Ko ieško darbdaviai ir ko darbuotojai?

Publikavimo data: 2015-01-20 Ko ieško darbdaviai ir ko darbuotojai? Internetinėse darbo paieškų svetainėse gana gausi darbo skelbimų pasiūla parodo iš tiesų optimistines darbo rinkos tendencijas. Kita vertus, didžioji dalis publikuojamų skelbimų yra tik tam tikrų sričių, o tai reiškia, kad į jas nepretenduojantys asmenys ir toliau sunkiai ieškosis darbo. Pačių darbuotojų gretose taip pat galima išskirti tam tikras populiariausias sritis. Apmaudu, tačiau tai, ką siūlo darbdaviai, ne visada sutampa su tuo, ko ieško darbuotojai. Pakalbėkime apie vienų bei kitų poreikius kiek išsamiau.

 

Ko ieško darbdaviai?
Peržvelgus keletą lietuviškų darbo skelbimų svetainių, galima daryti išvadą, jog šiuo metu daugiausia ieškoma klientų aptarnavimo, paslaugų bei pramonės ir gamybos sričių specialistų. Tai sudaro bene 15 proc. visų darbo skelbimų pasiūlos. Šalia minėtųjų specialistų taip pat gana paklausūs yra inžinieriai ir mechanikai, pardavimų vadybininkai, statybininkai, vadovavimo ir valdymo, medicinos, sveikatos apsaugos bei farmacijos specialistai bei kompiuterininkai.

Matyti, kad šiuo metu įvairiausios įmonės ieško gana plataus spektro kategorijų darbuotojų. Jaučiamas poreikis darbuotojų, galinčių dirbti ir techninius darbus, kuriuos norint atlikti yra reikalingas specialus išsilavinimas bei tam tikros žinios, ir vadovų postus galinčių užimti asmenų, kurie jau yra įgiję nemažai tam tikros darbo patirties bei turi asmeninių savybių, reikalingų norint vadovauti. Ieškoma ir tokių darbuotojų, kurie gali imtis darbų, net ir neturėdami patirties ar specifinių žinių, o tiesiog išklausę mokymus ir susipažinę su tam tikros įmonės veikla bei darbo specifika.

Darbo skelbimus pateikiančiose interneto svetainėse mažiausiai sau tinkamų variantų ras teisininkai, eksporto, viešųjų ryšių specialistai, žurnalistai, nekilnojamojo turto agentai, dizaineriai, architektai, žemės ūkio darbuotojai bei žuvininkystės sričių atstovai.
 

Ko ieško darbuotojai?
Asmenys, kurie ieškosi darbo, daugiausia pretenduoja į administravimo ir sekretoriavimo, logistikos ir transporto, draudimo, klientų aptarnavimo ir paslaugų, statybos, pardavimų vadybos, prekybos ir konsultavimo, pirkimų ir tiekimo, pramonės ir gamybos pozicijas. Nemažai yra ir tokių, kurie ieško darbo valstybės tarnyboje. Taigi, darbdaviai, kurie naujų darbuotojų ieško būtent išvardintose srityse, sulaukia daugiausia kandidatų gyvenimo aprašymų bei motyvacinių laiškų. Darbdaviams būna gana sudėtinga išrinkti tinkamiausią kandidatą, o kandidatuojantiesiems asmenims tenka įveikti didžiulę konkurenciją.

Darbo skelbimus pateikiančių interneto svetainių duomenimis rečiausiai darbo ieškojo dizaineriai ir architektai, taip pat žemės ūkio bei žuvininkystės, elektronikos bei telekomunikacijų, žiniasklaidos bei viešųjų ryšių specialistai, taip pat ir maisto gamintojai. Mažiausias norinčiųjų dirbti skaičius nereiškia, kad šiomis sritimis darbuotojai nesidomi, tiesiog šių sričių specialistų skaičius yra ribotas ir jie gal būt rečiau svarsto apie darbo keitimo galimybės.
 

Ką dažniau renkasi darbuotojai: darbo vietą ar įmonę?
Labai dažnai išsilavinę, darbo patirties bei įvairių kompetencijų turintys asmenys nusprendžia, kokiose konkrečiose įmonėse ar įstaigose jie norėtų dirbti, ir tinkamų darbo pasiūlymų laukia tik iš jų. Dažnai nutinka ir taip, kad jeigu įmonė, kurioje asmuo svajoja dirbti, ieško naujų darbuotojų, bet siūlomas darbas ne visai atitinka norus, planus ir vizijas, jis vis tiek susivilioja darbo pasiūlymu ir kandidatuoja į šią vietą. Daliai asmenų, svarbiausia yra ne pats darbas, o tai, kokia įmonė jį siūlo. Jie mano, kad vien jau įsidarbinimas savo svajonių įmonėje suteikia daug daugiau galimybių artimoje ateityje gauti ir svajonių darbą. Todėl jie imasi darbo ne tokioje pozicijoje, kurioje norėtų, tikėdamiesi, kad taip atsiras daugiau galimybių pasiekti savo tikslą, o jeigu vis dėlto jis ir nebūtų pasiektas, tai įgyta patirtis bei gebėjimai tikrai praverstų kitą kart ieškant darbo.

Vis dėlto dauguma, pamatę, kad įmonė (net ir ta, kurioje svajojo dirbti ilgą laiką) siūlo darbuotojo norų neatitinkantį darbą, ilgai svarsto, ar bandyti laimę ir įsidarbinti, ar vis tik laukti labiau tinkančio darbo pasiūlymo. Bene pusė kandidatų nėra pasiryžę paaukoti patinkantį darbą vien tam, kad galėtų dirbti savo svajonių įmonėje. Jų teigimu geras įmonės vardas ar kiti teigiami dalykai neatpirks to, kad darbas bus nemėgstamas. Juk esant nepasitenkinimui prarandama motyvacija bei užsidegimas stengtis ir siekti aukštų  rezultatų.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Įdarbinimo firmos