Kiek permokame už ekologiškus produktus?

Publikavimo data: 2014-06-11 Kiek permokame už ekologiškus produktus? Apie sveikos gyvensenos idėjas kalbama vis dažniau – šiandien didžiausio pirkėjų dėmesio sulaukia ekologiški maisto produktai ir ekologiškos buities prekės. Tiesa, už gaminius su „eko“ ženkliuku kartais tenka mokėti net kelis kartus daugiau. Natūralu, kad kartais, ypač norėdami sutaupyti, minėtosios produkcijos paprasčiausiai atsisakome. Įžvalgesni pirkėjai ima abejoti – ar ekologiški produktai iš tiesų yra tokie naudingi, o gal tai tik dar vienas būdas, leidžiantis verslininkams pasipelnyti?

Ar verta pirkti ekologiškus maisto produktus?

Pasiryžę gyventi sveikai visų pirma atsisakome maisto produktų, kuriuose gausu įvairiausių priedų. Dietologai tvirtina, kad ekologiški maisto produktai yra ne tik saugesni, bet turi ir kur kas didesnę biologinę bei maistinę vertę. Mūsų organizmas šį maistą lengviau pasisavina, greičiau ir lengviau virškina, todėl mes jaučiamės stipresni, žvalesni ir laimingesni. Atlikti tyrimai patvirtina, kad ekologiško maisto biologinė vertė gali būti net 70 proc. didesnė – šie produktai turi daugiau antioksidantų, mineralų ir vitaminų.

Deja, tik nedaugelis pirkėjų gali sau leisti pirkti viską, ko širdis geidžia. Didžioji dalis gyventojų yra priversti skaičiuoti kiekvieną litą, o tai reiškia, kad maitintis sveikai jie paprasčiausiai negali – Lietuvoje už sveiką maistą mokame beveik 90 proc. daugiau, pvz., ekologiškas sūris kainuoja dvigubai daugiau už nesertifikuotą analogą, ekologiškų daržovių kaina pakilusi keturis kartus. Perpus brangiau kainuoja ir ekologiškas pienas, svietas, grietinė bei duonos gaminiai. Lygindami įprastą ir ekologišką maistą, t. y. sugretinę jų biologinę vertę ir kainą, matome, kad permokame – gauta nauda yra kur kas mažesnė už sumokėtą kainą. Žinoma, tokie teiginiai tėra teorinio pobūdžio, tvirtesnei statistikai reikalingi išsamūs tyrimai, vis dėlto žvelgdami iš vartotojo perspektyvos matome akivaizdų kainų skirtumą. Tiesa, sprendimą galima rasti net ir šioje situacijoje. Daugelis pirkėjų jau seniausiai įsitikino, kad tie patys gaminiai Lietuvoje ir užsienyje kainuoja skirtingai, t. y., apsipirkinėdami specializuotose tarptautinėse parduotuvėse, galite sutaupyti padorią sumą pinigų. Žinoma, tokios parduotuvės labiau orientuojasi į ekologišką buitinę chemiją ar ekologišką kosmetiką, todėl įsigyti maisto produktų yra šiek tiek sunkiau.

Kitas klausimas, ar verta pirkti ekologiškus maisto produktus, jei negalime sau to leisti daryti kasdien. Dietologai tvirtina, kad ekologiškas maistas iš tiesų bus naudingas mūsų organizmui ir padės gerinti sveikatą, jei vartosime jį reguliariai, tačiau, jei ekologišku maistu mėgausimės kelias dienas per mėnesį, o likusį laiką valgysime įprastą maistą, kažin, ar pajusime realią sveiko maisto naudą. Beje, kalbėdami apie sveikam maistui skiriamas išlaidas specialistai primena, kad nereikėtų pamiršti, jog ekologiški produktai turi kur kas daugiau maistingųjų savybių, o tai reiškia, kad jais greičiau pasisotiname. Be to, ekologiškos produkcijos naudojimas gali sumažinti sveikatos apsaugai skirtas pinigines sumas. Tai reiškia, kad pasirinkę sveiko gyvenimo būdą ir nuosekliai laikydamiesi numatyto plano, ateityje išvengsime didesnių išlaidų.

 

Ekologiškas gyvenimo būdas – tai daugiau nei sveikas maistas

Nusprendę gyventi sveikai, visų pirma turėtumėte suprasti, kad ekologiška gyvensena nėra susijusi tik su tuo, kokius maisto produktus vartojame. Sveika gyvensena – tai ne atskiri veiksmai, bet gyvenimo būdas. Žinoma, negalima paneigti, kad toks pasirinkimas yra itin glaudžiai susijęs su finansais. Siekdami išvengti nemalonių staigmenų, nepirkite visko iškart. Net jei ir nusprendėte nuo šiandien gyventi ekologiškai, pokyčius įgyvendinkite pamažu. Taip ne tik sėkmingai juos priimsite, bet ir išvengsite didesnių išlaidų. Maisto produktus pirkite tiesiogiai iš ūkininkų, jei turite žemės plotelį, galite ir patys pradėti auginti daržoves. Buitinės chemijos ir kosmetikos įsigysite pigiau, naršydami po elektronines parduotuves. Sekite akcijas parduotuvėse – jos itin dažnai orientuojasi į sveiką gyvenimo būdą pasirinkusius pirkėjus.

 

Norite sutaupyti? Žinokite, ką perkate

Jei nuo lentynos imdami ekologišką produktą, galvojate, ar iš tikrųjų galite jį sau leisti, turėtumėte iš naujo peržiūrėti savo pirkinių sąrašą. Maistas yra pirmo būtinumo prekė, todėl natūralu, kad apsipirkinėdami mes taupome gana retai. Vis dėlto, žinodami dažniausias elgesio maisto parduotuvėje klaidas, galime sutaupyti.

Paprasčiausias būdas sužinoti, ar perkame protingai, – peržiūrėti maisto atsargas. Ar mums tikrai reikia gausybės maišelių cukraus ar keliolikos butelių aliejaus? Lietuviai įpratę pirkti maisto produktus didesniais kiekiais. Toks įprotis mūsų sąmonėje įsišaknijo nuo tų laikų, kuomet daugelis prekių buvo deficitinės. Vis dėlto situacija šiandien kardinaliai pasikeitė. Mums nebereikia išlaidauti perkant milžinišką kiekį vieno ar kito gaminio. Nepamirškite, kad po savaitės ar kelių konkrečiam produktui gali būti taikomos kur kas didesnės akcijos. Be to, daugelis maisto produktų gana greitai genda. Tiesa, didžioji dalis pirkėjų, bandančių įsigyti didesnį kiekį tam tikrų produktų, yra vyresnio amžiaus. Jaunesnioji karta pasirinktus maisto produktus perka tokiais kiekiais, kokių jiems reikia artimiausiam laikotarpiui.

Bandydami suprasti, ar teisingai planuojate finansus, turėtume peržiūrėti ir savo šiukšlių dėžę. Gali būti, kad apsipirkinėdami perkate tuos produktus, kurių vėliau nebegalite (ar nebenorite) valgyti, todėl paprasčiausiai juos išmetate. Jei ši situacija jums pažįstama, turite pergalvoti, ar tikrai apsipirkinėjate atsakingai – galbūt pasiimate per didelį kiekį maisto? O gal neatkreipiate dėmesio į produktų galiojimo laiką? Galbūt per daug žavitės naujovėmis arba akcijiniais pasiūlymais? Kad ir kokios priežastys būtų, privalote imtis atitinkamų priemonių. Vienas geriausių sprendimų – sudaryti prekių sąrašą ir parduotuvėje laikytis numatyto plano.

Žinoma, ne visi pirkėjai gali sau leisti pirkti žinomo gamintojo prekes. Beje, apsisprendimas pirkti vardinį gaminį dažniausiai būna susijęs net ne su finansais – žmogus pasąmoningai linkęs tikėti, kad garsesnis, t. y. tarptautinis, gamintojas siūlo kur kas kokybiškesnį ir skanesnį maistą. Visur yra savų niuansų, tačiau aklai tikėti tokiais teiginiais neverta. Daugelis specialistų tvirtina, kad jei užsirištume akis ir ragautume tą patį skirtingų gamintojų produktą, skirtumo nepastebėtume. Tai reiškia, kad, siekdami sutaupyti, turėtumėte nebijoti ir mažiau žinomų arba savo vardo nespėjusių užsitarnauti prekinių ženklų – paprastai tokie produktai kainuoja kur kas pigiau.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Maisto produktai
Balsavo: 27
Adresas:
Žiedo g. 30, VAICKŪNIŠKIŲ K., ONUŠKIO SEN., TRAKŲ R.
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Maisto produktai
G. Drakšo įmonė užsiima gamyba ir didmenine prekyba šaldytais maisto produktais (pusgaminiais). Įmonės siūlomas gaminių asortimentas platus.(...)
www.pasromanopaolo.lt
www.gpspartneris.lt
www.pasromanopaolo.lt
www.gpspartneris.lt