Kaip išsirinkti ekonomiškiausią stogo dangą?

Publikavimo data: 2014-03-23 Kaip išsirinkti ekonomiškiausią stogo dangą? Dažnai ekonomiška stogo danga yra vadinama tokia, kuri ir kainuoja nedaug, ir ją montuojant nereikia didelių kaštų. Tačiau ar tikrai ši nuomonė teisinga? Vertinant stogo ekonomiškumą reikėtų didžiausią dėmesį skirti dangos ilgaamžiškumui, tvirtumui ir šilumos nelaidumui. Apmaudu tačiau pigios stogų dangos šiomis savybėmis pasigirti, deja, negali. Jos dažniausiai greitai nusidėvi ir namų savininkams jas tenka pakeisti arba remontuoti, o tai reiškia – mokėti dar kartą. Taigi, ir ekonomiškumą tenka pamiršti. Todėl pakalbėkime kiek plačiau apie tai, kas iš tiesų yra ekonomiška stogo danga ir kokią geriausia rinktis.

Kas yra stogo ekonomiškumas?

Norint argumentuotai kalbėti apie stogo ekonomiškumą, reikia remtis bendraisiais ekonomiškumo apibrėžimais. Anot jų, ekonomiškumas yra didžiausia gauta nauda už mažiausią kainą arba pageidaujamų rezultatų bei jų siekimo sąnaudų santykis. Kiekvienu konkrečiu atveju ekonomiškumas yra individualus, todėl yra labai sunku tiksliai pasakyti, kokios rūšies stogo danga yra pati ekonomiškiausia. Vis dėlto, tai tokia danga, kuri neleidžia išeiti šilumai ir kuri be jokio remonto tarnauja mažiausiai 30 metų.

Visos stogo dangos nuolat yra veikiamos įvairiausių aplinkos veiksnių: stogo savosios masės, sniego apkrovos, laikinosios apkrovos, atsirandančios eksploatacijos metu (dėl sniego valymo, remonto ir pan.), vėjo, kuris gali slėgti, traukti ir stumti stogą, taip pat ir kritulių (lietaus, sniego, krušos), oro drėgmės, teigiamos ir neigiamos temperatūros ir net saulės radiacijos. Taigi, stogas namo gyventojus turi saugoti nuo triukšmo, lietaus ir kitų kritulių, saulės radiacijos ir, be abejonės, turi sulaikyti namuose esančią šilumą. Jis turi nepraleisti vandens, būti ilgalaikis ir ekonomiškas bei atsparus ugniai. Kitaip tariant, namo stogas – tai tarsi gera kailinė kepurė.Veiksniai, darantys įtaką stogo konstrukcijai

Mūsų šalyje oro temperatūra per metus svyruoja bene 50 ºC, o tai daro didelę įtaką stogo dangos būklei.   Kaip aplinkos temperatūra nukrenta iki 0 ºC ir daugiau, lietvamzdžiais nutekantis vanduo ima šalti, o sniegas esant nulinei temperatūrai pasidaro labai sunkus. Vanduo įsiskverbia į stogą bei jo konstrukcijas, ten užšąla, plečiasi ir jį gadina. Saugantis nuo tokio neigiamo poveikio ant stogų reikėtų įrengti apsaugos nuo apledėjimo sistemą, kuri apsaugos ne tik nuo stogo konstrukcijų ir vandens nutekėjimo elementų gadinimo, bet ir nuo varveklių susidarymo (dėl jų galimi žmonių sužalojimai ir automobilių apgadinimai), pavojų, kuriuos sukelia sniego sankaupos, leis išvengti namo fasado erozijos. Apsaugos nuo apledėjimo sistema yra sudaryta iš šildymo kabelių, valdymo įrangos bei instaliacinių priedų. Kabeliai turi būti montuojami ant stogo, į lietvamzdžius bei latakus, taip pat ir aplink įlajas. Ši sistema gali būti įrengta ant bet kokios konstrukcijos stogų, kur reikia užtikrinti vandens nutekėjimą esant minusinei temperatūrai.

Didžioji dalis stogo dangų gamintojų, siekdami savo klientams pateikti kompleksinius sprendimus, kartu su dangomis dar siūlo ir didžiulį komplektuojamųjų detalių ir tvirtinimo medžiagų pasirinkimą. Tai įvairiausios stogo kopėčios, sniego užtvaros, plėvelės, lietvamzdžių sistemos, grebėstai, gegnės, konstrukciniai stogo elementai ir daugybė kitų detalių. Neretai visi šie stogo dangos įrengimui reikalingi priedai visą kainą išaugina dar trečdaliu. Taigi, vadinasi, renkantis naują stogo dangą, būtina ne tik išsirinkti pačią dangą, bet prie jos kainos priskaičiuoti ir visus priedus, montavimą bei priežiūrą. Konkrečiai įvardinti, kurią stogo dangą iš tiesų galima būtų vadinti ekonomiška yra labai sunku, kadangi kiekviena jų turi savo optimaliausius kompleksinis sprendimas kiekvienam pastatui ir kiekvienam stogui.Konkrečių dangų ekonomiškumo apžvalga

Apžvelgę dažniausiai Lietuvoje naudojamų stogo dangų bei jų montavimo kainas, taip pat šių jų ilgaamžiškumą, galima pastebėti, jog pačios pigiausios tiek medžiagų, tiek ir montavimo kainos atžvilgiu yra šiferinės bei bituminių čerpių arba lakštų dangos. Tačiau jos trumpiausiai ir tarnauja. Nors tokių dangų gamintojai teigia, kad tam tikrų rūšių bituminės čerpės puikiai tarnauja iki 50 metų, vis dėlto joms suteikiama tik 20 metų garantija. Paprasčiausių rūšių čerpėms, kurios įprastai tarnauja apie 10 metų, garantija suteikiama tik penkeriems metams. Taigi, galima tik tyliai pasvarstyti, kaip tokių dangų kokybė susijusi su gamintojų teikiama garantija…

Vienas iš populiariausių variantų Lietuvos statybų rinkoje yra šiferinės dangos. Jos nėra labai brangios, ilgaamžes, jas nesudėtinga montuoti. Šiuolaikinis beasbestis šiferis puikiai sulaiko šilumą ir garsus. Jis nedegus, apsaugo nuo lietaus keliamo triukšmo. Norint sumontuoti beasbesčio šiferio stogą nereikia daug specifinių žinių ar įrankių. Taigi, šią dangą galima susimontuoti ir patiems – juk lietuviai ypač mėgsta tai daryti, ypač jeigu žino, kad taip dar ir sutaupys.

Ilgiausiai tarnaujančia stogo daga drąsiai galima vadinti keramines arba betonines čerpes. Jos ne tik ilgalaikės, tačiau ir ekologiškos, ypač gerai sulaiko šilumą, atlaiko net iki 150 šalčio ciklų. Mūsų šalyje vis dar galima pamatyti ir keraminėmis čerpėmis dengtų stogų, kurie jau skaičiuoja antrąjį šimtmetį. Keraminės bei betoninės čerpės nesukelia triukšmo lyjant lietui, neįkaista esant karštam orui. Vasarą po tokiu stogu maloniai vėsu, o žiemą – jauku ir šilta. Dėl ypatingų kokybės privalumų, tokio tipo dangos yra gana brangios. Be to, keraminės bei betoninės čerpės yra gana sunkios, todėl norint jomis dengti stogus, reikia stipresnės stogo ir net sienų konstrukcijos. Dėl šios priežasties jų montavimas yra sudėtingesnis ir brangesnis. Vis dėlto, net ir tokias dangas galima vadinti ekonomiškomis, jeigu įvertinsime tai, kad jos tarnauja 50 ir daugiau metų be specialios ypatingos priežiūros ir remonto.

Patalpinta rubrikoje(-ose): Stogų dangos
Balsavo: 19
Adresas:
Žirnių g. 4A, VILNIUS
Telefonas:
El. paštas:
Betono gaminiai
Langai
Metalas, metalo gaminiai
daugiau veiklų >
Prekyba stogo dangomis,priedais ir medžiagomis.Siūlome platų prekių asortimentą: Šlaitinių stogų dangas: čerpes,skalūninę(...)
Balsavo: 23
Adresas:
Dubysos g. 31, KLAIPĖDA
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Betono gaminiai
Daugiasluoksnės plokštės
Grindų dangos
daugiau veiklų >
Keraminiai, silikatiniai, keramzito, akytojo betono blokeliai. Silikatinės ir keraminės plytos, apdailos, klinkerinės plytos, klinkerinės(...)
INFANTAS, UAB Skambinti šiandien
Balsavo: 24
Adresas:
V. Putvinskio g. 12-1, Kaunas
Telefonas:
El. paštas:
Tinklalapis:
Izoliacinės medžiagos
Langai
Metalas, metalo gaminiai
daugiau veiklų >
RUUKKI stogai ir fasadai. Stogo elementai ir detalės. Prekyba vandens nutekėjimo bei ventiliacinėmis sistemomis. RUUKKI SANDWICH paneliai.(...)
www.kopicentras.lt
www.baltijosmarmuras.lt
www.kopicentras.lt
www.baltijosmarmuras.lt