Ką būtina apgalvoti prieš įdarbinant draugus savo įmonėje?
Publikavimo data: 2015-08-21
Kiekvienas, pradėjęs savo verslą tikriausiai neabejotinai sutiktų, jog rasti kvalifikuotų žmonių yra viena iš sudėtingiausių užduočių. Tie, kurie susiduria su šia problema, gali manyti, kad geriausias pasirinkimas šiuo atveju būtų samdyti draugus ar pažįstamus. Visuomenėje vis dar stipriai tvyro nuomonė, jog draugų geriau nesamdyti, esą tai turės neigiamos įtakos verslui, tačiau surizikavus galima pasiekti geriausių verslo sėkmės rezultatų. Ką būtina rimtai apsvarstyti prieš įdarbinant ir į savo veiklą įtraukiant draugus, nenorint pakenkti verslui ar draugystei?
Išsiaiškinkite tikslus ir galimybes
Prieš įdarbinant pažįstamą būtina suprasti, jog vien tai, kad esate draugai ir Jūsų nuomonės dažnai sutampa, nėra lemiamas gerų darbinių santykių pamatas. Svarbu įsitikinti, ar panašiai mąstote dėl įmonės vizijos, tolesnės jos plėtros, siekiamų tikslų. Jeigu čia nuomonės išsiskiria, pagalvokite, ar verta pradėti kartu dirbti. Tačiau, jeigu turite draugą, kuris taip pat užsidegęs tokiu sumanymu, tuomet nedvejokite ir realizuokite tas idėjas. Suvienijus jėgas bendro tikslo siekimui, galite pasiekti puikių rezultatų, tuo labiau, kad gerai pažįstami draugai jau iškart žino vienas kito privalumus ir trūkumus. Pasidalinus darbus, kuriuos kiekvienas geba atlikti geriausiai, įgaunamas papildomas pranašumas atliekant įvairias užduotis, vystant projektus.
Prieš samdant draugą reikia paklausti savęs, ar tas žmogus yra pakankamai kompetentingas šiai veiklai? Ar samdytumėte jį, jeigu nepažinotumėte? Sprendimas įdarbinti pažįstamą žmogų gali atrodyti lengviausia išeitis, tačiau įsitikinkite, jog jis turi darbui reikalingų žinių ar įgūdžių, yra nusiteikęs rimtai dirbti. Juk čia jam bus paskirtos užduotys, kurias jis privalės įvykdyti. Kompetentingas darbuotojas ir draugas Jums bus tikra pagalba, kai reikės greitai spręsti iškilusias darbo problemas. Įvertinti draugą, kaip potencialų darbuotoją, kartais gali būti labai sunki užduotis, todėl verta gauti nešališką nuomonę iš aplinkinių, kuriais tikrai pasitikite. Taip pat galima paprašykite kito profesionalo ar įmonės darbuotojų atrankos specialisto įvertinti draugo biografiją, sugebėjimus. Iš karto jam pasakykite savo nuomonę, kodėl manote, jog Jūsų draugas tiktų šiam darbui, ir išklausykite argumentuotų pastebėjimų šiuo klausimu.
Jauskite darbo ir asmeninių santykių ribas
Jei įdarbinate draugą, turite žinoti, jog Jūsų santykiai bet kokiu atveju šiek tiek keisis. Ar draugas vykdys ir gebės atlikti jam paskirtas užduotis? Kaip elgsitės tuo atveju, jeigu jis darys klaidų, jam kas nors nepasiseks? Ar būsite pasirengę apie tai kalbėti, esant reikalui, sudrausminti? Įvertinkite, kaip jis galėtų reaguoti į tokias pastabas, išgirstas iš Jūsų. Kai kurie draugai, nebūtinai piktybiškai, tačiau gali naudotis tokia darbo padėtimi, ypač, jeigu žino, jog nesate linkęs pykti, susilaikote ir nedrįstate pasakyti griežtesnio žodžio dėl netinkamai atlikto darbo.
Jei samdote draugą į tokias pačias pareigas, kur dirba daugiau žmonių, atminkite, jog visose situacijoje Jūs privalote išlikti nešališkas: be pagrindo nesuteikti jam privilegijų, nediskriminuoti likusių darbuotojų. Taip galite prarasti jų pasitikėjimą, pagarbą, sumažinti motyvaciją dirbti. Tokią situaciją būtina aptarti su draugu prieš jį įdarbinant, jog vėliau nebūtų jokių nesusipratimų. Jei pažįstamas supras Jus teisingai, vėliau darbe dėl to neturėsite papildomų rūpesčių. Tai padės išvengti problemų su kitais darbuotojais, kurie matys, jog draugas Jus ir darbą priima labai rimtai. Prieš samdant draugą apgalvokite, kaip keisis Jūsų santykiai darbo vietoje, kaip tai gali įtakoti Jūsų draugystę.
Pradėkite nuo mažų žingsnelių
Geriausia draugą samdyti sudarant tokias pačias sąlygas, kaip ir kitiems darbuotojams, tiek jam kreipusis dėl darbo, tiek pasirašant darbo sutartį. Privaloma suteikti jam visą su darbu susijusią informaciją, pavyzdžiui: apie pareigas, darbo valandas, sąlygas, atlyginimą. Strategiškai labai geras sprendimas būtų iš pradžių draugą įdarbinti laikinai, bandomajam laikotarpiui. Tai leis stebėti ir įvertinti jo sugebėjimus, atliktą darbą. Jei viskas vyksta sklandžiai ir nėra kitų trukdžių, nebijokite jo pasilikti ilgesniam laikui. Taip pat iš pradžių pravartu susilaikyti nuo stambių, didelių planų, geriau pradėti dirbti su smulkiais projektais.
Nėra vieningo ir teisingo sprendimo kalbant apie tai, ar verta samdyti draugą dirbti kartu. Šis klausimas priklauso nuo daugelio veiksnių, pavyzdžiui: draugystės stiprumo, žmonių charakterių suderinamumo, darbuotojų kompetentingumo, nusiteikimo dirbti. Nors darbas su draugu skamba, kaip labai gera verslo idėja, tačiau šiuo atveju turėtumėte vadovautis ne jausmais, o viską pasverti logiškais, apgalvotais sprendimais.