Kaip taksi arklius keitė modernūs automobiliai…

Publikavimo data: 2014-03-22 Kaip taksi arklius keitė modernūs automobiliai… Taksi – tai transporto priemonė, kuri pagal pageidavimą atvažiuoja, kur prašoma ir nuveža į reikiamą vietą už tam tikrą mokestį. Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų pasaulio vietų, yra daugybė taksi įmonių, o automobilius galima išsikviesti ne tik paskambinus, bet ir pašius SMS žinutę, internetu ar naudojant mobiliąsias taksi iškvietimo aplikacijas.

 

Pirmasis žinomas taksi išriedėjo į Londono gatves 1636 metais. Be abejo, tai buvo arklio traukiamas vežimas. Nuo įprastų to laiko vežimų jis skyrėsi tuo, kad vežikas buvo pasirengęs padėti: įsodinti ir pavėžėti bet kurį, kuris sumokės. Po metų tokie taksi atsirado ir Paryžiuje. Nors vežimų, už atitinkamą mokestį vežančių miestiečius buvo, bet taksi pavadinimas atsirado tik apie 1900 metus Prancūzijoje, sutrumpinus žodį taximètre (lot. taxa – mokestis, metrum – matuoklis).

Pirmasis taksi automobilis atsirado Vokietijoje. Jis į gatves išriedėjo 1897 metų pavasarį. Keleivių pageidavimu vairuotojas galėjo sulankstyti dalį stogo arba jį nuimti kartu su durimis. šiame automobilyje, kuris buvo pagamintas “Daimler-Motoren-Gesellschaft” gamykloje, taip pat buvo įtaisyta pirmoji salono šildymo sistema. Jį užsakė vežikas Fridrichas Greineras.

Vėliau F.Greineras įkūrė vežikų kompaniją, kuri tapo motorizuota “Daimler” taksi įmone. Iki tol niekas keleivių vežimui nenaudojo automobilių, kurie buvo pasirodę vos prieš dešimt metų. Tik “Daimler” siūlė motorizuotą karietą su keturių laipsnių greičio dėže ir dviejų cilindrų varikliu.

Grįžtant į šiuos laikus vertėtų paminėti, kad 2011 m. Londone atsirado pirmasis taksi automobilis, varomas vandeniliu. Pirmą kelionę jis atliko nuo taksi parko iki Britanijos automobilių gamintojų asociacijos ir pardavėjų būstinės. Ekologiškąjį taksi automobilį sukūrė ir pagamino kompanija „Intelligent Energy“. Visiškai įkrautomis baterijomis jis gali nuvažiuoti maždaug 400 kilometrų, o baterijų įkrovimas trunka vos penkias minutes. Maksimalus vandenilinio automobilio greitis – 150 km per valandą. Jie yra varomi vandenilio ir deguonies reakcijos metu pagaminama elektros energija. Tokia transporto priemonė išmeta ne dujas, o vandens garus, taigi yra labai draugiška aplinkai.

Šiltuosiuose kraštuose, o ypač Azijoje, Pietų Amerikoje ir Afrikoje, populiariuosiuose taksi iki šiol nebuvo sukurtų skaitliukas. Du Bankoke gyvenantys amerikiečiai rado šią nišą ir į kompaktiško taksometro sukūrimą investavę milijoną dolerių tikisi, kad šis įrenginys sukels revoliuciją tų kraštų taksi versle, kadangi tarp vairuotojo ir keleivio neretai kildavo ginčų dėl nuvažiuoto atstumo ir kainos.

šiuo metu Londono meras Borisas Johnsonas siekdamas sumažinti miesto oro užterštumą bei atgaivinti juodųjų taksi parką, siekia, kad iki 2020 m. visos naujos juodos spalvos taksi mašinos būtų varomos elektra. Visi nauji taksi automobiliai turi atitikti išmetamo į aplinką anglies dvideginio emisijų standartus, o vairuotojai privalo lankyti ekologiško vairavimo kursus.

Londono investicijos į savus taksi atsipirko: 2011 m. vienas Viešbučių rezervacijos tinklalapis paprašė lankytojų įvertinti taksi paslaugų kokybę pagal įvairius kriterijus. Geriausiu pripažintas būtent Londono taksi. Jis aukščiausiai buvo įvertintas saugumo, personalo draugiškumo, švaros, vairavimo įgūdžių ir gatvių išmanymo srityse, kita vertus net 20 proc. apklaustųjų nurodė, jog Londono taksi yra vienas brangiausių.
Grįžkime į Lietuvą. Čia irgi turime džiuginančių žinių. 2012 m. į Vilniaus gatves išriedėjo pirmi ekologiniai hibridiniai taksi Lietuvoje. Jie pirmiausia išsiskiria unikalia užsakymų valdymo ir administravimo sistema.

Klientai gali lengvai internetu vykdyti ir tikrinti visus savo užsakymus, kur nurodyta pilna kelionės informacija, sumokėta suma ir kt. Tai užtikrina visišką skaidrumą, kliento ir paslaugų tiekėjo bendradarbiavimą. Naujojo taksi vairuotojai puošiasi aviacijos pilotus primenančiomis uniformomis. Keleivių užsakymams priimti, automobiliuose naudojami planšetiniai kompiuteriai. Kiekviename automobilyje įrengti ir kortelių skaitytuvai.

______________________________________________________________________________________________________

Domina automobilių, o jei tiksliau - autobusiukų nuoma? minibusas.lt

Patalpinta rubrikoje(-ose): Taksi