pagalvoti, ar tikrai tas yra būtina.
Kaip gali būti šalinamos pigmentinės dėmės?
Pigmentines dėmes galima paveikti ir rūgštiniais odos nušveitimais. Tačiau po šios procedūros patariama ilgą laiką saugotis saulės spindulių, nes dėl jų poveikio pigmentinės dėmės gali atsinaujinti. Paveikesnis pigmentinių dėmių šalinimo būdas – tai šlifavimas lazeriu. Tačiau po šios procedūros atsiranda žaizdelė, kuri gydama pasidengia šašeliu. Šio tipo poveikis naudojamas tik tada, kai pigmentinė dėmė būna itin ryški ir užimanti didelį, pavyzdžiui, iki dviejų ir daugiau centimetrų.