Kodėl malkas vis dažniau pakeičia akmens anglis?

Publikavimo data: 2015-09-28 Kodėl malkas vis dažniau pakeičia akmens anglis?

akmens anglysArtėjant šaltajam sezonui šildymas ir jo išlaidos tampa populiariausia aktualija, sukeliančia daug įvairių diskusijų. Žinant, kad šildymo sezonas mūsų šalyje tęsiasi maždaug pusę metų ir ilgiau, tai visai nestebina. Visuomenė akcentuoja, jog jo kainos išties per didelės lyginant su žmonių gaunama alga, todėl vis ieškoma būdų, kaip sumažinti šias išlaidas. Gyvenantys daugiabučiuose šildymo klausimu neturi didelės įtakos, kadangi daug ką sprendžia ir lemia savivaldybės nutarimai. Privačių namų savininkai gali pasirinkti, kuo šildyti savo būstą. Naujai įsirengiantys šildymo sistemą vis dažniau pasirenka dujinį, geoterminį šildymą ar šildymą elektra. Tačiau, kol kas populiariausiais būdais išlieka šildymas akmens anglimis ar malkomis, kurie namų savininkus tenkina kainos ir sukuriančios šilumos santykiu. Kurį iš jų verta pasirinkti savo namuose?

Malkos – vienas seniausių šilumos šaltinių, kuris vis dar plačiai naudojamas ir mūsų amžiuje. Šildant namus malkomis išskiriama pakankamai daug šilumos, o kaina yra ganėtinai prieinama ir dažnai pigesnė nei kitos šildymo rūšys.  Tačiau, į aplinką ir į pačius namus malkos išskiria labai daug kenksmingų medžiagų, kuriomis, be abejo, kvėpuoja patys namų gyventojai. Šildantis malkomis kiekvieną sezoną reikia rūpintis jų laikymo sąlygomis, krovimu, ieškoti, kas galėtų padėti. Be to, nuo medienos skleidžiamų dūmų greičiau apsineša kaminas, tad tenka mokėti už jo valymo darbus.

Akmens anglis taip pat seniai žinoma šildymo žaliava, kurią naudojo dar senovės Kinijoje, Romos imperijoje, Indijoje.  Iš žemių iškastas augalinės kilmės kuras, aktyviausiai pradėtas naudoti išradus garo mašiną. Tuomet akmens anglys buvo pasitelktos benzino, dyzelino organinių junginių ir degiųjų dujų gamybai. Daugiausia akmens anglies pasaulyje sunaudojama elekros energijos gamybai, kuria aprūpinami vartotojai. Gaminant elektros energiją anglis papildomai susmulkinama ir deginama. Tačiau taip pat intensyviai šis kuras naudojamas ir pastatų apšildymui šaltuoju metų laiku.

Šildymą akmens anglimi gali rinktis tiek individualių namų, tiek privačių ar visuomeninių objektų savininkai, kadangi ši kuro rūšis gali būti naudojama su įvairiomis krosnimis, katilais ir pečiais. Tiesa, granuliniams katilams patariama naudoti anglies granules, kadangi jos yra smulkesnės. Priklausomai nuo anglies rūšies skiriasi jų kaina. Vienos brangiausių D markės anglys, kadangi jos išskiria mažiausiai sieros, gali būti naudojamos su įvairiomis krosnimis, puikiai tinka nedidelių pastatų apšildymui. Šios yra mažau tankios nei kitos rūšys, todėl ir uždegti jas lengviau, nekyla jokių nesklandumų. Siekiant efektyvesnio rezultato verta pasirinkti plautas ir išsijotas, nuo kurių atskiros pašalinės uolienos, anglis. Plauta akmens anglis išskiria daugiau šilumos, be to, krosnį reikia valyti daug rečiau, kadangi ne taip greitai susidaro apnašos. Taigi, nors sumokama šiek tiek brangiau, tačiau gaunama daugiau šilumos ir sutaupoma laiko krosnies valymo darbams.

Perkant ir lyginant kainas gali pasirodyti, jog malkos už akmens anglį yra pigesnės, tačiau atkreipkite dėmesį, pagal ką skaičiuojama jų kaina. Jeigu pagal kubinius metrus, tuomet verta atidžiai apskaičiuoti ir suvienodinti akmens anglies ir malkų kainas pagal tonas. Tuomet iš tiesų paaiškėja, jog malkos yra net šiek tiek brangesnės, o jų išskiriama šiluma dar labai priklauso nuo pasirinktos medžio rūšies. Tikrai pigesnis malkų variantas – perkant neišdžiovintas žaliavas, tikintis jog šios per vasarą išdžius. Tačiau, kad malkos kokybiškai išdžiūtų, nesunkiai užsidegtų ir išskirtų didžiausią šilumos kiekį, reikia bent metų laiko. Perkant šią žaliavą reikia pasirūpinti malkų krovimu ir tolesnėmis laikymo sąlygomis. Įsigyjant akmens anglį šie rūpesčiai atkrenta, nes anglis yra patogiai supakuota tam tikro dydžio maišuose, kuriuos patogu sudėti ir sandėliuoti. 

Patalpinta rubrikoje(-ose): Energetika